Wydrukuj tę stronę
Fot. Dorota Chreściak Fot. Dorota Chreściak

Staw w Proszkowie wizytówką wsi

Wt, 10.11.2020 17:11

Zakończyła się przebudowa i modernizacja stawu w Proszkowie. Odbiór końcowy odbył się 10 listopada. W rewitalizację stawu mocno zaangażowali się również mieszkańcy wsi. Gmina zainwestowała w ten staw łącznie ponad 115 tys. zł. Remont i modernizację stawu monitorowali na bieżąco radny miejski Arkadiusz Hibner i sołtys Proszkowa Tomasz Jamrozik. Wcześniej akwen był zarośnięty i nie przyciągał uwagi mieszkańców. Teraz miejsce prezentuje się dużo lepiej. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu wykonanych prac. Cieszymy się, że się udało, we współpracy z mieszkańcami oraz przy wsparciu pana Burmistrza – podsumowuje radny Arkadiusz Hibner. – Staw zaczyna nabierać wody, w planach mamy jego zarybienie po nowym roku oraz ustawienie ławek i kolejne nasadzenia. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy tak bardzo zaangażowali się w liczne prace nad odnowieniem tego miejsca – dodaje radny Hibner.

Społeczność Proszkowa aktywnie zaangażowała się w remont i modernizację stawu. – Wszyscy pracowali bardzo ciężko, zwłaszcza przy przygotowaniu krawężników pod chodnik i podbudowie skarpy – wyjaśnia Tomasz Jamrozik, sołtys Proszkowa. – Będziemy dbać o to miejsce, bo jest wizytówką naszej wsi, znajduje się na samym wjeździe. Cieszę się, że Gmina w to zainwestowała, za co osobiście dziękuję burmistrzowi Rucińskiemu – dodaje sołtys Jamrozik.

Zadanie pn. Przebudowa i modernizacja zbiornika małej retencji w miejscowości Proszków polegało na pogłębieniu czaszy zbiornika, umocnieniu brzegów betonową palisadą oraz kamieniem zatopionym w betonie, humusowaniu z obsiewem skarp zbiornika, a także na umieszczeniu nowych nasadzeń. Prace w miesiącu październiku wykonywał Rejonowy Związek Spółek Wodnych w Środzie Śląskiej.

Dodatkowo przy okazji letniego asfaltowania dróg i boiska w Proszkowie wokół stawu wykonano nawierzchnię asfaltową ścieżki. Z budżetu Gminy Środa Śląska burmistrz i radni przeznaczyli na tę inwestycję ponad 85 tys. zł, zaś 30 tys. zł pochodzi z dotacji celowej Marszałka Województwa w ramach programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi.

(prg)

staw proszkow