Wydrukuj tę stronę
Pożary sadzy w kominach w powiecie średzkim

Pożary sadzy w kominach w powiecie średzkim

26.03. 2018

W ciągu ostatnich kilku dni na terenie powiatu średzkiego doszło do kilku pożarów sadzy w kominie. Do zdarzeń doszło na terenie gminy Środa Śląska, w Lutyni i w Kostomłotach.

 

Pożar sadzy w Lutyni

20 marca o godzinie 10:22w Lutyni doszło do pierwszego w zeszłym tygodniu pożaru sadzy. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy straży pożarnej: JRG Środa Śląska, JRG 7 Wrocław i OSP Lutynia.

- Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym. Podjęte działania, to zabezpieczenie miejsca zdarzenia, całkowite wygaszenie pieca, podanie proszku gaśniczego do przewodu kominowego, a także przewietrzenie piwnicy, sprawdzenie pomieszczeń budynku pod kątem obecności tlenku węgla (pomiary wykazały 0 ppm) i pomiar temperatury komina kamerą termowizyjną – wyjaśnia dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Środzie Śląskiej.

Pożar w Środzie Śląskiej

Dwa dni później, 22 marca o godzinie 14:38 do kolejnego pożaru sadzy doszło w Środzie Śląskiej. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy JRG Środa Śląska.

- Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu paleniska w piecu – wyjaśnia dyżurnyStanoiska Kierowania KP PSP w Środzie Śląskiej.

Sprawdzono pomiar temperatury komina, a także przy pomocy miernika wielogazowego sprawdzono obecność tlenku węgla.

Kostomłoty

Następnego dnia, przed godziną 16 w Kostomłotach doszło do pożaru sadzy w kominie. W tym przypadku działania zastępów JRG Środa Śląska, JRG nr 6 Kąty Wrocławskie i OSP Kostomłoty polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, a następnie na podaniu prądu proszku gaśniczego do przewodu kominowego.

- Pomieszczenia sprawdzono pod kątem obecności tlenku węgla. Sprawdzono również zewnętrzną temperaturę komina – wyjaśnia strażak.

Pożar sadzy w Komornikach

Do kolejnego zdarzenia doszło wczoraj, 25 marca, w Komornikach.

- Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przy użyciu drabiny nasadkowej przez wylot z komina wsypano piasek celem przygaszenia sadzy, a następnie dokonano pomiarów na obecność tlenku węgla – wyjaśnia dyżurny.

Na miejscu działania prowadziły dwa zastępy z JRG Środa Śląska oraz zastęp OSP Bukówek.

(red), Fot. zdj. ilustracyjne