poniedziałek 13.07.2020

Imieniny: Ernesta Małgorzaty

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Prezydent Andrzej Duda w Środzie Śląskiej: "To dla mnie wielkie wyróżnienie"

Prezydent Andrzej Duda w Środzie Śląskiej: "To dla mnie wielkie wyróżnienie"

20.10. 2019

Na przestrzeni wieków w Środzie Śląskiej gościliśmy niekoronowanego króla Władysława III Laskonogiego, cesarza Napoleona Bonaparte, a niedawno prezydenta Andrzeja Dudę...

17 października 2019 r. zapisze się w historii naszego miasta jako wyjątkowa data. Tego bowiem dnia gościliśmy po raz pierwszy urzędującego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Na otwarte spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, które odbyło się na rynku dolnym, przybyli nie tylko mieszkańcy miasta i powiatu średzkiego czy włodarze większości gmin wchodzących w jego skład, byli także goście "z sąsiedztwa", a wśród nich m.in. wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Wydarzenie rozpoczęto od złożenia wieńca pod pomnikiem "Pamięci Żołnierzy Polskich". Prezydent,  w asyście żołnierzy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, złożył hołd poległym w obronie ojczyzny. Kolejnym punktem były wystąpienia.

- Pragnę serdecznie podziękować Panu Prezydentowi za przyjęcie czerwcowego zaproszenia do Środy Śląskiej, do Miasta Skarbów. Bardzo się cieszymy, że Ziemia Średzka została zauważona przez Pana Prezydenta i stanowi jeden z wielu przystanków w Polsce na drodze do budowania wspólnoty Polaków – witał prezydenta burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński. Włodarz miasta mówił także o sukcesach i modernizacji miasta. - Środa Śląska, to miasto o bogatej historii oraz tradycji, sięgających czasów średniowiecza. W ciągu ostatnich 30 lat dokonaliśmy daleko idącej transformacji. To miasto sukcesu. Stawiamy na inwestycje, innowacje i ekomobilność. W ubiegłym roku dzięki środkom z Unii Europejskiej od postaw stworzyliśmy Średzką Komunikację Publiczną. Jest to miasto, które jest w czołówce krajowej i dolnośląskiej. Potwierdzeniem tego jest trzecie miejsce w Polsce wśród miast powiatowych w inwestycjach na jednego mieszkańca w latach 2016-2018 r., jakie to zdobyliśmy w rankingu opublikowanym i ogłoszonym w Katowicach dwa tygodnie temu na kongresie samorządowym. Przed nami wśród miast powiatowych są tylko Polkowice i Zakopane. My nie mamy kompleksów, rozwijamy naszą małą ojczyznę w oparciu o konsensus, dobre zarządzanie, aktywność naszych mieszkańców i przedsiębiorców. Często jest to działanie ponad podziałami bez barw partyjnych – podkreślał Adam Ruciński.

Po przemówieniu burmistrza, uchwałę podjętą na sesji Rady Miejskiej w dniu 17 października 2019 r.,  w sprawie nadania prezydentowi tytułu Honorowego Obywatela Środy Śląskiej oraz fragment  wniosku burmistrza odczytał przewodniczący Jerzy Kryciński. - Pan Prezydent Andrzej Duda w swojej prezydenturze zwraca uwagę na inicjatywy lokalne i regionalne podejmowane na różnych poziomach samorządu terytorialnego, mające wpływ na rozwój Polski. Nie bez znaczenia jest również troska i staranie Pana Prezydenta o obywateli w kraju i za granicą. Na szczególne uznanie zasługuje pochylanie się nad każdą polską rodziną i ludźmi młodymi, co stało się mottem, celem i ważnym elementem dla tej prezydentury. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda jest osobą zasługującą na szczególne wyróżnienie jakim jest tytuł Honorowego Obywatela Środy Śląskiej, o który wnioskował do wysokiej rady burmistrz Pan Adam Ruciński.

Następnie nadszedł czas na oczekiwane przemówienie prezydenta. - Jest to dla mnie zaszczyt być przyjętym w poczet Państwa wspólnoty decyzją władz miasta. To wielkie wyróżnienie (...)  ze względu na to, jakim miastem jest Środa Śląska  - dziękował Andrzej Duda. – Jestem urodzony i wychowany w Krakowie. Środa Śląska jest miastem starszym. Zawsze czuję wielki respekt, gdy w naszym kraju przyjeżdżam do miejsc, które swoją miejską historię mają dłuższą, niż moje. Środa powstała, kiedy te ziemie do Polskiego Królestwa wcielił Bolesław Chrobry, koniec X wieku. Potem miasto rozwijało się pod rządami polskich władców. To właśnie Henryk Brodaty nadał Środzie Śląskiej prawa miejskie  – przytaczał historyczne fakty prezydent, który zmieniając temat dziękował za liczną frekwencję w wyborach do polskiego sejmu i senatu w bieżącym roku. - Rzeczywiście frekwencja, jak na standardy Rzeczypospolitej do tej pory, była niebywała. Jestem ogromnie wdzięczny. To pokazuje, że ludzie w naszym kraju czują odpowiedzialność za polskie sprawy. Miałem wielki moment radości, kiedy tę frekwencję ogłoszono. (…) To jest Państwa ogromna zasługa, że zechcieliście do tych wyborów pójść,  wskazać swoje preferencje i właściwych kandydatów, którzy będą rządzić krajem - stwierdził. - Nie ukrywam, że dotychczasowy mandat zjednoczonej prawicy, aby rządzić w Polsce został umocniony kolejny raz poprzez samodzielną większość w sejmie. Jestem za to wdzięczny, ponieważ wiele elementów programu, które powinny być jeszcze zrealizowane wymagało kolejnej kadencji. Mam nadzieję, że zobaczycie Państwo szybko tego efekty. (...) Ważne jest, by Polska utrzymała dotychczasowy kurs wzrostu gospodarczego, dobrego zbierania podatków, a więc uczciwości w życiu publicznym. To jest niezwykle ważne. Przecież do niedawna, do 2015 roku, zanim nie została stworzona Krajowa Administracja Skarbowa, ktoś nas z tych pieniędzy okradał  – mówił prezydent. - Dzisiaj z tego VAT-u wypłacane jest 500+, z tego VAT-u można było wypłacić 13. emeryturę czy 500 zł dla niepełnosprawnych. To z tych pieniędzy, którymi wreszcie zaczęto dobrze gospodarować. Chciałbym, żeby taka polityka była realizowana dalej  - podkreślał. - Wierzę, że będziemy podwyższać płace tam, gdzie nie zostały jeszcze podniesione. Była podwyżka dla policji, jest podwyżka dla żołnierzy w tej chwili, chciałbym żebyśmy zdołali także podwyższyć pensje nauczycielom. Chciałbym abyśmy zadbali również o inne grupy zawodowe, które są utrzymywane z budżetu państwa. To są ogromne kwoty, bardzo trudne zadanie. (...) Mam nadzieję, że przy dobrym działaniu gospodarczym będziemy w stanie to zrealizować  – tłumaczył. - Właśnie tu w Środzie Śląskiej, akcentuję to tak silnie, bo tu jest dobrze prowadzona gospodarka. Gratuluję, że jest tutaj tak świetnie rozwijająca się podstrefa strefy ekonomicznej. To jest oszałamiające wrażenie, kiedy wjeżdża się do miasta i widzi te wszystkie nowoczesne zakłady pracy  – mówił Andrzej Duda.

Na zakończenie wizyty w naszym mieście prezydent podchodził do zgromadzonych w pobliżu osób, z którymi witał się, rozmawiał i pozował do wspólnych zdjęć.

(kb) / fot. mw

 

 
Komentarzy (15)

This comment was minimized by the moderator on the site

Piast - Polak,- to zaszczyt i honor dla tego miasta. Subito Tablo !

This comment was minimized by the moderator on the site

Dlaczego do tej pory nie ma stosownej tablicy o pobycie Wladyslawa III z dynastii Piastow w naszym miescie w XIII wieku. Brak pieniedzy w kasie miasta?

This comment was minimized by the moderator on the site

Na razie zbierają kasę na twoją tablicę...

This comment was minimized by the moderator on the site

Niesamowity tłok????? W mieście "WINY" a nie wina, za handel dziećmi. Zachlanego szefa prokuratury, 2 sędziów prezes rodzinnego i karnego, zabitej kuratorki, strzelających bandytów w centrum miasta w samo południe .......itd i itp.
To z tego powodu Kryciński tak posiwiał? Brawo Panie Prezydencie Duda!

This comment was minimized by the moderator on the site

To bezprecedensowe wydarzenie dla Środy Śląskiej, a malkontenci nie potrafią tego uszanować, i wylewają swój jad na wszystkich forach, wstyd za nich.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dzisiaj ci, którzy wyrażają swoje zdanie to malkontenci. Przed 2014 rokiem byli krytykami konstruktywnymi. Oj, jak to punkt widzenia zmienia się w zależności od punktu siedzenia. Ten pkt siedzenie niedługo znowu się zmieni, bo mieszkańcy tej pięknej gminy już nie dają się nabierać na te pozorowane działania. PR ma też ma ograniczoną moc sprawczą. Bez konkretnych działań nie da się daleko zajechać. Sprowadzenie prezydenta do miasta nie jest...

