Dopalacze jak narkotyki

wtorek, 14 sierpień 2018 11:21 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z problem z dopalaczami od wielu lata zmaga się policja w Polsce. Na listę zakazanych substancji co kilka miesięcy wpisywane są nowe produkty.

Jednak mimo wszystko "chemicy" znajdują nowe zastępcze substancje. Dopalacze, które zawierają substancje psychoaktywne, często zawierają najdziwniejszy skład, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu zaraz po zażyciu. 

- Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu. - czytamy na jednej z stron internetowych poświęconych temu tematowi.

Objawy zażycia dopalaczy to najczęściej ból głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność problemy z koncentracją, stany lękowe.
Niedawno sejm uchwalił ustawę "antydopalaczową". Dopalacze będą teraz traktowane jak narkotyki. 

Za posiadanie dopalaczy grozi do 3 lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat. 

Zgodnie z ustawą, wpisywanie dopalaczy do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych będzie szybsze. Wszystkie listy związków zakazanych będą stanowiły załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ułatwi to ich aktualizację, a w efekcie przyspieszy delegalizację kolejnych dopalaczy - czytamy na wspomnianej stronie.

(kb) fot. policja

Komentarze (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Czas najwyższy na tą ustawę tylko pytanie jak będzie z egzekwowaniem. No i najważniejsze jak szybko "chemicy" znajdą sposób na obejście prawa! Nie wierzę że producenci tego syfu odpuszczą i problem zniknie. Jak ktoś chce to zawsze znajdzie sposób na obejście prawa w tym kraju.

This comment was minimized by the moderator on the site

Mnie zastanawia dlaczego tyle to trwało?! Inne ustawy potrafią przeprocesować migiem a z tym zwlekano taki czas?! To świństwo zabiło i tak za dużo ludzi chociaż bez winy nie są bo nikt ich nie zmuszał. Ważne że ustawa jest i oby był twardo egzekwowana.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację