Akademia Umysłu w średzkiej bibliotece

środa, 12 grudzień 2018 12:22 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

12 kwietnia br. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej rozpoczęła program Akademia Umysłu. Raz w miesiącu, w czytelni BP spotykano się, aby podczas zajęć dowiedzieć się m.in. jak zmienia się umysł na przestrzeni lat, czego potrzebuje mózg, by dobrze się czuć, jakie są rodzaje pamięci, co to są mnemotechniki i jak je stosować, jak powstrzymać starzenie się mózgu.

11 grudnia br. odbyło się ostatnie z dziewięciu spotkań w ramach wspomnianej akcji. Uczestnikami zajęć byli domownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Środzie Śląskiej.

- Dzięki programom z serii Akademia Umysłu uczestnicy mogli ćwiczyć pamięć, koncentrację, szybkie czytanie oraz spostrzegawczość. Celem spotkań było uzmysłowienie uczestnikom, że niezależnie od tego ile ma się lat trzeba ćwiczyć umysł, gdyż jego dalsza sprawność leży właśnie w ich rękach – wyjaśnia średzka bibliotekarka, Gabriela Markowska.

Autorzy Akademii Umysłu są z wykształcenia psychologami, którzy od lat fascynują się funkcjonowaniem ludzkiego mózgu i sposobami wspomagania jego działania, od chwili narodzin aż po późną starość. Program jest multimedialnym pakietem do prowadzenia nowoczesnych treningów pamięci oraz koncentracji. Każde z ćwiczeń ma możliwość wyboru spośród wielu opcji tak, aby z łatwością dopasować poziom trudności do możliwości uczestnika.

- Zestawy ćwiczeń są w formie gier komputerowych. Dzięki tej formule stają się formą zabawy, a nie obowiązkiem. Składają się z trzech tytułów - pamięć, koncentracja, szybkie czytanie i są stworzone w taki sposób, by ująć jak najwięcej aspektów funkcjonowania ludzkiego mózgu – podkreśla bibliotekarka.

- W programie PAMIĘĆ większość ćwiczeń skupia się na doskonaleniu pamięci wzrokowej, słuchowej i funkcjonowaniu świadomej uwagi oraz spostrzegawczości. Drugi program KONCENTRACJA pozwala na skupieniu się na pamięci wzrokowej, umiejętności kreatywnego oraz  logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Kolejny program to SZYBKIE CZYTANIE, który pozwala doskonalić kompetencje związane z przyswajaniem tekstu. Poprawia pracę oka, pozwalając na bardziej świadome nim kierowanie. Najważniejszym efektem tych ćwiczeń jest znaczne zmniejszenie częstotliwości regresji, czyli wstecznych ruchów oczu - opowiada opiekunka zajęć.

(kb/bp)

fot. Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację