Wydrukuj tę stronę
Przedszkolaki o świętach wiedzą niemal wszystko

Przedszkolaki o świętach wiedzą niemal wszystko

11.12. 2018

Dziś zaproszeni zostaliśmy na VI edycję Międzyprzedszkolnego Spotkania "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”, zorganizowanego przez Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek w Środzie Śląskiej.

Zajęcia te mają na celu przybliżenie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem poprzez zabawę, jednocześnie sprawdzając wiedzę dzieci na ten temat. W dzisiejszych uczestniczyło pięć placówek: Publiczne Przedszkole nr 3 „Pod Topolą” w Środzie Śląskiej, Publiczne Przedszkole nr 1 w Środzie Śląskiej, Niepubliczne Przedszkole „Entliczek” w Środzie Śląskiej, Przedszkole Publiczne w Ciechowie oraz gospodarze - Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek w Środzie Śląskiej. Każde z przedszkoli reprezentowało trzech przedstawicieli, wraz z wychowawcami.

Na zaproszenie sióstr przybyli również goście: dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Środzie Śląskiej Krzysztof Peryga, dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej Anna Kuszlik-Czajkowska, komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej Gustaw Dobosz oraz dyrektor Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Środzie Śląskiej siostra Małgorzata Pieprzyk, którzy jednocześnie tworzyli jury konkursowe.

Spotkanie rozpoczęła siostra, z którą uczestnicy przeszli do kaplicy, aby zaśpiewać kilka kolęd. Gdy wszyscy w atmosferze przybliżającej do Bożego Narodzenia wrócili do klasy, na dzieci czekały konkurencje sprawdzające ich wiedzę na temat tych wyjątkowych świąt. Na początku pojawiły się pytania oraz zagadki. W tym miejscu trzeba przyznać, że dzieci świetnie sobie radziły, znały odpowiedzi na pytania  – Ile potraw znajduje się na wigilijnym stole? Ile dni trwają Święta Bożego Narodzenia? Jak nazywa się okres poprzedzający święta? I wiele innych. Każda z grup w tej konkurencji zebrała maksymalną ilość punktów, które przydzielały aniołki w formie cukierków.

Następnie przedszkolaki, wraz z wychowawcami, zajęły się pracami artystycznymi. Każda z reprezantacji musiała utworzyć obrazek z puzzli, który następnie przystrojono makaronem. Powstały przepiękne prace, które udekorują szkolne korytarze.

Okres świąteczny przybliżają grane dużo wcześniej kolędy, więc i na maluchy czekały konkurencje związane z ich śpiewem. Dzieci znały niemalże każdą z zagranych im kolęd, którą potrafiły wspólnie dokończyć. W tej konkurencji dobroduszne aniołki przyznały punkty nawet jury.

Na zakończenie panie organizatorki przygotowały konkurs dla dzieci polegający na rozpoznawaniu przedmiotów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia poprzez dotyk, a na wychowawców czekały  smakołyki, które rozpoznawali poprzez smak.

Ostatecznie zwyciężyli przedstawiciele wszystkich grup. Na zakończenie czekały na nich dyplomy oraz  paczki, a goście życzyli wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie bliskich oraz fantastycznych prezentów.

(kb) / fot. kb