Wydrukuj tę stronę
Zanim wyjedziesz na wakacje zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu i mieszkania

Zanim wyjedziesz na wakacje zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu i mieszkania

09.07. 2020

Trwają wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Wyjeżdżamy i nie zawsze pamiętamy o należytym zabezpieczeniu naszego domu, czy mieszkania. Dlatego też średzcy policjanci przypominają, o czym należy pamiętać przed wyjazdem, aby po powrocie nie czekała na nas przykra niespodzianka. Mając na uwadze możliwy wzrost zagrożenia przestępstwami przeciwko mieniu funkcjonariusze w ramach kampanii informacyjnej "Stop włamaniom do domów" apelują o zabezpieczenie swojego dobytku.

Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, a także, kiedy jesteśmy w pracy.

Sprawcy tych czynów mają rozeznanie, gdzie pracujemy, czy mieszkamy sami. Wiedzą też o naszych stałych nawykach. To, ile ukradną, zależy również od tego, ile mają na to czasu. Niekiedy jest to tylko zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu, gdzie zostały tylko puste ściany.

Dlatego też średzcy policjanci apelują o właściwe zabezpieczenie swojego mieszkania, czy domu.

Przypominamy:

  • Zwróć uwagę na nieznane osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu. Zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, jak wyglądają i w co są ubrani.
  • Współdziałaj z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi" ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa. Oni z pewnością odwdzięczą się tym samym Tobie.
  • Zadbaj o techniczne elementy zabezpieczenia - zamontuj odpowiednie zamki w drzwiach i zawsze ich używaj. Chwila nieuwagi może Cię wiele kosztować. Nie pozostawiaj kluczy pod wycieraczką, w doniczce itp miejscach.
  • Zainstaluj domofon, alarm, w przypadku domów jednorodzinnych wykonaj solidne ogrodzenie i załóż oświetlenie na podwórku.
  • Nie opowiadaj nigdy, co posiadasz w domu i gdzie. I niech nie robią tego Twoje dzieci.
  • Oznakuj w sposób dyskretny swoje przedmioty wartościowe, bądź zrób im zdjęcia, spisz numery seryjne.
  • Większe sumy pieniędzy, cenniejszą biżuterię, akcje bądź obligacje przechowuj w banku.
  • Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki, podających się za konserwatorów do różnego rodzaju napraw. Pamiętaj że spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty zawsze o nadchodzących naprawach powiadamiają wcześniej.

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska