Czy będzie nowa świetlica i market Dino w Mazurowicach?

piątek, 07 wrzesień 2018 11:51 Dział: Malczyce
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Spór o sprzedaż działki przynależnej do świetlicy wiejskiej w Mazurowicach dłuży się o kolejne miesiące, mieszkańcy są zaniepokojeni, tymczasem okazuje się, że radny gminy i sołtys wsi Stanisław Waszkowicz wycofał wniosek sprzedaży gruntu.

Wczoraj na prośbę wójta gminy Malczyce Piotra Frankowskiego w świetlicy zorganizowano spotkanie z mieszkańcami. Celem debaty było wyjaśnienie, dlaczego sprzedaż około 50-arowej działki została wstrzymana.

Musimy przyznać, frekwencja dopisała. Udział w spotkaniu brali zarówno młodzi mieszkańcy, jak i starsze grono.

- Witam serdecznie zgromadzonych na dzisiejszym spotkaniu. Na samym początku chciałbym podkreślić, że na pytania zadawane w moim kierunku mianowicie: co z budową dyskontu spożywczego w Mazurowicach, postanowiłem zorganizować dzisiejszą rozmowę z Państwem. Ogromnie się cieszę, że tak wiele osób jest zainteresowanych losami wsi - powitał uczestników wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Temat wczorajszego spotkania brzmiał: „Budowa świetlicy oraz sklepu spożywczego Dino w miejscowości Mazurowice” oraz inne zapytania.

- Przede wszystkim chciałbym przypomnieć, że od roku prowadzone były przetargi dotyczące sprzedaży budynku świetlicy oraz działki do niej przynależnej. Na samym początku cena startowa wynosiła 658 tys. złotych. Po 3 przetargu cena została zmniejszona do kwoty 250 tys. złotych i wtedy pojawiły się firmy zainteresowane. Inwestor - market „Dino”, wyraził zainteresowanie kupna całej działki wraz z budynkiem, w związku z czym postanowiliśmy wystartować z kolejnym przetargiem od najwyższej ceny. Na przełomie miesięcy maj – czerwiec rozpoczęto rozmowy z siecią sklepów. Okazało się wtedy, że niestety upłynęły terminy,  które pozwalały na sprzedaż działki. Musieliśmy jeszcze raz uchwałą Rady Gminy doprowadzić do ponownej możliwości sprzedaży działki. Wtedy na sesji przygotowaliśmy uchwałę, mieliśmy nad nią głosować, natomiast wcześniej, przed uchwałą, sołtys wsi wycofał wniosek twierdząc, że do sprzedaży może oddać 3/4 działki pozbawiając ją wjazdu. Ponieważ inwestor wie, że utworzenie wjazdu od strony drogi krajowej nr 94 wiąże się z dużą ilością pozwoleń od DDKiA, co spowoduje duże opóźnienia w budowie, postanowił się wycofać. Sołtys  zażądał również potwierdzenia na piśmie przeznaczenia zysku ze sprzedaży na nową świetlicę wiejską w Mazurowicach  – tłumaczył wójt gminy Malczyce, który wyjaśnił zebranym, że sprzedaż 3/4 działki nie wchodzi w rachubę, ponieważ inwestor nie jest tym zainteresowany.

- Nie mogę dać Państwu również potwierdzenia na piśmie czy pieniądze ze sprzedaży działki trafią do finansów budowy nowej świetlicy w Mazurowicach, ponieważ to Rada Gminy uchwala na samym początku roku budżet wydatków na kolejny rok. Cały czas składamy wnioski do projektów o dofinansowanie świetlicy. W związku z odmową przydzielenia funduszy na budowę świetlicy wiejskiej w Mazurowicach złożyliśmy już odwołanie wyjaśniające do Urzędu Marszałkowskiego oraz znaleźliśmy kolejny program, aby starać się o pozyskanie funduszy na ten cel  – podkreślał wójt

Sołtys, a zarazem radny wsi Mazurowice przyznał, że wycofał wniosek w związku ze sprzedażą działki. 

- Tak, oficjalnie przyznaję, że wycofałem wniosek z obrad Rady Gminy Malczyce. Chciałem otrzymać pismo, w którym zostanę zapewniony, że pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane na nową świetlicę wiejską w Mazurowicach. Działkę postanowiłem pomniejszyć o 1/4, ponieważ zależało mi na placu zabaw, który miałby zostać w jednym na obecną chwilę możliwym miejscu oraz o pozostawienie kawałka ziemi, na którym stoi przystanek autobusowy dla dzieci z tej części wsi. Znaczący dla mnie jest również obelisk znajdujący się na rogu działki. Pomniejszenie działki miało umożliwić zmniejszenie ceny za nieruchomość  – wyjaśniał Stanisław Waszkowicz.

W tym miejscu głos postanowili zabrać mieszkańcy.

- Jesteśmy jak najbardziej za sprzedażą działki w pełnym wymiarze, jeżeli wójt obieca przeniesienie obecnego placu zabaw w nowe dogodne miejsce –  mówił jeden z mieszkańców.

- Oczywiście, że sprzęt należący do placu zabaw zostanie przeniesiony w miejsce, gdzie powstanie nowa świetlica wiejska (której budowa planowana jest zaraz za budynkiem Dino - przyp. red ). Jeżeli chodzi o pismo, w którym mam zdecydować na co przeznaczone zostanę pieniądze ze sprzedaży, nie jest to możliwe, ponieważ drodzy Państwo, budżet na obecny rok jest ustalany rok wcześniej za uchwałą rady gminy – odpowiadał wójt.

W związku z liczną frekwencją, która wynosiła około 60 osób, wójt postanowił zapytać mieszkańców, kto jest za sprzedażą całej działki, bez wyłączenia drzewostanu. Zdecydowana większość opowiedziała się za taką sprzedażą. 

- Po dzisiejszym spotkaniu widzę jaka jest Państwa opinia. Formalnie jest teraz potrzebna uchwała Rady Gminy i przegłosowanie wniosku o sprzedaż tej nieruchomości. Więc to, jaką Państwo podejmą dzisiaj decyzję, znacząco ułatwi mi wdrożenie dalszych działań. Gdybym znał decyzję większości mieszkańców kilka miesięcy temu, nie pozwoliłbym tak łatwo usunąć ww. wniosku na obradach Rady Gminy – zakończył spotkanie wójt.

(kb) fot. kb

Proponowane artykuły:

