czwartek 13.08.2020

Imieniny: Diany Hipolita

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

W Rusku runął słup energetyczny. Dlaczego?

W Rusku runął słup energetyczny. Dlaczego?

07.03. 2019

Takie pytanie zadają sobie mieszkańcy, którzy nie bardzo wierzą, że stalowa konstrukcja runęła na skutek silnego wiatru. Krążą spekulacje, że ktoś mógł mieć w tym swój udział... Co faktycznie było przyczyną, jest teraz wyjaśniane.

5 marca br. na działce rolnej w Rusku (gmina Malczyce) przewróciła się konstrukcja słupa elektroenergetycznego budowanej linii przesyłowej. - Słup nie był oddany do eksploatacji, nie były na nim również zawieszone przewody - wyjaśnia Marek Rudnicki z biura prasowego inwestycji "Linia elektroenergetyczna 400 kV Czarna - Pasikurowice" i podkreśla, że wskutek incydentu nikt nie został poszkodowany, a miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone i jest pod nadzorem firmy ochroniarskiej zatrudnionej przez wykonawcę inwestycji.

- O zdarzeniu została niezwłocznie zawiadomiona policja, która dokonała niezbędnych oględzin. Wykonawca inwestycji przeprowadził natychmiastową inspekcję pozostałych stanowisk słupów wybudowanych na potrzeby linii Czarna - Pasikurowice. Nie stwierdzono zagrożeń, czy braku elementów konstrukcyjnych - podkreśla Marek Rudnicki. - Na miejsce przybyli także przedstawiciele inwestora. Wspólnie z wykonawcą i lokalnymi władzami prowadzone są prace na
rzecz wyjaśnienia sprawy i zabezpieczenia dalszych prac budowlanych
- wyjaśnia. Straty szacowane są na kilkaset tysięcy złotych.

- 05.03.2019 r. ok. godz. 14:30 dyżurny został powiadomiony przez zgłaszającego o słupie energetycznym, który przewrócił się na pole uprawne. Policjanci na miejscu ustalili, iż przewrócił się słup energetyczny bez linii wysokiego napięcia ok. 70 metrów o wadze 20 ton. Zdarzenie miało miejsce z dala od zabudowań, nikogo nie było na miejscu w chwili zdarzenia. Powiadomiono prokuratora, policjanci na miejscu wykonali czynności procesowe i oględziny miejsca zdarzenia z udziałem technika kryminalistyki - informuje asp. sztab. Marta Stefanowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.
Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

O rozpoczęciu inwestycji informowaliśmy w ub. roku. Przypomnijmy - na terenie gminy Malczyce powstanie ok. 8 kilometrów nowo wybudowanej linii łącznie z infrastrukturą towarzyszącą. Dwutorowa linia 400 kV Czarna-Pasikurowice będzie przebiegać przez miejscowości Kwietno, Rusko, Wilczków, Rachów i Chomiąża - tworząc 17 słupów elektroenergetycznych. Zakończenie prac zaplanowano na rok 2020.

- Aktualnie przez teren województwa przebiega linia 400 kV, którą wybudowano w 1963 roku. Po ponad 50 latach pracy istniejące słupy zostaną zastąpione nowymi konstrukcjami. Po oddaniu do użytku nowego połączenia rozpocznie się demontaż starej linii elektroenergetycznej - poinformował nas rzecznik inwestora. - Nowa infrastruktura, budowana na odcinku od gminy Ruja do stacji elektroenergetycznej (SE) Pasikurowice oraz - w ramach równolegle realizowanej inwestycji - od SE Mikułowa do gminy Ruja, ma dla województwa dolnośląskiego ogromne znaczenie, ponieważ gwarantuje ciągłość dostaw energii elektrycznej dla całego regionu, w tym aglomeracji wrocławskiej. Budowana linia 400 kV posłuży przede wszystkim do wyprowadzenia mocy z Elektrowni Turów i przesłania jej w kierunku wschodnim - podkreśla jej zalety.

(red) / fot. mr

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

Ja tak myślę że to złomiarze :), przyszli z brzeszczotem, podcięli stopy, następnie chcieli pociąć ten słup na mniejsze kawałki tylko czasu im zabrakło po za tym mieli też obawy czy na wózek się zmieści.

This comment was minimized by the moderator on the site

Stare, komunistyczne słupy stały 56 lat a nowe "demokratyczne" 1 miesiąc i to jeszcze bez zawiesi i nie obciążone prądem. Coś to źle wróży systemowi jaki obecnie panuje!

This comment was minimized by the moderator on the site

internet wilczków i sprawa jasna

This comment was minimized by the moderator on the site

To nie robota złomiarzy, za bardzo profesjonalnie to wygląda.

This comment was minimized by the moderator on the site

Ewidentnie sabotaż

This comment was minimized by the moderator on the site

Dobrze, że nikomu nic się nie stało!

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Kiedy wreszcie?? skomentował/a Burmistrz zlecił Skatepark za 99 tys.
10 maja już minął i co dalej otwarcie na sezon zimowy?
Pięknie powiedziane . Tekst też
Moim mottem życiowym jest:"Nigdy się nie poddawaj...choćbyś przegrał całkowicie-zbierz się i jeśli B...
Doris skomentował/a Ratusz na sprzedaż!
Piękna robota. Ciekawe czy w środku jest też miniaturka Adasia.

Lokalne ogłoszenia drobne

09.08.2020 20:26 wrote:

Zapraszamy wszystkich z pragnieniem rozważania Słowa Bożego (Biblii) na środowe spotkania w Środzie śląskiej o godzinie 18.00 Zainteresowa…

09.08.2020 15:53 wrote:

Kupie hale magazynowe z mozliwoscia przerobienia na chlodnie do 250m2…

29.07.2020 10:26 wrote:

Witam, zlecę rozbiórkę murowanych komórek lokatorskich. Jako formę zapłaty proponuję odbiór cegieł z rozbiórki. Czerwona cegła wypalana. Zap…

29.07.2020 06:23 wrote:

Kupię dom wolnostojący / szeregówka. W związku ze zmianą pracy poszukuję domu na terenie Środy Śląskiej. Tel 785 558 716…