Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Salwa honorowa, apel pamięci... - Obchody Święta Niepodległości w Miękini

Salwa honorowa, apel pamięci... - Obchody Święta Niepodległości w Miękini

10.11. 2018

- Dzisiaj możemy się cieszyć, że jesteśmy wolnym narodem, że mamy bezpieczny sojuszników. To jest bardzo ważne. Kiedy wydawało się, że państwo polskie odzyskuje swobodę, Polacy w 1939 r. ponownie musieli stanąć do walki - przypomniano dziś w Miękini podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Dzisiejsza uroczystość uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości prze Polskę rozpoczęła się mszą św. za Ojczyznę w miejscowym kościele p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Po mszy, orszak z orkiestrą i żołnierzami 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia na czele, poprowadził  zaproszonych gości oraz zgromadzonych mieszkańców pod pomnik „W Hołdzie Walczącym o Niepodległość Polskę” przy Zespole Szkół w Miękini.  

Po symbolicznym wciągnięciu flagi na maszt , głos zabrał wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn, który przypomniał, jak ważną datą dla każdego z nas jest 11 listopada.

- Gdy w wyniku trzeciego zaboru Polska znikła z mapy Europy, nastąpiła noc... 11 listopada 1918 roku powstała Polska. Takim przełomowym momentem był powrót Józefa Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy. Wreszcie mógł orzeł biały być narodowym symbolem, a flaga biało – czerwona stanowiła symbol państwa polskiego. Język polski stał się urzędowym - mówił wójt.

Po odczytaniu apelu pamięci oddana została salwa honorowa. Następnie przedstawiciele gminy,   oraz wielu instytucji i organizacji, złożyli wiązanki pod pomnikiem. Chwilę później orkiestra dęta zagrała "Pieśń Legionów".

Po zakończeniu oficjalnej części, w szkole zaprezentowano program artystyczny w wykonaniu uczniów, upamiętniający wydarzenia historyczne.

(kb) fot. kb

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

pięknie z wypasem :-)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

A co ma burmistrz do prywantego terenu i prywatnego inwestora? To jego pieniądze i jego decyzje. Bur...
sklep jak sklep jedno wielkie dziadostwo pod innym logiem i tyle w temacie
W tym miejscu istniał miejski browar gdzie warzono świetne piwo . Niestety brak wiedzy u obecnych sr...
Lokalni tak ceny sobie podbijają, że masakra. Żeby to samo mleko, śmietana albo banany miało 20-30 %...

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…