A Środa Śląska powinna mieć tron...

piątek, 06 lipiec 2018 12:44 Dział: Listy / opinie
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mają inne miasta swoje ławeczki (pomniki), a na nich sławnych pisarzy, muzyków, aktorów. Środa Śląska powinna mieć tron.

 

A na tym tronie - pomniku ustawionym na odnowionym rynku dolnym powinien siedzieć książę Wielkopolski i Małopolski, wnuk Bolesława III Krzywoustego, syn Mieszka III Startego - Władysław III Laskonogi . Wszyscy oni pochodzili z Piastów - pierwszej dynastii panującej w Polsce.

Założyciel dynastii książę Mieszko I w X wieku przyjął chrzest i wprowadził w naszym kraju katolicyzm, jednocząc ziemie plemion słowiańskich. Warto w tym miejscu dodać, że ostatni z Piastów zmarł na Śląsku w roku pańskim 1675 czyli w XVII wieku.

Dynastia Piastów trwała tyle lat ile liczy sobie historia naszego miasta. Władysław III Laskonogi, zwany też wielkim, schronił się w naszym mieście przed swoimi wrogami i tu w tajemniczych okolicznościach dokonał żywota 3 listopada 1231 roku. 

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczcijmy godnie tego rodaka, którego marzeniem była wielka i silna Polska. 

Woytek Kopacz

fot. Zorro2212 Wikipedia / Ławka Jana Karskiego w Parku Ocalałych w Łodzi

Proponowane artykuły:

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Witam Autora.Idea sluszna jak najbardziej jesli chodzi o laweczke.Tylko jak uswiadomic srodowisku zasadnosc zasiadania na tronie w cudzyslowiu akurat Wladyslawa z dynastii Piastów.Idea piekna.Odwoluje sie pan do pierwszej dynastii i wspomina o smierci ostatniego Wilhelma ktory zmarl w mlodym wieku.Wiekszosc ludzi wie panowanie dynatii zakonczyla smirc Kazimierza Wielkiego. A ksiazeta slascy owszem Piastowie ale tu trzeba nadac rozglos...

Witam Autora.Idea sluszna jak najbardziej jesli chodzi o laweczke.Tylko jak uswiadomic srodowisku zasadnosc zasiadania na tronie w cudzyslowiu akurat Wladyslawa z dynastii Piastów.Idea piekna.Odwoluje sie pan do pierwszej dynastii i wspomina o smierci ostatniego Wilhelma ktory zmarl w mlodym wieku.Wiekszosc ludzi wie panowanie dynatii zakonczyla smirc Kazimierza Wielkiego. A ksiazeta slascy owszem Piastowie ale tu trzeba nadac rozglos niestety zniemczeni do szpiku kosci i wcale nie palali miloscia do Polski. To tak w skrocie bo biorac pod uwage historie slaska moze byc problem kogo posadzic na tej laweczce.Napoleon tez odwiedzil nasz powiat aczkolwiek Francuz z Korsyki.Takze pozdrawiam i zycze milego dnia

Czytaj więcej
Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację