piątek 29.05.2020

Imieniny: Magdaleny Bogumiły

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Okiem mieszkańca: Igrzysk i chleba!

Okiem mieszkańca: Igrzysk i chleba!

17.09. 2018

„Lud rzymski można utrzymać w spokoju tylko rozdawnictwem zboża i igrzyskami” - mimo upływu ponad 2000 lat cytat jak najbardziej jest na czasie.

Rok wyborczy to zawsze rok na wypasie. Rzeczy niemożliwe stają się realne, a w ostatnich przedwyborczych miesiącach dzieją się inwestycyjne cuda. Do tego dochodzi okres imprez masowych organizowanych przez samorządy w całym kraju. Wszelkiego rodzaju gwiazdy, gwiazdeczki i gwiazdunie są wręcz rozchwytywane. Chciałoby się krzyknąć: „Igrzysk i chleba!”.

Marzący o stołkach krytykują i obiecują. Ci na stołkach sprężają ruchy i „coś” się robi. A my? A my mieliśmy jedno z najlepszych Świąt Wina, jakie odbyły się w tym mieście. Dla „Prawdziwych Polaków” zaśpiewał długo przez nich wyczekiwany Michał Szpak, dla niezidentyfikowanych odbiorców Cleo ruszyła pośladkami, Czarek puścił kilka żartów i absolutnie dla wszystkich wystąpiła Maryla Rodowicz. W skrócie dla każdego coś miłego.

Tak szczerze? Wyszło to naprawdę dobrze. Co z pewnością potwierdza liczba uczestników, tych miejscowych, jak i tych przyjezdnych. Tak wypełnionego rynku nie przypominam sobie na żadnej ze średzkich imprez. Jeżeli do tego dorzucimy całkiem spory wybór napitków i straw czy drenujących kieszenie rodziców atrakcji dla dzieci, to wszystko składa się w imprezę na poziomie, którą można się chwalić. I widać to w komentarzach mieszkańców w mediach społecznościowych. To takie nie polskie, kiedy słyszy się z ust rodaka słowa: „fajnie”, „super”, itp.

To czego mi brakuje, to brak realnego powiązania naszego miasta z przemysłem winiarskim, z jego tradycjami i obrzędami w całym roku, nie tylko w ten jeden weekend. Promykiem nadziei jest Bieg w Mieście Skarbów, rok do roku zwiększającą się liczbą uczestników. Mamy przecież porzuconą ekipę z wyburzonego kamiennego kręgu, ich potencjał  w takim „Biegu po wino” mógłby być motorem napędowym takiego wydarzenia. A i złotych medali z pewnością nie zabraknie.

Czas coś ruszyć także w tym temacie, bo możliwością są! Po wyborach również!

Życzyłbym sobie i nam wszystkim, żeby tej klasy wydarzenie było powtarzane z podobnym rozmachem i ogarnięciem organizacyjnym. Bo jest realna szansa, że Święta Wina w Mieście Skarbów będą czymś więcej, niż lokalnym festynem. Władza ta czy inna, ale liczę na podtrzymanie tradycji, Środa Śląska na to zasługuje.

(lp) fot. ak

 

 
Komentarzy (11)

This comment was minimized by the moderator on the site

Dmuchance, żarło fast food, gwiazdy muzyczne ... przepraszam co to wspólnego z Dniem Wina???
Dni Środy wchłonęły Dni Wina !
Pozdrawiam

This comment was minimized by the moderator on the site

Tradycje winiarskie zniszczone przez realny socjalizm są nie do odtworzenia. No chyba, że grupa rekonstrukcyjna na zasadzie cepelli . Ci spod kamiennego kregu mogliby sie za to zabrać.

This comment was minimized by the moderator on the site

Wszystko super ekstra i miodzio, ale szkoda że nie można było zjeść nic oprócz średniego cateringu. Rozumiem Święto Wina i na tym się skupiamy, ale serio nie dajemy szansy naszym Średzkim wioskom się wykazać w kwestii wyżywienia imprezy masowej ? Mamy na tyle KGW i wszystkich innych stowarzyszeń które zrobiłyby lepsza oprawę cateringowa niż ta pożal się Boże firma.

This comment was minimized by the moderator on the site

chyba nie był Pan obecny na tej imprezie bo ja naliczyłem tam co najmniej 5 kół gospodyń na przeciwko urzędu u ktorych mozna bylo skosztowac wielu potraw. Impreza extra. Brawo organizatorzy!

This comment was minimized by the moderator on the site

Byłem obecny na tej imprezie i wiem, że wyłączność na wyżywienie miała marna firma cateringowa. Były owszem, ale nie mogły zaoferować tego wszystkiego co mogłyby i chciałyby. Niestety ktoś zapłacił wiec ktoś musi cierpieć.

This comment was minimized by the moderator on the site

Nie ma to jak publikować teksty o niczym.

This comment was minimized by the moderator on the site

No jak się czytać ze zrozumieniem nie umie to pewnie tak jest w przypadku każdego tekstu. Tylko współczuć.

This comment was minimized by the moderator on the site

ja rozumiem ;-) jest o Święcie wina i że było super , z czym się zgadzam w zupełności

This comment was minimized by the moderator on the site

Jeśli ma się jakieś uwagi, przykryte nawet pod płaszczykiem ironii lub cynizmu, proszę się podpisać (lp), bo wrażenie jest takie, że autor też chce się wpisać w rok wyborczy, o którym mówi w pierwszym zdaniu.

pozdrawiam średzka baba jaga

This comment was minimized by the moderator on the site

Szanowny "autorze",
EKIPA z kamiennego wcale nie jest porzucona!
Ma się dobrze i trzyma się razem.

This comment was minimized by the moderator on the site

a ja nawet wiem gdzi etraz urzęduje :-)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Jak tańczyć na weselach i pić wódkę i zachować odstęp 2 metrów?
prof Simon pisze,że zarazi się tysiące osób a osoby powyżej 7o lat bedą umierac.
Tak sie własnie pozwala kłamac na forum ... Anonimowe kłamstwa... Zal
Szacun dla Mieczysława Łabatczyka ze nie ugiął się pod presja opozycyjnych radnych i zaglosował za r...

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…