piątek 05.06.2020

Imieniny: Bonifacego Waltera

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Wyjątkowa noc w Zaborze Wielkim

Wyjątkowa noc w Zaborze Wielkim

24.06. 2019

Noc Świętojańska (Noc Kupały), obchodzona w czasie najkrótszej nocy w roku, przypada około 21-22 czerwca. Kupalnocka poświęcona jest przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc.

To również święto miłości, płodności, słońca i księżyca. Noc Świętojańska wiążę się ze zwyczajami oraz obrzędami, rozpalane ognisko, w którym palono zioła, zabawy, tańce oraz wróżby. Jednak to właśnie puszczone na nurt rzeki wianki z zapalonymi świecami, które zostaną wyłowione przez kawalera oznaczają szybkie zamążpójście. Znaleziony w Noc Kupały kwiat paproci, przynosił pomyślny los.

Tradycji stało się zadość m.in. w Zaborze Wielkim, gdzie 21czerwca w kolibie myśliwskiej odbyła się VI Noc Świętojańska. Organizatorzy, wójt gminy Miękinia Jan Marian Grzegorczyn oraz Koło Łowieckie „Odyniec” przygotowali z tej okazji sporo atrakcji.

Jak co roku w wydarzeniu uczestniczyli dorośli, młodzież i dzieci. 4 Miękiński Szczep Harcerski Ha2O, przygotował blok gier i zabaw. Strażacy z OSP Miękinia zapraszali z kolei do edukacji na wesoło pn. „Ogień nam nie straszny”. Fani czterech kółek, szybkiej i off-roadowej jazdy, mieli okazję  "nabyć" trochę dawki adrenaliny podczas przejazdu samochodami stowarzyszenia Turystyka Dróg Gruntowych 4x4 Środa Śląska. 

Także tym razem odbył się konkurs na najpiękniejszy wianek. Przygotowane z kwiatów i ziół plecionki dekorowały głowy kobietom. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najbardziej kreatywną wodziankę Nocy Świętojańskiej.

Po wręczeniu nagród odbył się tradycyjny „Bieg Świętojański” o Puchar Wójta Gminy Miękinia oraz Łowczego Okręgowego z PZŁ we Wrocławiu, a na zakończenie zaproszono wszystkich na wspólne biesiadowanie przy ognisku.

Imprezie patronowali - Łowczy Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu i Nadleśnictwo Miękinia.

(kb) / fot. Zbigniew Pilch

 

 




Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Czy ktoś kontroluje przestrzeganie w sklepach zarządzeń rządu
A TY wszystko lepiej wiesz .to wiesz jak się takie przekonanie nazywa w psychiatrii?
Poziom Twojej wypowiedzi świadczy o Tobie?
A skąd Ty to wiesz,Czy jesteś może prof Simonem?A może się tylko wymądrzasz?

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…