poniedziałek 09.12.2019

Imieniny: Wieslawa Leokadii

 
Samochody ciężarowe niszczą malczyckie drogi i budynki (list)

Samochody ciężarowe niszczą malczyckie drogi i budynki (list)

22.03. 2019

-  Jestem mieszkańcem Malczyc od ponad 50 lat. Zwracam się z prośbą o pomoc w związku dużym wzrostem natężenia ruchu przez olbrzymie samochody ciężarowe niszczące malczyckie drogi i budynki (samochód jadący z ładunkiem ponad 30 ton powoduje, że meble w domu drżą) - twierdzi mężczyzna.

 - Z tego co się orientuję ruch pojazdów ma związek z rozbudową wałów przeciwpowodziowych przy drodze na Lubiąż. Dojdzie do sytuacji, że wykonawca zakończy inwestycję, zwinie sprzęt, zostawiając Malczyce i Chomiążę ze zniszczoną drogą i budynkami.

Proszę o pomoc redakcję.

Mieszkaniec

Od redakcji. Z prośbą o ustosunkowanie się do listu poprosiliśmy Urząd Gminy Malczyce, gdzie nas poinformowano, że znaczna część infrastruktury drogowej na terenie miejscowości Malczyce to drogi powiatowe, którymi zarządza Starosta Średzki. Te drogi to m.in. ulica Mickiewicza nr 2066 D, ulica 1-go Maja od skrzyżowania do Odry i ul. Sienkiewicza nr 2191 D, ulica Mazurowicka nr 2068 D, ulica 1-go Maja, od przejazdu kolejowego w kierunku Wilczkowa nr 2067 D.

- W/w drogami zarządza Starosta Średzki. W gestii Starostwa jest dbanie o drogi: remonty, naprawy, oznakowanie, zarządzanie ruchem, zimowe utrzymanie, inwestycje. W skład pasa drogowego wchodzi: jezdnia, chodniki, urządzenia służące do odprowadzenia wód opadowych z jezdni i chodnika. Na tych drogach zgodnie z przepisami obowiązuje ograniczenie tonażu do 20 t.

Pozostałe drogi na terenie Malczyc są własnością gminy Malczyce i zarządza nimi Wójt Gminy. W sytuacji, gdy wzmożony ruch samochodów ciężarowych związany z realizacją inwestycji, odbywa się na drodze gminnej, gmina Malczyce zabezpiecza swoje interesy, poprzez sporządzenie wraz z wykonawcą inwestycji inwentaryzacji stanu dróg gminnych przed jej rozpoczęciem. W przypadku zniszczenia nawierzchni jezdni czy pobocza wykonawca zobowiązany jest do przywrócenia stanu tych dróg, co najmniej do takiego jaki był przed rozpoczęciem inwestycji. Tak jest w przypadku budowy linii elektro-energetycznej 400 kV czy rekultywacji wysypiska śmieci w Rusku.

Kwestia oznakowania także dróg gminnych i zarządzania ruchem drogowym leży w gestii Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (należy uzgadniać z nimi sprawy oznakowania pionowego i poziomego oraz zarządzanie ruchem drogowym) - czytamy w odpowiedzi.

Jak podkreśla z kolei wójt gminy Malczyce, Piotr Frankowski: - Wszelkie sugestie są dla nas bardzo cenne. Z pewnością zwrócimy większą uwagę na kwestię niszczenia dróg na terenie gminy i skontaktujemy się ze Starostwem Powiatowym w Środzie Śląskiej o podjecie działań zapobiegawczych.

(red) / fot. kb

Komentarzy (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Nie ma zakazu to jeżdżą, nie szukajmy nie wiadomo jakich problemów, w Mazurowicach ludzie przyzwyczaili się do ciągłego życia przy drodze krajowej a tutaj parę tygodni ludziom przeszkadza.

This comment was minimized by the moderator on the site

Panie wójcie droga od przejazdu kolejowego z krzyżówki należy do gminy Malczyce. Właśnie na tej drodze mieszkaniec zauważył wzmożony ruch. (co przedstawia nawet zdjęcie) Proszę nie umywać rąk starostą bo to droga pod pana władaniem. Swoją drogą ciekawe czy przeprowadził pan inwentaryzację dotyczącej tej drogi,czas pokarze.

This comment was minimized by the moderator on the site

brońcie Pana, bowiem on Wam kieszenie wypycha

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację