Wydrukuj tę stronę


Nie żyje ksiądz dr Adam Wiśniewski

Skomentuj



Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o dzisiejszej śmierci księdza dr Adama Wiśniewskiego SDB, wieloletniego duszpasterza w Parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej, zaprzyjaźnionego od lat z naszą redakcją.



Rodzinie, Współbraciom i Przyjaciołom Księdza składamy najszczersze wyrazy współczucia. Odszedł człowiek niezwykle wartościowy, który swe życie poświęcił Bogu i naukowej pasji.

Niech spoczywa w pokoju!

W najbliższą sobotę, 28 marca 2020 r. o godzinie 12.00, w kościele św. Andrzeja w Środzie Śl. odbędzie się msza św. żałobna w intencji ks. Wiśniewskiego, której transmisję na żywo przeprowadzimy na naszym portalu. Zapraszamy do uczestnictwa.

Ksiądz dr Adam Wiśniewski urodził się 01.01.1934 r. w Cieszanowie (diecezja zamojsko – lubaczowska).

Naukę w zakresie szkoły podstawowej odbył w Lubaczowie i Przemyślu. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Księży Salezjanów w Marszałkach. W 1950 r., został przyjęty do nowicjatu w Kopcu, gdzie 08.07.1951 r. złożył pierwsze śluby zakonne.

W latach 1951/53 odbył w Krakowie studia filozoficzne. W latach 1953/54 był asystentem w Szkole Zawodowej prowadzonej przez księży salezjanów w Oświęcimiu, a w latach 1954/55 był asystentem w parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej.

W latach 1954/59 odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Salezjanów w Krakowie. Po ich ukończeniu przyjął święcenia prezbiteratu w Oświęcimiu przez posługę biskupa sufragana krakowskiego ks. doc. dra. hab. Karola Wojtyły. Po przyjęciu święceń kapłańskich odbył studia specjalistyczne w latach 1959/62 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w zakresie liturgii pastoralnej. Po ich ukończeniu został wychowawcą alumnów salezjańskich w wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W latach 1962/66 był wykładowcą teologii pastoralnej i liturgii w tymże seminarium.

W latach 1985/93 pełnił funkcję proboszcza w Krynicznie koło Środy Śląskiej. Z wielkim nakładem pracy zatroszczył się o jej estetyczny wygląd. We wszystkich oknach tej barokowej świątyni noszącej patrocinium św. Wawrzyńca znalazły się za jego kadencji proboszczowskiej okazałe witraże. Otynkował na zewnątrz kościół, odremontował walący się mur wokół świątyni oraz zbudował na cmentarzu kaplicę pogrzebową. Parafię po nim przejął ksiądz diecezjalny Leszek Czapla, a księdza Adama Wiśniewskiego przeniesiono do parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej.

08.07.1996 r. ks. Wiśniewski otrzymał nominację na kapelana Sióstr Elżbietanek w Środzie Śląskiej oraz kapelana miejscowego szpitala, był także kapelanem średzkiego Koła Sybiraków.

Dorobek naukowy, jego książki i artykuły, liczne prace wydawnicze głównie o charakterze historycznym, dokumentują jego wielką erudycję w zakresie historii Kościoła na Dolnym Śląsku w latach 1945/74. Wypełnia lukę w historii włączenia się zakonów w pracę duszpasterską na ziemiach przywróconych Polsce w 1945 r. Opisane w swoich wydawnictwach wydarzenia poznał nie tylko ze źródeł archiwalnych, ale nade wszystko z autopsji, gdyż prawie całe swoje pracowite życie spędził na terytorium archidiecezji wrocławskiej.

Przez rozprawę habilitacyjną oraz prace monograficzne o pracy salezjanów w dekanacie lubińskim i średzkim w latach 1945/74 zasłużył, aby przyznać mu tytuł samodzielnego pracownika naukowego nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła.

Na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej księdza dra Adama Wiśniewskiego SDB

zredagowanej przez ks. prof. zw. dr hab. Józefa Swasteka

opracował Wiktor Kalita / fot. wk

9 czerwca 2019 r. odbyła się uroczysta msza św. z okazji 60-lecia kapłaństwa ks. Adama Wiśniewskiego SDB.





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
Nie przegap tych artykułów.