Dopalacze jak narkotyki

wtorek, 14 sierpień 2018 11:21 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z problem z dopalaczami od wielu lata zmaga się policja w Polsce. Na listę zakazanych substancji co kilka miesięcy wpisywane są nowe produkty.

Jednak mimo wszystko "chemicy" znajdują nowe zastępcze substancje. Dopalacze, które zawierają substancje psychoaktywne, często zawierają najdziwniejszy skład, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu zaraz po zażyciu. 

- Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników – rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu. - czytamy na jednej z stron internetowych poświęconych temu tematowi.

Objawy zażycia dopalaczy to najczęściej ból głowy, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, bezsenność problemy z koncentracją, stany lękowe.
Niedawno sejm uchwalił ustawę "antydopalaczową". Dopalacze będą teraz traktowane jak narkotyki. 

Za posiadanie dopalaczy grozi do 3 lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat. 

Zgodnie z ustawą, wpisywanie dopalaczy do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych będzie szybsze. Wszystkie listy związków zakazanych będą stanowiły załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ułatwi to ich aktualizację, a w efekcie przyspieszy delegalizację kolejnych dopalaczy - czytamy na wspomnianej stronie.

(kb) fot. policja

Ostatnio zmieniany wtorek, 14 sierpień 2018 11:24

Komentarze  

Permalink 0 Arek
Czas najwyższy na tą ustawę tylko pytanie jak będzie z egzekwowaniem. No i najważniejsze jak szybko "chemicy" znajdą sposób na obejście prawa! Nie wierzę że producenci tego syfu odpuszczą i problem zniknie. Jak ktoś chce to zawsze znajdzie sposób na obejście prawa w tym kraju.
2018-08-16 09:05 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 Jonasz
Mnie zastanawia dlaczego tyle to trwało?! Inne ustawy potrafią przeprocesować migiem a z tym zwlekano taki czas?! To świństwo zabiło i tak za dużo ludzi chociaż bez winy nie są bo nikt ich nie zmuszał. Ważne że ustawa jest i oby był twardo egzekwowana.
2018-08-14 20:22 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież