Wydrukuj tę stronę


Wszawica u dzieci. Nieustannie powracający problem

10 Comments



Do naszej redakcji wpłynęły informacje o wciąż powracającym problemie wszawicy u dzieci uczęszczających do placówek oświatowych w powiecie średzkim. Jak twierdzą rodzice: - Po niedługiej przerwie wyleczone dziecko wraca do domu powtórnie z problemem we włosach.



- Problem jest poważny i wstydliwy, bo jak wiadomo wszy kojarzą się z brudem i brakiem higieny. Jak sobie z nim radzić? - pytają.

Temat ten dobrze znany jest Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Środzie Śląskiej, który udzielił nam obszernej odpowiedzi na pytania rodziców.

- Niestety ustawodawca nie uwzględnił po nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych w ustawie z dnia 05 grudnia 2008 roku wszawicy jako choroby. Niemniej jednak inspekcja sanitarna na bieżąco monitoruje ten problem. Corocznie odbywają się spotkania przy różnych okazjach z rodzicami dzieci uczęszczającymi do żłobków, przedszkoli oraz szkół w naszym powiecie. Przeprowadzane są szkolenia pracowników placówek oświatowych, jak i również na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej. Placówki oświatowe zaopatrywane są w materiały edukacyjne (plakaty, ulotki).

Wszystkie wymienione placówki oświatowe na bieżąco są kontrolowane przez przedstawicieli inspekcji sanitarnej w Środzie Śląskiej i nieprawidłowości sanitarne eliminowane są na bieżąco w toku postępowania administracyjnego.

- Między innymi poprzez procesy mycia i dezynfekcji leżaków, dywanów, zabawek i pościeli - informuje dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej, mgr inż. Anna Wojtasińska-Żygadło. - Przedszkola są pod stałym nadzorem średzkiego sanepidu, który dużą uwagę zwraca na procesy dezynfekcji i zachowanie stanu sanitarnego. Wprowadzono już dawno w zaleceniu Inspekcji Sanitarnej zakaz przynoszenia pluszaków oraz lalek z włosami, gdyż mogą być źródłem przenoszenia larw, jak i żywych osobników. Pomimo, iż ustawodawca nie uwzględnił w ustawie z dnia 05 grudnia 2008 roku „o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi”.  Niestety z powodu braku możliwości kontroli głowy dziecka przez nauczyciela, wychowawcę czy pedagoga i braku wyrażania zgody przez rodziców, problem wszawicy staje się wciąż powracającym i kłopotliwym zarówno dla pozostałych dzieci i ich rodziców, przedszkoli, szkół jak i inspekcji sanitarnej. Jednak nawet tę trudność udaje się pokonać przez większość placówek poprzez zatrudnienie pielęgniarki. Niestety, przy tak dużym ograniczeniu prawnym istotnym jest, aby współpraca na tej płaszczyźnie pomiędzy placówką, a rodzicami odbywała się wzorowo. Wszyscy rodzice powinni na bieżąco stosować się do wydawanych zaleceń, które przekazywane są przez dyrektorów szkół, przedszkoli czy żłobków – wyjaśnia mgr inż. Anna Wojtasińska-Żygadło.

(kb) / fot. zdj. ilustracyjne

Wszawica to choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić!

Objawy wszawicy:

  • Obecność pasożytów i jaj
  • Uporczywy świąd skóry głowy
  • Zmiany skórne
  • Odczyn alergiczny u osób wrażliwych (kłąb zlepionych włosów, stan zapalny skóry na karku)

Jak pozbyć się choroby?

  • Przede wszystkim pokonać strach i wstyd
  • Kupić w aptece środek usuwający wszy, który jest bez recepty !
  • Zastosować preparat na włosy oraz skórę, zarówno u siebie jak i u wszystkich członków rodziny
  • Powtórzyć terapię po tygodniu

Kilka prostych zasad na uchronienie Ciebie i Twojego dziecka przed wszawicą:

  • Dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolice karku, skroni i za uszami)
  • Staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów
  • Podczas zabaw, treningów, zajęć grupowych z innymi dziećmi upinaj włosy
  • Przypominaj dzieciom o przestrzeganiu higieny osobistej
  • Uczulaj dzieci aby nie wymieniały się rzeczami osobistymi (czapkami, grzebieniami)

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Wszawica – leczenie i zapobieganie. Fakty i mity o wszawicy





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
Nie przegap tych artykułów.