Komentarze  

Permalink +1 Wiktor
Lepiej dla włodarzy żeby sprawa zakończyła się sukcesem bo obie inwestycje są potrzebne. W innym wypadku podczas zbliżających się wyborów mogą zobaczyć czerwone kartki. Jak się chce to wszystko się da załatwić.
2018-09-10 09:13 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Michał
Ludzie ogarnijcie się. Nagle miesiąc przed wyborami wójt chcę Dino budować, tylko, jak zawsze wszyscy mu w tym przeszkadzają, a on walczy jak lew. Co on zrobił targowisko, pieniadze wyrzucone w błoto, dom kultury za 2,5mln, bardzo fajnie, i nadal nic tam się nie dzieje, za deficyt gminy kilka milionów, a gdzie jeszcze zadłużenie. Jedynie co mu wyszło to chodnik na Mazurowieckiej za 200tyś, jakaś droga w Rusku, gdzie nie było przetargu, ani nic nie było uwzlędnione w budżecie za ponad 200tyś. Ja się cieszę, ale mielą się ogromne pieniadze, a gdzie są pieniadzę ze sprzadazy portu. Miejcie swój rozum, teraz wszyscy będę pewnie wam chcieli obiecać różne rzeczy, bo wyboru, a potem kopną was w tyłek.
2018-09-09 11:55 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Maniek
I tutaj masz rację bo jak by się chciało to by dawno sprawa była załatwiona. Druga sprawa to zbliżające się wybory i nagle każdy udaje że coś robi dla dobra mieszkańców. Taka sprawa powinna być załatwiona od ręki.
2018-09-11 10:53 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 Koko
Z tymi sołtysmi to ludzi poniosło trochę jak można wybrać takiego chama który tylko robi pod górę, mogą sobie 2 chamy podać rękę z Panią sołtys
2018-09-08 09:36 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 salez
Kolejna ściema wójta, który mataczy i wabi mieszkańców Mazurowic swoimi pomrocznościami. Nie dajcie się złapać na jego obiecanki. Niech pokaże chociaż jeden dokument potwierdzający zainteresowania tą działką.
2018-09-07 18:18 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Pioter
Ludzie muszą chyba przycisnąć wójta żeby się wziął do roboty i skończył temat. Jest wola mieszkańców żeby Dino było to ma być i koniec. Świetlica też będzie jeśli włodarze będą tylko chcieli.
2018-09-09 10:49 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Damian
Wybory lada moment więc mieszkańcy mogą pokazać co myślą o obecnej władzy. Z drugiej strony sytuacja tylko pokazuje jaki bałagan panuje przy podejmowaniu decyzji ważnych dla mieszkańców.
2018-09-07 18:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 Karol
Najgorzej dla każdej wsi - jak sołtys jest tępakiem i chamem
2018-09-07 16:36 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Michał
Ważne jest aby żołądek był pełny A dobro dzieci, historia , kultura i ochrona przyrody mieszkańców mało interesuje. I małe sprostowanie. Wydzielenie działki absolutnie nie odcina dojazdu do pozostałej części. Pozostają dwa istniejące wjazdy od ulicy Kolejowej.
2018-09-07 15:20 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Ula
Jestem mieszanką Mazurowic i ważne jest dla mnie żeby był tam sklep. Mazurowic to jedyna wieś w gminie Malczyce, w której nie ma ani sklepu ani porządnej świetlicy. Sołtys i radny jest wiecznie w opozycji do wójta. Dobro dzieci mnie interesuje, ale póki co to dzieci mają niewiele korzyści ze starej jak świat świetlicy.
2018-09-10 16:06 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Ala
O czym ty piszesz? Przecież nasz sołtysoradny z Mazurowic 3,5 roku klepał wójta po plecach. Wszędzie razem, nawet pensję mu podnosił. Chwalił wszem i wobec. Razem wszystkie imprezki, zdjęcia, a teraz co? Obudził się, bo zobaczył, że to klepanie na nic się nie zdało. 3,5 roku poparcia, a nasze Mazurowice w czarnej d... Nic nie mamy. Ani sklepu, ani świetlicy, tylko puste obietnice wójta i radnego. Obaj tacy sami i obaj do niczego się nie nadają.
2018-09-11 11:37 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Marta
Teraz przy urnie dostanie odpowiedź mieszkańców i oby była to czerwona kartka. Czas niektórych już minął a gmina musi się rozwijać a nie odwrotnie.
2018-09-11 12:02 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Gosc
Januszostwo sołtysa wzięło górę, nad interesem mieszkańców gminy
2018-09-07 12:46 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 wiem
świetlica jak świetlica lae Dino to dopiero potrezbne na wsi ;-)
2018-09-07 12:45 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Adam
A żebyś wiedział że ten sklep jest potrzebny zresztą tak jak i świetlica. A sołtys niech nie kombinuje tylko dopina temat i kończy to przedstawienie bo się mało śmiesznie zaczyna robić.
2018-09-09 10:46 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 tadam
i nowu czeba czekac co za [oooops]
2018-09-07 12:26 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 głos wsi
Jak ludzie chcą to im to dajcie a nie kombinujecie. A pan sołtys niech szanuje zdanie ogółu a nie kombinuje że niby o interes wsi dba ,żenada..
2018-09-07 12:17 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież