piątek 14.08.2020

Imieniny: Alfreda Euzebiusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Startuje inwestycja w Rakoszycach

Startuje inwestycja w Rakoszycach

10.05. 2019

7 maja 2019 r. to data, która wpisze się w historię gminy Środa Śląska jako bardzo ważny dzień dla mieszkańców sołectwa Rakoszyce.

Podpisana została umowa na budowę Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej oraz wmurowano akt erekcyjny pod budowę tego innowacyjnego obiektu kultury.

Drogą przetargu wyłoniony został wykonawca Rakoszyckiego Centrum Czytelnictwa i Kultury Lokalnej. Firma El – Sol Instalacje z Lubszy zobowiązała się do wykonania I etapu prac (stan surowy) do 15 listopada 2019 roku. Natomiast II etap (roboty wykończeniowe) zakończy się 30 kwietnia 2020 r. Łączny koszt na jaki opiewa umowa z wykonawcą to 1 490 000 zł.

Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej pozyskała na tę inwestycję dofinansowanie w kwocie 500 tys. zł. z UE w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 oraz 600 tys. zł. z programu rządowego Biblioteka +.

- To kluczowy projekt, długo wyczekiwany przede wszystkim przez mieszkańców Rakoszyc. Proces jego przygotowania był bardzo złożony i wymagał wiele cierpliwości. Gratuluję Wam determinacji i wytrwałości - zwrócił się burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński do sołtysa wsi Rakoszyce Władysława Błacha oraz Rady Sołeckiej. - Bez wątpienia będzie czym się pochwalić. Dziękuję też Pani dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Śląskiej Annie Kuszlik - Czajkowskiej, która stoi za tym projektem - podsumował włodarz.

- Wierzę, że to będzie wspaniałe miejsce, gdzie każdy bez względu na wiek znajdzie coś dla siebie. Chcemy, by ten obiekt łączył pokolenia - dodała Anna Kuszlik - Czajkowska,  dyrektor biblioteki.

RCCiKL będzie budynkiem parterowym, przypominającym swoim kształtem literę „T”, składającym się z dwóch części. Jedną z nich stanowi sala wielofunkcyjna, drugą parterowe zaplecze sanitarne.  W części sanitarnej znajdziemy kafejkę internetową, aneks kuchenny, a także szatnie i magazynki. Centrum stanie się miejscem, które będzie nie tylko nowoczesnym budynkiem, ale przede wszystkim będzie inspirować do działań oraz integracji pokoleń.

Program RCCiKL ukierunkowany będzie przede wszystkim na budzenie nowych zainteresowań, rozwijanie zdolności oraz prezentacji dokonań i osiągnięć. Szczególne miejsce zajmować w nim będzie szeroko pojęta edukacja kulturalna. Przy realizacji programu nawiązana zostanie współpraca m.in. z OSP, Kołem Gospodyń Wiejskich, Zespołem Szkół w Rakoszycach, placówkami oświatowymi i wychowawczymi oraz organizacjami pozarządowymi, co umożliwi realizowanie wspólnych inicjatyw.

Propozycje inicjatyw społecznych, które będą realizowane w obiekcie:

– „Codziennik” – kącik malucha – miejsce w holu, gdzie można zostawić dziecko pod opieką osoby do tego przygotowanej, która zapewni podopiecznemu spędzenie czasu w ciekawy sposób;

– gry Playstation i XBOX – stanowiska w Sali multimedialnej, jest to propozycja dla dzieci starszych, młodzieży oraz całych rodzin.

– „Co w sprawie piszczy” – kluby tematyczne – np. Klub Młodych Mam –  spotkania w celu wspólnego spędzenia czasu, wymiany stosowanych metod bądź doświadczeń.

– „Okazjonalnie” – miejsce spotkań okolicznościowych, np. wigilijne, patriotyczne, Dzień Dziecka, Dzień Babci i Dziadka itp. inicjatywy organizowane we współpracy z Radą Sołecką.

– „Zadbaj o siebie po 60-ce” – cykliczne spotkania dla seniorów propagujące zdrowy i aktywny styl życia.

To tylko część propozycji i możliwości jakie dawać będzie RCCiKL mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym skorzystaniem z przewidywanych zajęć. Pragnieniem wszystkich jest, aby przyszłym pokoleniom pozostawić dzieło godne, które jest wyrazem troski o rozwój kolejnych pokoleń oraz dziedzictwa kulturowego.

Otwarcie obiektu planowane jest na III kwartał 2020, wcześniej będą jeszcze przeprowadzone przetargi i zlecone - wykonanie instalacji wentylacyjnej, zagospodarowania terenu i wyposażenia obiektu.

(um) /fot. ug

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze artykuły

Lokalne ogłoszenia drobne

09.08.2020 20:26 wrote:

Zapraszamy wszystkich z pragnieniem rozważania Słowa Bożego (Biblii) na środowe spotkania w Środzie śląskiej o godzinie 18.00 Zainteresowa…

09.08.2020 15:53 wrote:

Kupie hale magazynowe z mozliwoscia przerobienia na chlodnie do 250m2…

29.07.2020 10:26 wrote:

Witam, zlecę rozbiórkę murowanych komórek lokatorskich. Jako formę zapłaty proponuję odbiór cegieł z rozbiórki. Czerwona cegła wypalana. Zap…

29.07.2020 06:23 wrote:

Kupię dom wolnostojący / szeregówka. W związku ze zmianą pracy poszukuję domu na terenie Środy Śląskiej. Tel 785 558 716…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 13.08.2020 14:00 CET Until: 14.08.2020 19:00 CETpolski: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 28°C do 30°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 17°C. Spodziewaj się utrudnień. Wysoka temperatura powietrza może stanowić zagrożeni... więcej informacji.