poniedziałek 13.07.2020

Imieniny: Ernesta Małgorzaty

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Salwa honorowa, apel pamięci... - Obchody Święta Niepodległości w Miękini

Salwa honorowa, apel pamięci... - Obchody Święta Niepodległości w Miękini

10.11. 2018

- Dzisiaj możemy się cieszyć, że jesteśmy wolnym narodem, że mamy bezpieczny sojuszników. To jest bardzo ważne. Kiedy wydawało się, że państwo polskie odzyskuje swobodę, Polacy w 1939 r. ponownie musieli stanąć do walki - przypomniano dziś w Miękini podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Dzisiejsza uroczystość uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości prze Polskę rozpoczęła się mszą św. za Ojczyznę w miejscowym kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Po mszy, orszak z orkiestrą i żołnierzami 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia na czele, poprowadził  zaproszonych gości oraz zgromadzonych mieszkańców pod pomnik „W Hołdzie Walczącym o Niepodległość Polskę” przy Zespole Szkół w Miękini.  

Po symbolicznym wciągnięciu flagi na maszt , głos zabrał wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, który przypomniał, jak ważną datą dla każdego z nas jest 11 listopada.

- Gdy w wyniku trzeciego zaboru Polska znikła z mapy Europy, nastąpiła noc... 11 listopada 1918 roku powstała Polska. Takim przełomowym momentem był powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy. Wreszcie mógł orzeł biały być narodowym symbolem, a flaga biało – czerwona stanowiła symbol państwa polskiego. Język polski stał się urzędowym - mówił wójt.

Po odczytaniu apelu pamięci oddana została salwa honorowa. Następnie przedstawiciele gminy,   oraz wielu instytucji i organizacji, złożyli wiązanki pod pomnikiem. Chwilę później orkiestra dęta zagrała "Pieśń Legionów".

Po zakończeniu oficjalnej części, w szkole zaprezentowano program artystyczny w wykonaniu uczniów, upamiętniający wydarzenia historyczne.

(kb) fot. kb

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

pięknie z wypasem :-)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Duda skomentował/a W Proszkowie coraz piękniej
Skoro te ścieki płyną już drugą kadencję Rucińskiego i on nic z tym nie robi to dobre pieniądze musz...
jakie zaswiadczenie lekarskie-zaden lekarz takiego nie wydaje,moj lekarz powiedzial ,ze jak mi ewent...
Midland Credit skomentował/a „PILNIE POTRZEBUJĘ PIENIĘDZY!”
Poszukujesz pożyczki biznesowej, firmowej lub osobistej? Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki o opr...
Teraz jak jest nakaz noszenia maseczek to 70 %Polaków cierpi na astmę ? zero odpowiedzialności za zd...

Lokalne ogłoszenia drobne

09.07.2020 14:49 wrote:

Kupię praktycznie wszystko z Antyków, w każdym stanie, bez specyfikacji : Obrazy, Ikony, Porcelanę, Ceramikę, stare Szkło, przedwojenne Kry…

09.07.2020 09:24 Sprzedam umeblowane mieszkanie wrote:

Sprzedam umeblowane mieszkanie 48,8 m2, I piętro, pełna własność, 2 pokoje, piwnica, ul. Warzyńska, po generalnym remoncie w 2018 r.&nb…

01.07.2020 14:37 wrote:

Jeśli remontujesz, zmieniasz wystrój, sprzedajesz albo kupiłeś mieszkanie, dom, wille, w której są Antyki, różne Poniemieckie przeróżne gra…

29.06.2020 13:32 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…