A Środa Śląska powinna mieć tron...

piątek, 06 lipiec 2018 12:44
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mają inne miasta swoje ławeczki (pomniki), a na nich sławnych pisarzy, muzyków, aktorów. Środa Śląska powinna mieć tron.

 

A na tym tronie - pomniku ustawionym na odnowionym rynku dolnym powinien siedzieć książę Wielkopolski i Małopolski, wnuk Bolesława III Krzywoustego, syn Mieszka III Startego - Władysław III Laskonogi . Wszyscy oni pochodzili z Piastów - pierwszej dynastii panującej w Polsce.

Założyciel dynastii książę Mieszko I w X wieku przyjął chrzest i wprowadził w naszym kraju katolicyzm, jednocząc ziemie plemion słowiańskich. Warto w tym miejscu dodać, że ostatni z Piastów zmarł na Śląsku w roku pańskim 1675 czyli w XVII wieku.

Dynastia Piastów trwała tyle lat ile liczy sobie historia naszego miasta. Władysław III Laskonogi, zwany też wielkim, schronił się w naszym mieście przed swoimi wrogami i tu w tajemniczych okolicznościach dokonał żywota 3 listopada 1231 roku. 

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczcijmy godnie tego rodaka, którego marzeniem była wielka i silna Polska. 

Woytek Kopacz

fot. Zorro2212 Wikipedia / Ławka Jana Karskiego w Parku Ocalałych w Łodzi

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 lipiec 2018 23:42

Komentarze  

Permalink 0 zbigniew
Witam Autora.Idea sluszna jak najbardziej jesli chodzi o laweczke.Tylko jak uswiadomic srodowisku zasadnosc zasiadania na tronie w cudzyslowiu akurat Wladyslawa z dynastii Piastów.Idea piekna.Odwoluje sie pan do pierwszej dynastii i wspomina o smierci ostatniego Wilhelma ktory zmarl w mlodym wieku.Wiekszosc ludzi wie panowanie dynatii zakonczyla smirc Kazimierza Wielkiego. A ksiazeta slascy owszem Piastowie ale tu trzeba nadac rozglos niestety zniemczeni do szpiku kosci i wcale nie palali miloscia do Polski. To tak w skrocie bo biorac pod uwage historie slaska moze byc problem kogo posadzic na tej laweczce.Napoleon tez odwiedzil nasz powiat aczkolwiek Francuz z Korsyki.Takze pozdrawiam i zycze milego dnia
2018-07-27 08:13 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież