sobota 18.01.2020

Imieniny: Malgorzaty Piotra

 

Reklama na protalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Po stopniu wodnym Malczyce, w planach jest kolejny

Po stopniu wodnym Malczyce, w planach jest kolejny

08.01. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Po nowo wybudowanym stopniu wodnym na Odrze w Malczycach, Wody Polskie szykują się do budowy kolejnego.

Jak informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie właśnie rozpoczęto poszukiwanie projektanta stopnia wodnego Lubiąż.

Inwestycja, która ma powstać na Dolnym Śląsku w powiecie wołowskim, jest kluczowa dla ochrony przeciwpowodziowej regionu i znacznie poprawi między innymi warunki żeglugowe na Odrze oraz zapewni ekologiczną produkcję energii elektrycznej. To kolejny stopień wodny na rzece po nowo wybudowanym w Malczycach.

Zasadniczym celem budowy stopnia wodnego Lubiąż jest zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Odry poniżej stopnia wodnego w Malczycach. Postępująca erozja denna powoduje obniżenie zwierciadła wody w rzece, bezpośrednio poniżej stopnia w Malczycach, sięgając aż do Ścinawy (przy wyklinowaniu do zera) i przesuszenie terenów przyległych do rzeki.

Projektowany stopień wodny Lubiąż umożliwi uzyskanie następujących efektów:

  • • zabezpieczenie stopnia w Malczycach przed podmywaniem i utratą stateczności;
  • • przywrócenie pierwotnych poziomów wód gruntowych, zapobieżenie przesuszaniu się przyległych terenów, w szczególności ochrona lasów łęgowych;
  • • powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki poniżej stopnia;
  • • produkcję energii elektrycznej przez elektrownię wodną zlokalizowaną przy stopniu;
  • • przywrócenie parametrów szlaku żeglugowego.

 

Planowany do budowy stopień wodny Lubiąż zlokalizowany będzie na Odrze w rejonie wsi Gliniany, powiat wołowski, gmina Wołów, miejscowość Lubiąż, województwo dolnośląskie. Zakres inwestycji obejmie budowę nowego stopnia wodnego o konstrukcji modułowej. Budowa ma na celu ochronę przeciwpowodziową terenów przyległych i miejscowość Lubiąż, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki Odry, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz produkcję energii elektrycznej. Jednakże nadrzędnym celem będzie poprawa warunków żeglugowych poprzez przygotowanie Odry do klasy Va drogi wodnej.

Źródło: PGW Wody Polskie / fot. DUW we Wrocławiu

StopienWodnyLubiazMapaPogladowa

 

 
Komentarzy (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie właśnie rozpoczęło poszukiwanie projektanta stopnia wodnego Lubiąż. Bo w tym gospodarstwie wśród 6 tysięcy pracowników - specjalistów wszelakiej maści od wód takich nie ma? Czyli sami misiewicze bez kompetencji wiedzy i wykształcenia? Ktoś to ogarnia? Będą go szukać na ukrainie czy może w Szwecji?

This comment was minimized by the moderator on the site

tu akurat mają rację!<br />głupio by było jak by cały czas na etacie trzymali projektanta. najlepsi i najwięksi zlecają zawsze projekty na zewnątrz. tak jest taniej, nowocześniej, prościej- bo podaje się tylko wymagania. inny problem jest taki że te urzędasy z PGW to wszystko zasiedziałe, średniej jakości ludziki żywcem z poprzedniej epoki. z bobrami nie potrafią sobie poradzić a co dopiero z odrą......

This comment was minimized by the moderator on the site

to jak co 10km będzie śluzowanie to ktokolwiek jeszcze będzie żeglował Odrą?
i drugie: ciekawe ile zejdzie im z kolejnym stopniem skoro stopień Malczyce (Rzeczyca) ma 12 lat opóźnienia (Odra 2006 pierwotnie).......

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację