Wydrukuj tę stronę
Oszukany metodą „na wnuczka” stracił blisko 70 tys. zł!

Oszukany metodą „na wnuczka” stracił blisko 70 tys. zł!

07.10. 2019

W ostatnich dniach mieszkaniec powiatu średzkiego padł ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka”. Mężczyzna zwiedziony legendą o spowodowaniu wypadku przez rzekomą córkę, przekazał obcej młodej kobiecie znaczną sumę pieniędzy...

Do 79-letniego mieszkańca Środy Śląskiej na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta. Podając się za córkę pokrzywdzonego, powiedziała, że spowodowała wypadek drogowy, w którym ktoś ucierpiał i pilnie potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć odpowiedzialności.

Oszustka tak prowadziła rozmowę, że mężczyzna uwierzył, iż rozmawia rzeczywiście z córką. Pokrzywdzony zgodził się na przekazanie gotówki. Ostatecznie mężczyzna wręczył obcej młodej kobiecie 67 tysięcy złotych.

Do podobnych zdarzeń dochodzi niestety niemal każdego dnia. Tym razem przestępcy zaatakowali na terenie naszego powiatu.

Średzcy policjanci apelują o zachowanie czujności w takich sytuacjach i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Chociaż nie można wykluczyć, że bliskiej nam osobie może przydarzyć się jakieś nieszczęście, to mając na uwadze metody stosowane przez oszustów, nie wierzmy bezwiednie w historie usłyszane w słuchawce telefonu.

Regułą powinno być w takiej sytuacji przerwanie obecnego połączenia i wybranie kolejnego, tym razem na nr telefonu córki, wnuka, czy innego krewnego, celem potwierdzenia, że faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Nie ulegajmy presji czasu, nie ulegajmy emocjom, zdenerwowaniu, czy odgłosom płaczu w słuchawce. Pamiętajmy, że to wszystko może być celowe, aby nie dać na chwili na zastanowienie i skłonić nas do działania – gromadzenia pieniędzy, a następnie przekazania ich.

POLICJA PRZYPOMINA!
Oszuści posługują się różnymi metodami. W rozmowie telefonicznej podają się za bliskiego członka rodziny np. wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca lub za członka rodziny znajomych, sąsiadów, czy też przyjaciół.

Przedstawiają zmyśloną historię i proszą o pieniądze np. na opłatę kosztów leczenia szpitalnego lub na okazyjny zakup samochodu czy mieszkania. Zwykle proszą, aby o tej rozmowie nikogo nie powiadamiać, gdyż wstydzą się, że muszą pożyczyć pieniądze. Zawsze po ich odbiór wysyłają wspólnika, który w umówionym miejscu i czasie odbiera gotówkę. Cierpliwie czekają, jeśli gotówka ma być pobrana z banku. Okradziona osoba orientuje się, że padła ofiarą oszustów dopiero wówczas, gdy nawiązuje kontakt np. z prawdziwym krewnym.

Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” (np. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego) członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

Wmawiają też seniorowi, że jego pieniądze ulokowane na koncie w banku są zagrożone i aby je ochronić musi je jak najszybciej wybrać, a następnie przekazać osobie podając się za policjanta prowadzącego akcję zmierzającą do zatrzymania oszustów.

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Powyższe sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej oraz sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, samotnych.

CO ROBIĆ – JAK SIĘ UCHRONIĆ PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM?

  • Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany „kręci” się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.
  • Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój.
  • Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.
  • W trosce o Państwa bezpieczeństwo apelujemy, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące.
  • Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności i przekazać je przestępcom.

W związku z powyższym zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych – lepiej wyglądać na człowieka podejrzliwego niż stracić dorobek życia. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy nieznajomym o swoich planach życiowych, czy o członkach rodziny.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo! - Apeluje Komenda Powiatowa Policji w Środzie Śląskiej.

Udostępnij ten artykuł: