Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym

czwartek, 27 grudzień 2018 09:34 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Szeroki zakres działalności rolniczej sprawia, iż ciężko jest porównać zawód rolnika do jakiejkolwiek innej pracy.

W każdym zawodzie występuje szereg niebezpieczeństw wynikających z wykonywanych czynności, jednakże zawód rolnika jest szczególnie narażony na dużą ilość zagrożeń, m.in. chemicznych, biologicznych czy też atmosferycznych.

Okres jesienno-zimowy również niesie za sobą zagrażające zdrowiu i życiu zadania, którym rolnik musi sprostać. Jednym z nich jest obsługa maszyn i urządzeń, np. do obróbki drewna, a także ich naprawa, konserwacja i regulacja.

Wiele obrażeń powstaje wskutek prac wykonywanych przy pomocy pił tarczowych, łańcuchowych czy też szlifierek kątowych. Przestrzeganie kilku prostych zasad może zminimalizować ryzyko wypadku:

  • piła tarczowa oraz szlifierka kątowa nie może mieć uszkodzonej oraz nadmiernie zużytej tarczy i konieczne jest ich wyposażenie w odpowiednią osłonę
  • tarcza piły powinna być osłonięta nad i pod stołem
  • pilarka do cięcia wzdłużnego powinna być wyposażona w klin rozszczepiający, zaś do cięcia poprzecznego – w mechanizm odprowadzający materiał, np. ruchomy stół


Również odprysk obrabianego materiału stanowi zagrożenie, warto więc przed przystąpieniem do pracy zaopatrzyć się w kask oraz maskę na twarz. Przy okazji stroju roboczego należy również zaznaczyć, że ubranie, które mamy na sobie w momencie wykonywania pracy z pilarkami musi być przylegające, a obuwie robocze wyposażone w zabezpieczająca przed poślizgnięciem powierzchnię. Rękawice robocze chronią przed wieloma rodzajami urazów, ale pomimo to nie zaleca się ich używania podczas pracy z pilarkami tarczowymi, heblarkami czy szlifierkami, ponieważ istnieje ryzyko ich pochwycenia przez wirujące części urządzenia.

Naprawa, konserwacja i regulacja maszyn również wymaga szczególnej ostrożności i skupienia uwagi na wykonywanej pracy. Każdorazowo należy upewnić się, czy silnik oraz napęd nie są włączone a elementy robocze zostały zatrzymane.

Maszyny i narzędzia zawieszane na ciągniku przed naprawą należy opuścić na ziemię. Ostrożność przyda się również przy naprawie kół z pierścieniami sprężystymi. Zdjęcie lub założenie pierścienia oraz napompowanie koła wymaga umieszczenia go w osłonie z mocnych prętów lub płaskowników.

Praca z maszynami w zawodzie rolnika nie wiąże się tylko z wykonywaniem prac polowych. W dobie dzisiejszej modernizacji gospodarstw rolnych udział oraz rola maszyn wciąż wzrasta. Warto mieć na uwadze, jakie konsekwencje niesie za sobą nieprawidłowa obsługa i użytkowanie maszyn rolniczych oraz dbać o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo najbliższych.

PT KRUS w Środzie Śląskiej / fot. hobbydom.pl

Materiały źródłowe:

- materiały własne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:

  • broszura Bezpieczne pozyskiwanie drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego
  • broszura Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym
Ostatnio zmieniany czwartek, 27 grudzień 2018 09:40

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież