Wydrukuj tę stronę
Bartłomiej Hamkało ponownie sołtysem Środy Śląskiej

Bartłomiej Hamkało ponownie sołtysem Środy Śląskiej

21.01. 2019

Dziś w Domu Kultury w Środzie Śląskiej odbyły się wybory sołtysa i rady sołeckiej. Na samym początku zarządzono przerwę,  gdyż na sali padło stwierdzenie o braku kworum

(czyli minimalnej liczby członków zgromadzenia, niezbędnego do prowadzenia obrad lub podjęcia wiążących decyzji), w związku z czym zastępca burmistrza Marcin Nowakowski, wraz ze zgromadzonymi, podjęli decyzję o rozpoczęciu wyborów o godzinie 16:48.

Po wznowieniu obrad, dotychczasowy sołtys Bartłomiej Hamkało, przedstawił swoje działania: - W ciągu 4 lat kadencji działałem w trzech obszarach: drogi gminne, imprezy gminne i szeroko pojęta rewitalizacja, w której mieszczą się m.in. place zabawW minionym czasie doposażyłem place zabaw przy ul. Kopernika, Kruczej, Księżycowej oraz miejsce zabaw dla dzieci przy akwenie Kajaki. Podczas tych kilku lat organizowałem wspólne imprezy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej  m.in. „Spotkanie ze św. Mikołajem” – wyjaśniał Bartłomiej Hamkało.

Zaraz po tym wystąpieniu nastąpił czas dyskusji. Tu głos zabrało kilku mieszkańców, w tym Bogusław Krasucki, który prosił o wytłumaczenie - jak twierdził, niesprawiedliwej kwoty budżetu sołeckiego, który w ubiegłych latach wynosił około 28 tysięcy dla Środy Śląskiej, argumentując to niewielką sumą, jaka jest przyznawana na sporą liczbę mieszkańców. Z kolei jedna z mieszkanek porosiła o podanie kwot, jakie zostały wydane na poszczególne zadania.

W komisji skrutacyjnej, która zajęła się przygotowaniem oraz wydaniem kart do głosowania, a także podliczeniem głosów zasiedli: Dorota Malczewska, Maciej Hamkało, Mirosław Skóra, Arkadiusz Gruszczyński i Renata Kopacka.

W końcu nadszedł czas wyłonienia spośród kandydatów sołtysa. Do wyborów zgłoszono: Agnieszkę Kogutek, Bartłomieja Hamkało oraz Mariusza Kaczorowskiego – każdy z nich miał czas na przedstawienie siebie oraz swojego programu.

Ostatecznie większość ze 110 osób upoważnionych do głosowania wybrała Bartłomieja Hamkało, który uzyskał 56 głosów. Tym samym będzie on sprawował funkcję sołtysa Środy Śląskiej przez kolejną kadencję.

Obecny sołtys zaproponował współpracę trzem osobom: Agnieszce Kogutek, Stanisławowi Szopie i Renacie Warzych, które poprzez głosowanie jawne zostały wybrane do Rady Sołeckiej Środy Śląskiej.

(kb) / fot. kb

Udostępnij ten artykuł: