wtorek 18.02.2020

Imieniny: Szymona Konstancji

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Tajemnicze tablice nagrobne

Tajemnicze tablice nagrobne

26.07. 2018
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Kilkanaście płyt nagrobnych złożonych na terenie przy kościele św. Andrzeja w Środzie Śląskiej. Skąd się wzięły w tym miejscu? Jaka jest ich historia?

Na terenie przy średzkim kościele św. Andrzeja zobaczyć możemy kilkanaście płyt zabezpieczonych folią. Od dawna ich obecność wzbudza nasze zainteresowanie i zaciekawienie. Czym są fragmenty płyt? Skąd wzięły się w tym miejscu i jaka jest ich historia? Zapraszamy do kolejnej części naszego cyklu, w którym poznajemy kościół św. Andrzeja.

Wykopaliska w 2004 roku

Łącznie jest ich kilkanaście. Jedne w lepszym, drugie w gorszym stanie. Wszystkie pochodzą najprawdopodobniej z cmentarza, który po pożarze kościoła w 1634 roku został zlikwidowany, a tablice nagrobne wykorzystano jako posadzkę w kościele.

- Tablice zostały odkryte w czasie dwóch prac archeologicznych i wykopaliskowych przeprowadzonych w 2004 roku w nawie kościoła, a także w 2006 roku w prezbiterium – informuje dr Grzegorz Borowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.

Podczas przeprowadzonych w 2004 prac przy wymianie posadzki w nawie natrafiono na renesansowe płyty nagrobne z XVI wieku. Ich analizy podjął się Zbigniew Aleksy, starszy kustosz średzkiego muzeum.

- Pierwsza z nich należała do zmarłego w 1556 r. Christopha Rothe, wywodzącego się ze znanej, średzkiej rodziny mieszczańskiej – wyjaśnia dr Borowski. - Z kolei w nawie północnej udało się odkryć płytę należącą do Christofa Falkenheima zmarłego w 1582 roku. Mężczyzna pochodził z rodziny znanej w okolicach Środy Śląskiej  już od 1239 roku – dodaje dyrektor.

W przedsionku kościoła znaleziono bardzo zniszczoną płytę z  XV wieku. To najstarsza, gotycka płyta. W tym miejscu ujawniono również płyty nagrobne średzkiego dzwonnika, zmarłego w 1700 roku Caspra Sagnera, a także zmarłej w 1712 roku Anny Sagner, jego synowej.

Kilkadziesiąt fragmentów tablic w 2006 roku

Dwa lata później, w 2006 roku, podczas prac remontowo-budowlanych w prezbiterium kościoła natrafiono na kilkadziesiąt fragmentów najprawdopodobniej sześciu płyt nagrobnych z XVI i XVII wieku.

-  To ośmiokątne płyty wykonane z piaskowca o średnicy około 30 cm – wyjaśnia dr Borowski. - Ponad dwadzieścia z nich pokrytych jest napisami lub ornamentem wskazujących, że ośmioboczne płyty posadzkowe zostały wykonane  z pierwotnych płyt nagrobnych lub epitafiów – dodaje dyrektor muzeum.

Stan płyt uniemożliwia ustalenie, do kogo należały. Na jednej z ośmiokątnych płytek zachowało się jedynie imię i nazwisko Barbara Ketner.

Pochodzenie płyt

Czy na terenie kościoła znajdował się pierwotnie cmentarz? W jaki sposób płyty nagrobne znalazły się pod posadzką kościoła? Prawdopodobnie obecność płyt w tym miejscu należy wiązać z pożarem kościoła, do którego doszło w 1634 roku. Najprawdopodobniej płyty nagrobne pozyskano ze zlikwidowanego przy kościele cmentarza, a następnie wykorzystano je jako nawierzchnię kościoła. Taki stan trwał do XIX wieku, kiedy płyty przykryto ceglaną posadzką.

Jaki będzie ich los?

Czy zostaną zachowane jako świadectwo historii XVI-wiecznych mieszkańców Środy Śląskiej? Jak mówi dyrektor muzeum, pojawiły się plany ich zagospodarowania i ekspozycji, jednak na to potrzeba nakładów finansowych.

(isz) fot. gz

 

 
Komentarzy (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

ładna fotka

This comment was minimized by the moderator on the site

Wstyd i głupota, niewiedza, oraz lenistwo żeby sprawdzić fakty, imbecyli nie sieją niestety oni sie rodzą. :-) :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

Potrzeba nakładów finansowych... juz widze jak siadz prosi o pieniedze wiernych w celu wyeksponowania plyt i biedne, naiwne i głupie emerytki beda dawac ostatnie pieniadze, odmawiajac sobie jedzenia i leków. Do jeszcze logicznie myslacych apeluje, by zmusic tych najbogatszych ze światowego spoleczenstwa, czyli księży o finansowanie akich rzeczy na wlasnym podwórku z wlasnych pieniedzy. Wydajac na to nawet milion oni nie zbiednieja. To sa...

Potrzeba nakładów finansowych... juz widze jak siadz prosi o pieniedze wiernych w celu wyeksponowania plyt i biedne, naiwne i głupie emerytki beda dawac ostatnie pieniadze, odmawiajac sobie jedzenia i leków. Do jeszcze logicznie myslacych apeluje, by zmusic tych najbogatszych ze światowego spoleczenstwa, czyli księży o finansowanie akich rzeczy na wlasnym podwórku z wlasnych pieniedzy. Wydajac na to nawet milion oni nie zbiednieja. To sa fakty, mialem z ta mafia bliska ycznosc

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

O Danka- dałąś czadu.<br />To teraz idz i weź lekarstwa

This comment was minimized by the moderator on the site

nie rozpędzaj się tak i nie obrazaj bo nie wiesz o co chodzi, księża nie sa od zabytków - wstyd takie głupoty pisać

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

drewno kominkowe

allago reklama kino Obszar roboczy 1

stihl

komnet internet

58543632 295375021394617 475021145259638784 n

0001

nadania i odbiory 18

 

taxi stas

hydrotech do gazety nowa reklama

panele 5kw

handlo trans

zuk baner

Serwis