sobota 30.05.2020

Imieniny: Karola Ferdynanda

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Rekultywacja wysypiska w Rusku. Jak jest i jak będzie?

Rekultywacja wysypiska w Rusku. Jak jest i jak będzie?

11.01. 2019

Mieszkaniec gminy Malczyce twierdzi, że prowadzone obecnie prace związane z rekultywacją składowiska odpadów w Rusku są uciążliwe. - Nie jestem ekspertem w sprawie rekultywacji, ale według mnie to wszystko nie powinno tak wyglądać - twierdzi mężczyzna.

- Jak śmieci można zasypywać śmieciami i nazywać to rekultywacją, gdzie później ma powstać teren rekreacyjny, na chemii i resztkach wszystkiego co się da, od gum do żucia, pokruszonych butelek i wszystkim co się znajduje w śmietniku i poza nim oraz najważniejsze - odpady przywożone nocą, z których wydobywa się okropny smród, przez który nie da się funkcjonować i oddychać (...). To samo dotyczy przechodzenia ulicą koło śmietniska. Wydobywająca się para jest szkodliwa i dusząca (...). Jako zwykły mieszkaniec proszę o reakcję w tej sprawie, gdyż papier przyjmie wszystko. To co przyjeżdża autami zagraża pobliskim mieszkańcom oraz wodom gruntowym i wodzie otaczającej śmietnisko. Wszystko zasypią na koniec piaskiem i będzie ładnie, ale co będzie później jak zacznie to gazować oraz wpływać na pobliskie pola i wody? W załączniku przekazuję zdjęcia, jak to wygląda oczami zwykłego śmiertelnika - pisze nasz Czytelnik.

O ustosunkowanie się do powyższej korespondencji poprosiliśmy Urząd Gminy Malczyce, który zapewnia, że kontroluje oddziaływanie rekultywacji na środowisko oraz dołoży wszelkich starań, aby mieszkańcy bez obaw mogli cieszyć się efektem zakończonych prac.

- W ramach rekultywacji składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne w miejscowości Rusko, wykonywana jest okrywa rekultywacyjna uwzględniająca poszczególne warstwy: wyrównującą, izolacyjną, drenażową i urodzajną. Obecnie jesteśmy na etapie ostatniej warstwy (urodzajnej), do której wykorzystywane są masy ziemne i odpady, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Jednym z tych odpadów jest kompost nieodpowiadający wymaganiom, który owszem czasami może spowodować trochę uciążliwości, jednakże wszystkie zawiadomienia, które trafiają do Urzędu Gminy Malczyce są zgłaszane wykonawcy przedsięwzięcia, który stara się ograniczać negatywne skutki m.in. poprzez natychmiastowe rozplantowywanie warstw. Docelowo prace mają zakończyć się 30 kwietnia 2019 roku. Prace wykończeniowe mają polegać na wprowadzeniu roślinności zielnej, głównie trawy oraz roślinności drzewiastej obejmującej powierzchnię ok. 2,44 ha. Ponadto, na składowisku zlokalizowane są 3 piezometry monitorujące lokalne wody podziemne i powierzchniowe oraz po wykonaniu warstw utworzone zostaną studnie odgazowujące zakończone biofiltrami, które będą monitorowane jeszcze przez 30 lat po zakończeniu rekultywacji składowiska - informuje Olga Łodej z Referatu ROŚ w UG Malczyce.

(red) / fot. Czytelnik

 

 
Komentarzy (9)

This comment was minimized by the moderator on the site

Dzisiaj od rana smród nie do opisania. Jadąc w kierunku Wilczkowa trudno było przebrnąć strefę od torów do końca wsi. I nikomu to nie przeszkadza? Czyli prawdziwa dziura zabita dechami!

This comment was minimized by the moderator on the site

Do tej dwójki brakuje tylko jeszcze pani z centrum Malczyc - lokalnemu przedsiębiorcy, zasłużonej działaczki społecznej działającej w gminie jeszcze od czasów PRL. Czyżby straciła werwę i uległa urokowi Franka?

This comment was minimized by the moderator on the site

Starostwo jak starostwo, ale gdzie są kontrkandydatki wójta z przed 2 miesięcy? Obrażone - już im nie zależy na dobru gminy i ich mieszkańców? W programach wszystkie pisał jak bardzo są zatroskane losem lokalnej społeczności i nigdy nie zależało im na pieniądzach. W końcu kilkaset głosów dostały i przynajmniej ich powinny reprezentować a nie mówić, że kogo sobie Malczyce wybrały to tylko pretensje do wójta. Bierzcie sie do roboty i zacznijcie...

Starostwo jak starostwo, ale gdzie są kontrkandydatki wójta z przed 2 miesięcy? Obrażone - już im nie zależy na dobru gminy i ich mieszkańców? W programach wszystkie pisał jak bardzo są zatroskane losem lokalnej społeczności i nigdy nie zależało im na pieniądzach. W końcu kilkaset głosów dostały i przynajmniej ich powinny reprezentować a nie mówić, że kogo sobie Malczyce wybrały to tylko pretensje do wójta. Bierzcie sie do roboty i zacznijcie coś robić z tą ekologiczną bombą.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

A gdzie jest radna z tego okręgu? Czyżby tak zachlysnela się stanowiskiem przewodniczącej, że nie interesuje ją los mieszkańców? Najważniejsze, że dieta wpływa, zdjęcia zrobią i jest super. No ale przecież ona i tak we Wrocławiu podobno mieszka, więc co ją obchodzi to co w Malczycach się dzieje. :-x :eek:

This comment was minimized by the moderator on the site

A gdzie są powiatowe struktury odpowiedzialne za środowisko i sprawujące dozur nad pracami rekultywującymi?. Tylko gładka gadka mówiąca, że ONI nie wiele mogą bo to zadanie gminy, lokalnego samorządu, mieszkańców itd..... Rozwiązać tą nic nie robiącą strukturę w starostwie.

This comment was minimized by the moderator on the site

tu nie ma na co czekać. Zawiadomić natychmiast WIOŚ, Sanepid a przede wszystkim Gazetę Wrocławska i rozpocząć badanie tego chłamu co jest przywożony codziennie przez kilkanaście ciężarówek. To nie jest warstwa urodzajna a najgorsza trucizna z osadników oczyszczalni ścieków z całego województwa. Teraz to dopiero będzie bomba ekologiczna która nam podrzucił wójt Frankowski

This comment was minimized by the moderator on the site

wÓJT nic nie wie, wÓJT nie pamięta, wÓJT nie zna tematu- standard.

This comment was minimized by the moderator on the site

W dniu dzisiejszym /piątek/około 13-tej jechałem pociągiem do Wrocławia.
Z peronu/ a więc z dość daleka/ stacji Malczyce obserwowałem samochody ciężarowe stojące tuż za przejazdem na terenie PKP .Bylem przekonany że są to samochody firmy która plantuje plac po byłej bazie GS. O godzinie 13-tej samochody te wjechały w ulicę Różaną / trzy z nich były nakryte plandekami/ czwarty nie a za chwilę z ul. Różanej wyjechał 5 samochód ciężarowy/ też z...

W dniu dzisiejszym /piątek/około 13-tej jechałem pociągiem do Wrocławia.
Z peronu/ a więc z dość daleka/ stacji Malczyce obserwowałem samochody ciężarowe stojące tuż za przejazdem na terenie PKP .Bylem przekonany że są to samochody firmy która plantuje plac po byłej bazie GS. O godzinie 13-tej samochody te wjechały w ulicę Różaną / trzy z nich były nakryte plandekami/ czwarty nie a za chwilę z ul. Różanej wyjechał 5 samochód ciężarowy/ też z plandeką/ i wszystkie pojechały w kierunku rekultywowanego wysypiska w Rusku.
Zastanawia mnie to dlaczego dzieje się to właśnie w piątek kiedy Urząd Gminy pracuje do godziny 14-tej , pewnie dlatego by nikt nikt nie zdążył zgłosić sprawy do nich lub ewentualnie do starostwa.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

ufam ze po zakończeniu będzie jak należy , poczekamy zobaczymy

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Panowie prezenty sobie wreczaja, plawia sie w samozachwycie a na Dzialkowej cala porecz drewnianego ...
Następny z przemowa starosta. Społeczność, w której żyje nazywa "zbieraniną", co za dzban. Uczciwy ...
Na pohybel - Platformie Obywatelskiej.

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…