poniedziałek 27.01.2020

Imieniny: Anieli Jerzego

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Wybory sołeckie w Kostomłotach. Marian Fita ponownie sołtysem

Wybory sołeckie w Kostomłotach. Marian Fita ponownie sołtysem

19.01. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

W naszym powiecie trwają wybory sołtysów oraz rad sołeckich. Dziś odbyły się w Kostomłotach. Po dość burzliwej debacie sołtysem ponownie został Marian Fita, który funkcję tę pełnił już 4 kadencje.

Na samym początku spotkania propozycję kandydatury Mariana Fity zgłosiła jedna z mieszkanek,  jednak on odmówił:  - Dziękuję za zaufanie, ale niestety się nie zgadzam. Ilekroć na sali padały kolejne nazwiska, nikt nie chciał wyrazić zgody na kandydowanie. Po czasie głos zabrała Janina Gawlik, wójt gminy Kostomłoty: - Panie sołtysie, jedno potknięcie przez 4 kadencje, można przyjąć za sukces. Jest to nauczka, z której warto wyciągać wnioski. Mi się z sołtysem dobrze współpracuje. Były czasy kiedy nie zgadzaliśmy się, ale zawsze dochodziliśmy do wspólnego konsensusu i działaliśmy dla dobra gminy. Myślę, że tak będzie dalej… Ci wszyscy ludzie, którzy przyszli dzisiaj na wybory zrobili to po to, aby nie  patrzeć bezradnie na pana decyzję - mówiła pani wójt.

Do podjęcia decyzji o "powrocie" do pełnienia obowiązków sołtysa przez M. Fitę przyczyniła się m.in. obietnica pani wójt: - Będę miała kontrolę nad funduszem sołeckim, aby to na co zostaje wydany było przemyślane i potrzebne  - poinformowała Janina Gawlik.

- Byłem pewien, że wyłoni się kandydatura, niemniej jednak zgadzam się na zgłoszenie mojej na sołtysa wsi Kostomłoty – wyjaśnił Marian Fita.

Podczas przygotowania kart do głosowania pani wójt przedstawiła pokrótce dotychczasowe działania, jakie podjęła. Na obecną chwilę planowany jest budynek  żłobka, który powstanie w Kostomłotach  -  Jest to potrzebna inwestycja. Sporo dzieci niestety musi korzystać z instytucji oświaty spoza terenu naszej gminy – podkreślała Janina Gawlik, która wspomniała również o budowie chodnika prowadzącego na cmentarz w Kostomłotach, o remoncie dróg i dodatkowym oświetleniu na terenie gminy, gdzie postawione zostaną 54 lampy w tym 6 zostanie zamontowanych na ul. Świerkowej w Kostomłotach oraz tymczasowo "w fazie testu" zamontowane zostaną lampy solarno-wiatrowe. Na terenie gminy zamontowane zostaną również „łapacze”, które pomogą w ustaleniu osób, które wyrzucają odpady na tereny zielone: - Wobec osób, którym zostanie udowodniony wywóz zanieczyszczeń, zastosowane zostaną mandaty karne oraz obowiązek posprzątania odpadów – wyjaśniała pani wójt. Planowane jest również zakupienie traktora wraz z kosiarką, który będzie prowadził usługi na terenie gminy. Kluczowym i najważniejszym planem jest rewitalizacja rynku w Kostomłotach, realizowane jest przywrócenie lekarzy specjalistów w ośrodku zdrowia oraz możliwość rejestracji telefonicznej, która do tej pory była niemożliwa. Janina Gawlik wspomniała również o gminnej komunikacji: -  Prowadzone są rozmowy z przewoźnikami działającym na terenie naszej gminy, którzy zaoferowali dwa dodatkowe kursy popołudniowe oraz poranne. Cały czas rozważamy zakupy gminnych autobusów, które zapewnią dowóz do innych gmin. W ostatnim czasie otrzymaliśmy również oferty od inwestorów, którzy planują na terenie naszej gminy postawić magazyny  poinformowała pani wójt.

Po przedstawieniu najbliższych inwestycji, jednogłośnie na sołtysa Kostomłotów wybrano Mariana Fitę, który podziękował radnym i radzie sołeckiej za minioną kadencję, wręczając upominki.

Kolejnym punktem spotkania było wybranie rady sołeckiej, której w obecnej kadencji znaczną część stanowią kobiety.

(kb) / fot. kb

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację