Czytelnik: Nic nie pomaga - porządku u nas nie ma!

środa, 05 wrzesień 2018 13:25 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mieszkaniec Komornik jest zbulwersowany zachowaniem niektórych mieszkańców, którzy nie segregują odpadów, a dokładniej - do pojemników do tego przeznaczonych wrzucają wszystko co popadnie.

Przy ul. Lipowej w Komornikach, w związku z ustawą dot. segregacji śmieci, zarząd gminy postawił kubły przeznaczone do tych celów. Mowa tu o pojemnikach na plastik, papier oraz szkło. Według mieszkańca, pomimo wielu skarg, sprawa nie została załatwiona w skuteczny sposób

- Segregacji w naszej wsi nie ma. Mieszkańcy, a także prawdopodobnie ludzie z innych miejscowości, wyrzucają tu wszystko. Ostatnio, ktoś wyrzucił wszystkie śmieci z remontu - styropian, siatkę oraz rury. Innymi razy były to odpady spożywcze. Ludzie potrafią do pojemnika wyrzucać ściółkę dla  zwierząt. Pomimo wielu moich próśb, sołtys wsi nie załatwił sprawy skutecznie. Moją propozycją było przestawienie pojemników na odpady w inne, bardziej widoczne miejsce. Dlaczego nikomu nie przeszkadza niestosowanie się do zasad segregacji oraz śmiecenie? - pyta mężczyzna.

Zapytaliśmy sołtysa wsi, Rafaela Gadzałę o opinię w tej sprawie:

- Zaraz po otrzymaniu pierwszych zgłoszeń dotyczących nieodpowiedniej segregacji śmieci w mojej wsi postanowiłem zawiadomić jednostkę Straży Miejskiej z Środy Śląskiej. Funkcjonariusze, po przybyciu na miejsce, stwierdzili faktyczny stan nieporządku, który panował wokół oraz brak rzetelnej segregacji odpadów. Nic więcej nie mogli zrobić w tej sprawie, ponieważ jak dać mandat osobie, której nie znanym? - pyta sołtys wsi.

Co jeszcze można zrobić w tej sprawie?

- Postanowiłem zawiadomić o sprawie władze gminy Środa Śląska. Po konsultacjach z mieszkańcami wsi zgłosiłem do urzędu wniosek, w którym proszę o zmianę lokalizacji  lub zabranie kubłów ze wsi Komorniki - dodaje. Otrzymałem odpowiedź, w której wyjaśniono mi, że zmiana lokalizacji kubłów jest niemożliwa, ponieważ gmina nie posiada zbyt wiele terenów przynależnych. Ziemie należące do gminy znajdują się na placu obecnym placu trzymania pojemników na odpady, wokół kapliczki oraz w okolicach świetlicy wiejskiej, gdzie brak zabudowań spowodowałby jeszcze gorsze "śmietnisko". Burmistrz Środy Śląskiej wydał również orzeczenie o pozostawieniu kubłów we wsi na obecnym miejscu - wyjaśnia sołtys Komornik. - Według mnie wszystkie możliwe działania zostały podjęte przeze mnie w tej sprawie - kończy rozmowę Rafael Gadzała.

Gmina ponosi dotykowe koszty

- Firma FBSerwis na nasze zlecenie, zgodnie z umową i terminarzem, odbiera z tej lokalizacji śmieci pochodzące z selektywnej zbiórki odpadów 2-3 razy w tygodniu, natomiast odpady gabarytowe odbierane są co trzy miesiące. Dodatkowo już dwukrotnie zlecaliśmy uprzątnięcie terenu poza standardowym grafikiem. Ponownie dochodzimy więc do momentu, w którym ze względu na to, że mieszkańcy nie dbają o czystość, gmina musi ponosić dodatkowe koszty – komentuje Joanna Kozak, kierownik Wydziału Spraw Komunalnych, Środowiska i Rolnictwa.

(kb) fot. Mieszkaniec Komornik

Komentarze  

Permalink +2 oa
Kamerka pomoże tablica ze obiekt jest monitorowany szybko nauczy ludzi porządku
2018-09-06 10:36 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 zdziwiony
P. sołtys nie wymyślił nic mądrzejszego jak wzywanie tzw. służb. Przecież wiadomo, że to żadnego efektu nie przyniesie. A może gospodarz wsi i reprezentant gminy raczej powinien przespacerować się po wsi i porozmawiać z mieszkańcami jak sąsiad z sąsiadem
2018-09-05 22:34 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 Witek
Wzywanie służb nic tu nie da dopóki ludzie sami nie zaczną dbać o swoje otoczenie. Albo to zrozumieją że to w ich interesie żeby było czysto albo utoną w śmieciach.
2018-09-06 08:16 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 fanka
nic ludzi nie nauczy dopóki sie kar nie wlepi
2018-09-05 21:14 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 Grażek
Owszem tylko najpierw trzeba kogoś złapać a z tym będzie problem. No chyba że zamontują monitoring ale to już by była przesada. Ludzie po prostu muszą zacząć dbać o własne otoczenie i tyle.
2018-09-06 09:00 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 po-rada
U nas to normalka , sami śmiecimy a później narzekamy jaki to syf i jak na zachodzie czysto i ładnie. Ogarnijcie się i zacznijcie od siebie a będzie jak wszędzie w tych ładniejszych i zadbanych miejscach ma świecie.
2018-09-05 14:35 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -1 Zenek
Tak już to widzę jak ludzie się ogarniają. :D Może najlepiej zamontować monitoring? Ludzie nic się nie nauczą w tym kraju dopóki nie dostaną kar i mandatów.
2018-09-06 08:14 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież