Chór Parafialny zakończył swoją działalność

środa, 27 czerwiec 2018 12:37
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po ponad 60 latach wytężonej pracy artystycznej zakończył swoją działalność chór parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej.

 

Podczas uroczystości pożegnalnej 19 czerwca podziękowania, w imieniu Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej, za wieloletnią działalność złożył Marcin Nowakowski zastępca burmistrza Środy Śląskiej.

Wzruszające wydarzenie

Na spotkaniu obecni byli chórzyści zarówno byli jak i obecni, wraz z prowadzącym Michałem Gackiem oraz goście, m.in.: ks. Wiesław Pindel proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła oraz zaprzyjaźniony zespół Dolnoślązacy, który podziękował za współpracę słowami piosenki: Dziś tą piosenką pożegnamy Was. Niech ta piosenka zawsze łączy Nas. I przypomina radosnych spotkań dni, gdzie chór z kapelą będzie o nich śnił. Podczas pożegnania zespołu wzruszeń połączonych ze wspomnieniami nie brakowało. Na ręce Dyrygenta Zastępca Burmistrza złożył uroczyste podziękowania w imieniu Adama Rucińskiego Burmistrza Środy Śląskiej i Kazimierza Grabowieckiego Przewodniczącego Rady Miejskiej, dzielono się również specjalnie przygotowanym na tę okazję tortem. Działalność Chóru pięknie opisują słowa św. Bazylego Wielkiego: Śpiew jest głosem Kościoła, niezbędną częścią jego uroczystości, czyni piękną nawet pustynię, daje zajęcie Aniołom, jest duchową ozdobą niebiańskiej republiki.

Historia Chóru

Początek działalności datuje się na 1955 rok. Z inicjatywą jego powstania wyszli – ówczesny proboszcz parafii pw. św. Andrzeja ks. Stanisław Garecki oraz organista Władysław Obstarczyk. Pierwszy występ miał miejsce w Boże Narodzenie. Z biegiem lat dochodziło do rotacji organistów w chórze, aby ostatecznie zawiązać współpracę z ówczesnym nauczycielem matematyki Michałem Gackiem, który zostaje z Chórem aż do końca jego działalności. Z czasem Chór przygotowywał utwory na różne okresy roku kościelnego, m.in. pieśni śpiewane podczas Bożego Ciała z towarzyszeniem orkiestry Opery Wrocławskiej, z którą później współpracował jeszcze wiele razy. Zajmował także czołowe miejsca w licznych konkursach w archidiecezji wrocławskiej. W latach 80. pracę w parafii rozpoczęli ks. Kazimierz Pracownik i kleryk Sylwester Krzywański, którzy wspólnie z Organistą postanowili opracować i wystawić misterium męki pańskiej. Pierwszy występ ma miejsce 19 marca 1982 roku w średzkim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Można założyć, że przez same lata 70 przedstawień obejrzało około 40 tys. osób. W 1983 roku Chór uczestniczył we mszy św. odprawianej we Wrocławiu przez św. Jana Pawła II. Miał na koncie także występy zagraniczne. Działalność Chóru wraz z Prowadzącym została zauważona i doceniona już wcześniej. Michał Gacek wraz z Chórem zostali uhonorowani odznaczeniem „Zasłużeni dla Gminy Środa Śląska” w latach 2006 i 2017.

(um) fot. ug

pozegnanie choru 2

pozegnanie choru 4

pozegnanie choru 1

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany wtorek, 17 lipiec 2018 00:44

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież