Wydrukuj tę stronę
Policja: Nie będzie tolerancji dla osób łamiących przepisy!

Policja: Nie będzie tolerancji dla osób łamiących przepisy!

Śr, 21.10.2020 15:46

W związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju „żółtej strefy” w celu zwalczania pandemii koronawirusa, policjanci sprawdzają jak nakazy i obostrzenia są respektowane przez mieszkańców Dolnego Śląska. Najważniejszy jest wspólny cel: ochrona zdrowia ludzkiego. Dlatego wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy.Od 10 października na terenie całego kraju obowiązują nowe przepisy dotyczące walki z pandemią koronawirusa. Policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy dostosowują się do zaleceń i respektują obowiązujące nakazy.

Na terenie naszego powiatu, w ramach działań, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, średzcy policjanci prowadzą intensywne kontrole różnych miejsc w przestrzeni publicznej, w których obecnie obowiązuje konieczność zakrywania nosa i ust.

Policjantów można spotkać na ulicach, targowiskach, i wielu innych publicznych miejscach. Są przede wszystkim tam, gdzie może być w jednym miejscu więcej osób.

Przypominamy, że najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa i częsta dezynfekcja rąk. Zasłanianie ust i nosa pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale także innych. W tych trudnych czasach trzeba wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych.

Pamiętajmy, że nieprzestrzeganie tych obostrzeń może narazić inne osoby na utratę zdrowia i życia. W sytuacji rażącego lekceważenia obowiązujących ograniczeń możemy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony funkcjonariuszy.

W przypadku interwencji podjętej przez policjantów możemy zostać pouczeni, ukarani mandatem w wysokości 500 złotych, może być też skierowany wobec nas wniosek do sądu lub sporządzona informacja do sanepidu. Należy pamiętać, że od indywidualnej oceny interweniującego funkcjonariusza zależy, jakie będą konsekwencje takiej kontroli. Przepisy przewidują też możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na osoby, które kwarantanny nie przestrzegają.

Należy przypomnieć również, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja pn. „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa, bezpieczna i dostępna na systemy Android i iOS.

Pamiętajmy, że wszystkie podejmowane przez policjantów działania w tym trudnym dla nas wszystkich okresie
mają na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa na terenie powiatu oraz kraju.
Wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy.

Źródło: Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska