21 wykroczeń - podsumowanie wczorajszej akcji policyjnej

środa, 20 marzec 2019 16:12 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas wczorajszych działań w ramach akcji „Pieszy kontra pojazd” funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego średzkiej policji, od wczesnych godzin rannych prowadzili działania kontrolne, podczas których szczególną uwagę zwracali na poruszanie się pieszych po drogach oraz zachowania kierowców wobec pieszych.

W rezultacie policjanci ujawnili łącznie 21 wykroczeń, z których 15 zostało popełnionych przez kierujących pojazdami, a 6 przez pieszych. Do najpoważniejszych przewinień kierowców należało nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. W związku z tym wykroczeniem na dwóch kierujących policjanci nałożyli grzywnę w postaci mandatów oraz 10 punktów karnych.

Na bezpieczeństwo pieszych niewątpliwie wpływa stosowanie się przez kierujących do obowiązujących ograniczeń prędkości, a szczególnie w obszarze zabudowanym. Dlatego też podczas działań policjanci prowadzili również pomiar prędkości. Niestety już w niespełna pół godziny dwie osoby straciły prawo jazdy, przekraczając dozwoloną prędkość jazdy o 51 i 55 km/h przy obowiązującym ograniczeniu do „40-stki”. Na kierowców nałożono również mandaty i punkty karne.

Nie tylko kierujący musieli tłumaczyć się z popełnionych wykroczeń. Podczas działań funkcjonariusze sprawdzali także, czy piesi respektują przepisy, które ich dotyczą. Jak się okazało, niestety nie, bowiem tzw. niechronieni uczestnicy ruchu, nie zważając na swoje bezpieczeństwo i zapominając o tym, że w zderzeniu z pojazdem nie mają szans, bardzo często przechodzili przez drogę w miejscach niedozwolonych. Wśród 6 ujawnionych wykroczeń, trzy osoby zostały ukarane mandatami karnymi. Natomiast w trzech przypadkach, gdzie naruszenie przepisów było mniej rażące, policjanci zastosowali pouczenia.

Podczas działań policjanci sprawdzali również stan techniczny pojazdów. W jednym przypadku zatrzymali dowód rejestracyjny.

Podobne działania będą przez średzkich policjantów kontynuowane. Represjonowanie uczestników ruchu, zarówno kierujących jak też pieszych, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, z pewnością wpłynie na poziom bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Cykliczne policyjne akcje mają też wymiar prewencyjny, a więc zapobiegawczy, co oznacza, że osoby łamiące przepisy dwa razy zastanowią się, nim narażą swoje bądź innych życie lub zdrowie na niebezpieczeństwo.

(ms) / fot. zg, zdj. ilustracyjne

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Zapraszamy na ul. Spółdzielczą tam rozwijają prędkość, a teren lubiany przez dzieci na rowerach i starszych na spacery. Jest ograniczenie prędkości, a potrafią wyprzedzać jak ktoś jedzie wg znaków. Polak zawsze mądry po szkodzie ?

This comment was minimized by the moderator on the site

Ciekawe za co zabrany dowód, może za spalona żarówkę jak w moim przypadku pozdrawiam średzka drogowke

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację