Wydrukuj tę stronę
Narodowe Czytanie w gminie Udanin

Narodowe Czytanie w gminie Udanin

Cz, 27.08.2020 17:37

Tegoroczna ogólnopolska akcja „Narodowe Czytanie” pod patronatem pary prezydenckiej, odbędzie się również w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Udaninie.W tym roku wspólnie przeczytamy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W liście zachęcającym do współtworzenia akcji prezydent RP Andrzej Duda pisze m.in.:  – Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury "Balladyny" według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji.

A my w imieniu organizatorów zapraszamy do udziału we wspólnym czytaniu w bibliotece w Udaninie, które odbędzie się 5 września o godzinie 11:00.

(kb)