Wydrukuj tę stronę
Posługiwał się sfałszowanym dowodem osobistym

Posługiwał się sfałszowanym dowodem osobistym

12.06. 2019

Do policyjnego aresztu trafił mężczyzna, który już od dłuższego czasu posługiwał się sfałszowanym dowodem osobistym, wydanym na dane innej osoby. Dzięki czujności średzkich policjantów, którzy zorientowali się, że okazany im podczas kontroli drogowej dokument nosi ślady podrobienia, 46-latek zmuszony był zakończyć swój proceder posługiwania się cudza tożsamością. Mężczyzna odpowie za trzy przestępstwa, ale to nie wszystko...

Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego, który poruszał się samochodem bez włączonych świateł mijania. Podczas czynności zamiast prawa jazdy, którego jak twierdził nie posiadał przy sobie, okazał funkcjonariuszom dowód osobisty. Na jego podstawie po sprawdzeniu w systemie policjanci potwierdzili, że mężczyzna posiada uprawnienia do kierowania. W związku z popełnionymi wykroczeniami funkcjonariusze nałożyli na kierującego grzywnę w postaci mandatu karnego, który mężczyzna przyjął.

W trakcie czynności uwagę funkcjonariuszy zwrócił okazany im dowód osobisty. Blankiet dokumentu posiadał naklejoną w rogu przeźroczystą naklejkę. Ponadto podejrzenia zwrócił również inny element zabezpieczenia. W związku z tym policjanci zaczęli zadawać kolejne pytania, na które mężczyzna nie potrafił już odpowiedzieć, stając się coraz bardziej nerwowy. Po sprawdzeniu wizerunku osoby w systemie i porównaniu go z mężczyzną okazało się, ze policjanci mają do czynienia z dwoma różnymi osobami. W takiej sytuacji 46-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie.

Średzcy policjanci w trakcie dalszych czynności ustalili, że mężczyzna posługiwał się cudzą tożsamością już od dłuższego czasu. Jak się okazało, był poszukiwany listem gończym celem odbycia kary pozbawienia wolności przez jedną z prokuratur w kraju oraz do ustalenia miejsca pobytu. 46-latek był również poszukiwany jako osoba zaginiona.

W związku z popełnionymi czynami mężczyzna usłyszał trzy zarzuty. Odpowie za podrobienie dowodu osobistego oraz prawa jazdy, bo jak się okazało mężczyzna posiadł przy sobie prawo jazdy, ale bał się pokazać je policjantom z uwagi na „złą jakość” dokumentu. 46-latek odpowie również za posłużenie się sfałszowanym dokumentem w jednym z urzędów celem zawarcia umowy o rachunek bankowy i podrobienie podpisu. Mężczyzna usłyszał też zarzut posłużenia się podczas kontroli drogowej sfałszowanym dokumentem wystawionym na inną osobę celem skierowania wobec niej postępowania w sprawach o wykroczenie.

46-latek po przedstawieniu mu zarzutów trafił do aresztu śledczego celem odbycia kary pozbawienia wolności.

Przestępstwo użycia za autentyczny, podrobienia lub przerobienia dokumentu lub użycia takiego dokumentu jako autentycznego, zagrożone jest karą do lat 5 pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.

(ms) źródło KPP Środa Śl. / fot. policja, zdj. ilustracyjne

Udostępnij ten artykuł: