Wydrukuj tę stronę


Dobre praktyki przy stosowaniu środków ochrony roślin

2 Comments



Okres wiosenno-letni na gospodarstwach rolnych to czas, kiedy rolnicy do swoich prac polowych wykorzystują środki ochrony roślin. Ich używanie z pewnością niesie za sobą wiele korzyści dla upraw, aczkolwiek następstwem kontaktu człowieka z tymi środkami mogą być poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego też warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym możemy uchronić się przed niepożądanymi skutkami zdrowotnymi.



Najważniejsza kwestią, jak przy większości prac na gospodarstwie rolnym, jest odzież ochronna. Przy dokonywaniu oprysku należy używać:

  • kombinezonu ochronnego
  • rękawic nitrylowych
  • nakrycia głowy, np. kaptura kombinezonu ochronnego
  • ekranu ochronnego lub gogli – chronią oczy przed żrącymi substancjami
  • obuwia roboczego, które jest wykonane z gumy, neoprenu, PCW lub winylu
  • maskę lub półmaskę zaopatrzoną w odpowiedni filtr ochronny A2, P2 lub P3 – dla ochrony dróg oddechowych

Odzież ochronną należy prać osobno, z użyciem środków piorących. Buty, rękawice, okulary i ekran najlepiej umyć wodą z mydłem. Ponadto odzież ochronną należy przechowywać w pomieszczeniach ze środkami ochrony roślin. Pamiętajmy również o systematycznej wymianie środków ochrony indywidualnej na nowe, zgodnie z zaleceniami producenta.

Kolejną ważną kwestią jest magazynowanie środków ochrony roślin. Omawiane środki należy zawsze przechowywać w oryginalnych opakowaniach, w specjalnie do tego przystosowanych pomieszczeniach (nigdy w budynkach mieszkalnych, inwentarskich czy w garażach), zamykanych na klucz, z systemem wentylacji ciągłej i awaryjnej, która powinna uruchamiać się na 5 minut przed wejściem. Miejsce przechowywania środków ochrony roślin nie może być przegrzane, ale temperatura nie powinna w nim spadać poniżej 0˚C. Dużą rolę w kwestii bezpieczeństwa odgrywa również sama posadzka pomieszczeń, w których przechowujemy środki ochrony roślin – powinna być wykonana z materiału niepalnego, łatwo zmywalnego i odpornego na działanie substancji żrących. Warto również zaopatrzyć pomieszczenie w apteczkę pierwszej pomocy.

Pamiętajmy również o innych zasadach, które mogą uchronić nas oraz inne osoby przed zatruciem czy też poparzeniem w wyniku kontaktu z środkami ochrony roślin:

  • do pracy z pestycydami nie powinniśmy przystępować na czczo, aczkolwiek posilanie się w trakcie np. oprysku jest zabronione,
  • bezwzględnie należy przestrzegać okresu karencji oraz okresu prewencji dla ludzi,
  • dla bezpieczeństwa osób postronnych należy oznakować opryskane pole tablicą informacyjną, na której powinna znaleźć się data oprysku, okres karencji oraz informacje o użytym środku,
  • zabiegi chemiczne ochrony roślin wykonujemy tylko sprawnym sprzętem – przed użyciem maszyny należy sprawdzić m.in. szczelność i stan węża gumowego i końcówki rozpylającej.

PT KRUS w Środzie Śląskiej

Źródła:

- agrofakt.pl

- materiały własne KRUS





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
Nie przegap tych artykułów.