Dzisiaj ci, którzy wyrażają swoje zdanie to malkontenci. Przed 2014 rokiem byli krytykami konstruktywnymi. Oj, jak to punkt widzenia zmienia się w zależności od punktu siedzenia. Ten pkt siedzenie niedługo znowu się zmieni, bo mieszkańcy tej pięknej gminy już nie dają się nabierać na te pozorowane działania. PR ma też ma ograniczoną moc sprawczą. Bez konkretnych działań nie da się daleko zajechać. Sprowadzenie prezydenta do miasta nie jest nie lada wyczynem, bo prezydent realizuje swoje zapowiedzi, że będzie odwiedzał miasta powiatowe. Tylko ciekawe, co powie prezydent, jak dowie się o stanowisku burmistrza sprzed wyborów w 2015 roku wobec środowiska z którego się wywodzi? Dzisiaj PiS jest cacy, bo wygrywa kolejne wybory. Prezydent też jest fajny, bo ma szansę na reelekcję. Dziwię się tylko lokalnemu PiSowi, że przygląda się tej farsie.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Ta HISTORIA działa się na naszych oczach...

This comment was minimized by the moderator on the site

Myślę, że to był dzień historyczny. Ta historia, jak wiele innych ma swojego bohatera pozytywnego, tj. Prezydenta RP Andrzeja Dudę i negatywnego , tj. burmistrza Adama Rucińskiego. Szkoda, że postać tego drugiego zakłóciła tę piękną historyczną chwilę.

This comment was minimized by the moderator on the site

"...Środa powstała jako miasto polskie, to był zamierzchły czas, kiedy te ziemie do Polskiego Królestwa wcielił Bolesław Chrobry, koniec X wieku. Potem miasto rozwijało się pod rządami polskich władców ...". Czasami lepiej nie cytować dosłownie NASZEGO PREZYDENTA aby nie powstawała z tego burza historyczna i poddać lekkiej cenzurze.

This comment was minimized by the moderator on the site

Szkoda, że "niedorzucił" do prezentów Nasz burmistrz - Naszemu Prezydentowi, trochę zapomnianej książki Rościsław Żerelik: ”Środa Śląska – dzieje miasta wina i skarbów”. Ale jeszcze może MU zawieźć do Warszawy i znowu zrobić sobie z NIM zdjęcie!!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

Najważniejszy dzień w historii naszego miasta. Brawo nasz Prezydent Andrzej Duda.

This comment was minimized by the moderator on the site

Co? To taki sarkazm z tym najważniejszym dniem, tak?

This comment was minimized by the moderator on the site

Żaden sarkazm. To czysta prawda.

This comment was minimized by the moderator on the site

No to jeśli według Ciebie i innych to "wydarzenie" zmieniło bieg historii naszego miasta to szanuje hahah
Oczywiście nazwiecie to wylewaniem jadu, ale ja powiem tylko tyle, ZDEJMIJCIE W KOŃCU TE OKULARY.
Napisz proszę co zmieniło to wydarzenie, aż jestem ciekaw twoich i innych osób argumentów, bo póki co jedynie co potraficie napisać to to, że przeciwnicy "wylewają jad" oraz że przyjazd PAD'a (kukiełki prezesa ) zapisał się w kartach...

No to jeśli według Ciebie i innych to "wydarzenie" zmieniło bieg historii naszego miasta to szanuje hahah
Oczywiście nazwiecie to wylewaniem jadu, ale ja powiem tylko tyle, ZDEJMIJCIE W KOŃCU TE OKULARY.
Napisz proszę co zmieniło to wydarzenie, aż jestem ciekaw twoich i innych osób argumentów, bo póki co jedynie co potraficie napisać to to, że przeciwnicy "wylewają jad" oraz że przyjazd PAD'a (kukiełki prezesa ) zapisał się w kartach historii Środy Śląskiej. Pozdrawiam XYZ

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Czy to napisał Polak?

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Niech więc łączą się w "bulu i nadzieji".
Oj co niektórych bóóól upy ściska
Bo to taki paradoks. Duda miał poparcie wsi, a Trzaskowski WSI,a tych nie mało w "warszawce".
"Wszystko wskazuje na to, że pan prezydent Andrzej Duda wygra wybory i będzie przez następne pięć la...

Lokalne ogłoszenia drobne

09.07.2020 14:49 wrote:

Kupię praktycznie wszystko z Antyków, w każdym stanie, bez specyfikacji : Obrazy, Ikony, Porcelanę, Ceramikę, stare Szkło, przedwojenne Kry…

09.07.2020 09:24 Sprzedam umeblowane mieszkanie wrote:

Sprzedam umeblowane mieszkanie 48,8 m2, I piętro, pełna własność, 2 pokoje, piwnica, ul. Warzyńska, po generalnym remoncie w 2018 r.&nb…

01.07.2020 14:37 wrote:

Jeśli remontujesz, zmieniasz wystrój, sprzedajesz albo kupiłeś mieszkanie, dom, wille, w której są Antyki, różne Poniemieckie przeróżne gra…

29.06.2020 13:32 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…