Wydrukuj tę stronę
Poseł interweniuje ws. dróg w gminach Malczyce i Miękinia

Poseł interweniuje ws. dróg w gminach Malczyce i Miękinia

31.01. 2019

W ostatnim czasie poseł na Sejm RP Michał Jaros, odwiedził m.in. gminy Malczyce i Miękinia. Jak wspomniał w wielu nagraniach wideo z tych wizyt, będzie starał się rozwiązywać problemy gmin. W tym przypadku chodzi głównie o problemy drogowe.

Jego zdaniem w miejscowości Błonie rozwiązaniem jest wybudowanie skrzyżowania o ruchu okrężnym, które umożliwi łatwiejszy wjazd i zjazd z DK94, która obecnie łączy się z obwodnicą Miękini. Na tym skrzyżowaniu co najmniej raz w tygodniu dochodzi do zdarzenia drogowego.

Kolejny dotyczy remontu drogi wojewódzkiej nr 345 w Chełmie, którą pokrywa zabytkowa kostka brukowa, a na jej poprawę nie wyraża zgody konserwator zabytków. Hałas, jaki dobiega z drogi jest uciążliwy dla mieszkańców. Rozwiązaniem jest budowa nowej  drogi, omijającej Chełm i stającej się obwodnicą tej miejscowości.

Następnym jest odcinek DK94 przebiegającej przez miejscowość Mazurowice, na której to łącznie są 4 pasy ruchu, co utrudnia sprawne poruszanie się po wsi. Chodzi także o niebezpieczny wyjazd z ul. Spółdzielczej spowodowany niewłaściwie postawionymi ekranami akustycznymi, które utrudniają kierowcom wyjazd. Z kolei mieszkańcy wsi Rusko, których większość budynków mieszkalnych graniczy z drogą, narzekają na hałas.

- Droga krajowa nr 94 stanowi jedną z głównych dróg dla Wrocławia i zachodniej części województwa dolnośląskiego, będącą jednocześnie alternatywą dla autostrady A4. W trakcie ostatniego spotkania w Urzędzie Gminy Malczyce z wójtem przedstawiony mi został problem nadmiernej prędkości na DK94 w miejscowościach Mazurowice i Rusko, o którego rozwiązanie apelują mieszkanki i mieszkańcy gminy. Nadmierna prędkość samochodów powoduje częste wypadki i inne zdarzenia drogowe, w tym wypadki śmiertelne - relacjonuje rozmowę poseł.

Jak pisze Michał Jaros w piśmie kierowanym do Ministra Infrastruktury: - Jednym z zaproponowanych w celu rozwiązania problemu i omawianych w trakcje spotkania w Urzędzie Gminy Malczyce jest montaż odcinkowego pomiaru prędkości w miejscowościach Mazurowice i Rusko. Warto wspomnieć, że władze gminy Malczyce niejednokrotnie na wniosek mieszkanek i mieszkańców miejscowości Mazurowice, interweniowały w sprawie montażu ekranów akustycznych. 

Przypomnijmy, nasza gazeta relacjonowała spotkanie z mieszkańcami Ruska, Mazurowic i Wilczkowa w związku z budową ekranów akustycznych wzdłuż drogi krajowej nr 94. Mieszkańcy Mazurowic na tym spotkaniu nie rozmawiali o budowie, a o przebudowie ekranów akustycznych, które znacząco utrudniają wyjazd z ulicy Spółdzielczej. W ubiegłym roku, kiedy w Mazurowicach wyremontowano ulicę Górną, większość kierowców w związku z lepszą widocznością postanowiła korzystać z tego wyjazdu, włączając się do ruchu DK94.:

 - Wśród zaproponowanych rozwiązań wskazuje się również montaż sygnalizacji świetlnej w miejscowości Rusko przy obecnym przejściu dla pieszych (obecnie przed pasami umiejscowiona jest sygnalizacja z żółtym sygnałem pulsacyjnym ostrzegającym o zwiększeniu ryzyka niebezpieczeństwa) oraz montażu sygnalizacji świetlnej w miejscowości Mazurowice przy obecnym przejściu dla pieszych (obecnie przed pasami umiejscowiona jest sygnalizacja z żółtym sygnałem pulsacyjnym ostrzegającym o zwiększeniu ryzyka niebezpieczeństwa ) – wyjaśnia poseł.

- Wielokrotnie dochodziło tam do niebezpiecznych incydentów na przejściu dla pierwszych, kiedy to po zatrzymaniu auta przed przejściem wykonywały manewr wyprzedzania, bądź skrętu w kierunku Malczyc.

W świetle przedstawionych informacji, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonaniu mandatu posła i senatora (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1605 ) uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź  na następujące pytania:

Czy planowany jest montaż odcinkowego pomiaru prędkości w miejscowości Mazurowice i Rusko w gminie Malczyce? Jeśli tak, to kiedy?

Czy bierze się pod uwagę montażu sygnalizacji świetlnej we wspomnianych powyżej lokalizacjach? Jeśli tak, to kiedy możliwy jest montaż? Jeśli nie, dlaczego?

Czy planowane są do wdrożenia inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego (w szczególności pieszych) w miejscowości Mazurowice i Rusko w gminie Malczyce? Jeśli tak, to jakie? - pyta w piśmie poseł Jaros.

(kb) / fot. FB Michał Jaros

Bez tytułu