piątek 05.06.2020

Imieniny: Bonifacego Waltera

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Święto Wina w Mieście Skarbów. Tak było w niedzielę (zdjęcia i wideo)

Święto Wina w Mieście Skarbów. Tak było w niedzielę (zdjęcia i wideo)

20.09. 2019

W drugim i ostatnim dniu Święta Wina w Środzie Śląskiej, które odbyło się 15 września było bardzo barwnie, nie tylko za sprawą korowodu w historycznych strojach i kolorowych balonów wypuszczonych w niebo, ale też  bogatego programu.

Wydarzenie rozpoczął tradycyjnie polonez odtańczony w centrum miasta z burmistrzem Środy Śląskiej Adamem Rucińskim na czele i partnerującą mu Natalią Aleksy. Imponująca ilość uczestników, przedstawicieli samorządów z terenu powiatu, reprezentantów związków, stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańców i licznych gości, przeszła wdzięcznym krokiem, w kostiumach budzących podziw publiczności, by spotkać się pod sceną i wznieść wspólnie toast.

Jak można było zauważyć, z okazji zaprezentowania się podczas tak dużej imprezy skorzystali kandydujący w wyborach parlamentarnych politycy, którzy ku zaskoczeniu organizatorów zjawili się pokaźną grupą. Gościli u nas m.in.:  Grzegorz Schetyna - poseł RP, przewodniczący PO, Michał Jaros - poseł  RP, Andrzej Jaroch - przewodniczący sejmiku dolnośląskiego, Ryszard Czarnecki - europoseł, Jarosław Obremski - senator RP, Mirosława Stachowiak-Różecka - poseł RP, Piotr Dytko - radny sejmiku woj. dolnośląskiego i zaproszony przez gminę Paweł Hreniak  - wojewoda dolnośląski.

Nieodzownym elementem tego święta są konkursy organizowane przez Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej - na Strój Historyczny, Deptania Winogron przez mężatki oraz Wybory Miss Winnego Grona.  Również  w tym roku, zaraz po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu gości, przystąpiono do rozstrzygnięcia konkursów. Oto wyniki:

Konkurs Deptania Winogron oraz Miss Winnego Grona

Uczestniczki: Agnieszka Kogutek, Marta Walaszek, Edyta Jaworska, Aleksandra Dutko, Sonia Krowicka.

Komisja konkursowa w składzie: Ewa Lis, Sebastian Burdzy, Adam Ruciński, Wiesława Janusz, Janusz Musiał, przyznała tytuł Miss Winnego Grona 2019 i Nagrodę Specjalną - Aleksandrze Dutko, a nagrodę główną za wydeptanie największej ilości soku - Edycie Jaworskiej.

Konkursu na Kostium Historyczny

Uczestnicy: Rodzina Szmit-Kocur - mama Małgorzata, córka Nadia, Rodzina Szachniewicz - mama Iwona, tato Marek, córka Lena, syn Filip i syn Szymon. Ponadto Beata Wamberska-Sankowska i Ryszard Bachowski.

Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Bogucka, Mariola Orłowska-Egger, Marta Rzeszowska-Prymas, Eugeniusz Józefowski, przyznała pierwszą nagrodę za Kostium Historyczny w kategorii dziecięcej Nadii Szmit-Kocur oraz drugą w tej samej kategorii Filipowi Szachniewiczowi

Pierwszą nagrodę za Kostium Historyczny w kategorii dorośli - kostium damski otrzymała Małgorzata Szmit-Kocur, drugą - Beata Wamberska-Sankowska. Pierwszą nagrodę za Kostium Historyczny w kategorii dorośli - kostium męski przyznano Ryszardowi Bachowskiemu. Pierwszą nagrodę za kostium historyczny w kategorii rodzinnej - Rodzinie Szmit-Kocur.

W kolejnej części odbyły się występy artystyczne. Rozpoczęła je Średzka Orkiestra Dęta. Po niej zatańczyła grupa Ladies oraz zaśpiewały Młode Talenty: Krzysiek Gałysa, Justyna Czarniecka, Leah Prymas, Oliwia Bachowska, Julia Chichłowska, Róża Krowicka, Agata Szybiak, Zuzanna Sprysak, Natalia Potrzeba. Swoje uznanie dla ich występów wyraziła Katarzyna Pakosińska, która zaprezentowała słowno - muzyczny program kabaretowy. 

Gwiazdą wieczoru była niekwestionowana legenda polskiej sceny rockowej - Krzysztof Cugowski. Artysta występujący z Zespołem Mistrzów zaśpiewał m.in. największe przeboje Budki Suflera, którą założył w 1969 r.,a zakończył współpracę w 2014 r.

Dwudniowej imprezie towarzyszyło mnóstwo dodatkowych atrakcji. Była strefa zbaw dla dzieci, szczudlarze, rycerze, mieszczki, stoiska rękodzielnicze i gastronomiczne... W muzeum odbyły się pokazy dawnego rzemiosła i rycerstwa  oraz wernisaż wystawy Władysława Żukowskiego „Architektura wczoraj i dziś ołówkiem i pędzlem”. Było tego sporo i każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Święto Wina w Mieście Skarbów zorganizowali: Dom Kultury w Środzie Śl., Gmina Środa Śląska i Muzeum Regionalne w Środzie Śl.

(red) / fot. mw , gz, wk

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

To ciekawa opowieść. Niestety obecne opowieści dotyczą , jak blisko bedę miał do supermarketu po b...
Moze ktos zainteresuje sie tymi.prowokatorami jak w Poznaniu -.w 1956 r. ? Marian komunizm już się...
Marian - ty mój czerwony przyjacielu. -wasz czas już się skończył..
Tak? To miasto i jego urzędnicy NIC nie maja do gadania co się buduje na jego terenie?

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…