Wydrukuj tę stronę
Współpraca średzkiej podstawówki z niemiecką fundacją

Współpraca średzkiej podstawówki z niemiecką fundacją

11.07. 2018
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej po raz trzeci współpracowała z niemiecką Fundacją „Tschammendorf/Niederschlesien”, której jednym z głównych założeń jest promowanie i wspieranie nauki języka niemieckiego wśród polskiej młodzieży.

 

W wyniku tej współpracy uzyskano środki finansowe, dzięki którym zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

  • 15 grudnia 2017 r. uzdolnieni językowo uczniowie klas czwartych i szóstych, wraz z opiekunkami, paniami: Natalią Aleksy, Urszulą Mytych, Moniką Matusik oraz panią dyrektor Aliną Kargol i panią wicedyrektor Anną Bandyk – Skrabuchą, uczestniczyli w wycieczce do Görlitz. Wyjazd został zorganizowany przez Biuro Podróży „My Travel” ze Środy Śląskiej, które zadbało o ciekawy program i bezpieczeństwo dzieci podczas wycieczki. Na wycieczce uczniowie zwiedzali Rynek Górny oraz Rynek Dolny, na którym podziwiali budynek Ratusza z zegarami słonecznymi na wieży, fontannę Neptuna i piękne kamienice. W programie przewidziane było również zwiedzanie kościoła św. Piotra i Pawła, kościół św. Trójcy, Plac Pocztowy. Uczniowie zwiedzili również wnętrze Grubej Wieży. W trakcie zwiedzania uczniowie robili zdjęcia, szkolili znajomość języka niemieckiego oraz zakupili pamiątki z wyjazdu na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

  • 12 czerwca 2018 r. odbył się finał Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów klas czwartych i szóstych.   Finał poprzedzony był etapem klasowym, który odbył się w grudniu 2017r. oraz półfinałem, przeprowadzonym dnia 10 maja 2018r. Zadaniem uczniów na każdym etapie konkursu było napisanie w ciągu 45 minut testu znajomości reguł gramatycznych i słownictwa, dostosowanego do danego etpu edukacyjnego. W finale dodatkowo uczniowie musieli zaprezentować ustną wypowiedź na jeden z wcześniej wylosowanych tematów. Konkurs przebiegał w przyjaznej atmosferze pracy i uczciwej rywalizacji.

Zwycięzcami Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego zostali następujący uczniowie:

Klasy czwarte:

I miejsce: Maria Kułakowska, kl. 4 b.

II miejsce: Zuzanna Gałęzka, kl. 4 d.

III miejsce: Emilia Wysocka, kl. 4 e.

Klasy szóste:

I miejsce: Maximilian Grziwa, kl. 6 c.

II miejsce: Paweł Chabraszewski, kl. 6 b.

III miejsce: Alicja Kozłowska, kl. 6e.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody w formie kart podarunkowych do salonu „Empik”. Zostały one wręczone na uroczystym apelu kończącym rok szkolny 2017/2018. Nagrody zakupione zostały ze środków finansowych pochodzących z fundacji ,,Tschammendorf/ Niederschlesien″.

W ramach współpracy z Fundacją zorganizowano również dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego dla uzdolnionych uczniów klas IV i VI. Podczas tych lekcji uczniowie doskonalili sprawności językowe, poznawali również fakty o kulturze, historii i zwyczajach w Niemczech.

Trzyletnie wsparcie Fundacji„Tschammendorf-Niederschlesien” umożliwiło uczniom kontakt z językiem i kulturą niemiecką na wielu płaszczyznach. Każde z podjętych w ramach Fundacji działań sprawiło dzieciom wiele radości i satysfakcji.

Natalia Aleksy

IMG 20180622 121424

IMG 20180622 121431

20180622 114056

IMG 20180306 WA0006

IMG 20180306 WA0001