W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej - największej hekatomby w dziejach ludzkości. 1 września 1939 roku wojska niemieckie i słowackie napadają zbrojnie na Polskę.

W dniu 11 maja br. odprowadziłyśmy na miejsce wiecznego spoczynku i pożegnaliśmy na zawsze bliską nam osobę, dobrego przyjaciela, a dla wielu pokoleń młodzieży długoletniego nauczyciela języka polskiego oraz zasłużonego działacza harcerskiego, zwłaszcza w latach 1945-1949.

Przy okazji sezonu wakacyjnego przedstawiamy dwie pocztówki wysłane do mieszkańców powiatu średzkiego w okresie przedwojennym.

W 206 rocznicę pobytu Napoleona Bonaparte oraz polskich szwoleżerów i lansjerów w Środzie Śląskiej.

- Podobnego rodzaju dokumenty trafiają się niezwykle rzadko - podkreśla dr Paweł Duma, prowadzący stronę Archiwum Średzkie.

Ku Waszej Pamięci Wileńscy Wyklęci

piątek, 01 marzec 2019 11:31

Pierwszego dnia marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu składamy hołd żołnierzom polskim, którzy pozostali wierni Niepodległej Polsce, tej wymarzonej, oczekiwanej, zapamiętanej, a utraconej w wyniku agresji "czarnej i czerwonej zarazy".

A może po całej XIX-wiecznej Europie? Właśnie pojawiła się świetna okazja.

Na prezentowanej fotografii pochodzącej z zakładu Reinholda Jaenscha uwieczniony został drugi pomnik w Lutyni (Leuthen, Altardenkmal), o którym już kilkukrotnie wspominaliśmy.

Ziemiańska, to była ulica w polskim Samborze na kresach 2 Rzeczypospolitej. Mój dziadek,  Michał Jarosz wybudował przy tej ulicy dom - bliźniak, wraz ze swoim przyjacielem z wojska, też Michałem Jaroszem.

Pod tym tytułem odbył się wczoraj interesujący wykład w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej.

Na średzkim dolnym rynku znajduje się obelisk poświęcony Żołnierzom Polskim. Składając wiązanki kwiatów przy okazji świąt patriotycznych, warto wspomnieć o jednym z  bohaterskich synów polskiej ziemi... 

Jakie jeszcze skarby skrywa Środa Śląska?

wtorek, 30 październik 2018 10:35

Środa Śląska to niewątpliwie miasto skarbów, a szczególnym jest ten znaleziony w latach 80. ub. w. W tym roku obchodzimy 30-lecie odkrycia Skarbu Średzkiego. Czy nasze miasto skrywa jeszcze jakieś skarby? Okazuje się, że tak, a rąbka tajemnicy uchyla nam dyr. Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, dr Grzegorz Borowski.

W przeszłości bardzo popularną formą oszczędzania było wpłacanie drobnych sum pieniężnych na indywidualne konta w kasach oszczędności.

Koło Młodzieży PCK w Miękini (1947 rok)

niedziela, 05 sierpień 2018 10:21

Prezentujemy ciekawy, powojenny dokument spisany w 1947 r. Jest to protokół z zawiązania Koła Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża w szkole podstawowej w Miękini.

Tajemnicze tablice nagrobne

czwartek, 26 lipiec 2018 10:29

Kilkanaście płyt nagrobnych złożonych na terenie przy kościele św. Andrzeja w Środzie Śląskiej. Skąd się wzięły w tym miejscu? Jaka jest ich historia?

Z cyklu "Wykładów czwartkowych", które organizowane są w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej, historię średzkiego rynku prezentuje dyrektor placówki, dr Grzegorz Borowski.

Konia z rzędem temu, kto wie obecnie ile było bram, które prowadziły do miasta Środa Śląska w wiekach przeszłych.

Archiwalny film z pomnikiem w Lutyni

piątek, 16 marzec 2018 15:54

Kilka miesięcy temu opublikowany został nieznany szerzej film dokumentalny ukazujący Wrocław i ważniejsze obiekty i miejsca na Dolnym Śląsku.

Nic dla siebie - wszystko dla Ojczyzny.

czwartek, 01 marzec 2018 12:09

To wartości jakimi kierowali się "Żołnierze Wyklęci" w Powstaniu Antykomunistycznym w latach 1944-1956.