sobota 30.05.2020

Imieniny: Karola Ferdynanda

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Szkodnik jest na naszym terenie - atakuje drzewa i ludzi!

Szkodnik jest na naszym terenie - atakuje drzewa i ludzi!

29.05. 2019

W ostatnim czasie do naszej redakcji zadzwoniła zaniepokojona czytelniczka, która jak twierdzi, chce ustrzec innych od niebezpieczeństwa związanego z występowaniem kuprówki rudnicy na terenie gminy Środa Śl.

- W naszej miejscowości szkodnik najpierw zaatakował jedno drzewo, które zostało ścięte, teraz zaatakował moje drzewa owocowe - mówi kobieta. - Niedawno zostałam poparzona. Trzeba ostrzec ludzi, bo kontakt z kuprówką jest niebezpieczny - dodaje.

Jak poinformowała nas mieszkanka Komornik, sprawę zgłaszała do Urzędu Miejskiego, który postanowił zainfekowane drzewo ściąć, jednak jak twierdzi, nie przyniosło to oczekiwanego efektu, ponieważ larwy pojawiły się na kolejnych drzewach owocowych.

Szkodliwość, jaką powoduje owad dla roślin, jest ogromna. Jego obecność skutkuje ogołoceniem z liści oraz żerowaniem na pączkach, co przyczynia się do słabego owocowania drzewa. Jest on też niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Gąsienice kuprówki rudnicy pokryte są włoskami, które podczas kontaktu ze skórą powodują stany zapalne. Watro też wiedzieć, że motyl jest białego koloru, którego rozpiętość skrzydeł wynosi około 3-4 cm, a szkodliwe włoski znajdują się na jego odwłoku.

O sprawę zapytaliśmy w Wydziale Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.

- Drzewo z gat. grusza, które zostało zaatakowane przez kuprówkę rudnicę zostało usunięte, pień i gałęzie zostały spalone – informuje Irena Szeczpaniak. Urząd  przygotował również plakat informujący mieszkańców o wystąpieniu oraz możliwości zwalczania szkodnika: - Drodzy Mieszkańcy Komornik, apelujemy o ostrożność, gdyż zaobserwowano, iż szkodnik atakował drzewa rosnące w pobliżu wiaty przystankowej. Kuprówka rudnica to gatunek motyla, którego owady dorosłe można spotkać w lipcu i sierpniu. Kontakt z kuprówką rudnicą może powodować poparzenia skóry i silne reakcje alergiczne. Prosimy o rozwagę! – czytamy w informacji UM.

Szkodnik wrażliwy jest na działanie preparatów biologicznych zawierających bakterię Bacillus thuringiensis. Zalecane jest więc chemiczne zwalczanie młodych gąsienic.

(kb) / fot. Wikipedia

800px Euproctis chrysorrhoea 01 xndr

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Borecznik rudy też atakuje iglaki tak jak mszyce. Ciężka chemia musi pójść w ruch aby uratować drzewka. Tylko pamiętajcie rano albo wieczorem, żeby pszczołom nie zrobić kuku.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Panowie prezenty sobie wreczaja, plawia sie w samozachwycie a na Dzialkowej cala porecz drewnianego ...
Następny z przemowa starosta. Społeczność, w której żyje nazywa "zbieraniną", co za dzban. Uczciwy ...
Na pohybel - Platformie Obywatelskiej.

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…