Dziś wzmożone kontrole na autostradzie

piątek, 24 sierpień 2018 11:38 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Policjanci ruchu drogowego mając na uwadze rozpoczynający się weekend, prowadzą kolejne działania prewencyjno - kontrolne.

24 sierpnia br. policjanci w trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach Dolnego Śląska od wczesnych godzin porannych prowadzić będą akcję prewencyjną pn. „Bezpiecznie po autostradzie A4”. Działania zostaną przeprowadzone na dolnośląskim odcinku autostrady A4.

Podczas prowadzonej akcji funkcjonariusze wykorzystają radiowozy oznakowane i nieoznakowane z wideorejestratorami. Policjanci szczególną uwagę zwracać będą na wykroczenia popełniane przez kierujących tj. nadmierna prędkość, niesygnalizowanie wykonywanych manewrów, nieprawidłowe wyprzedzanie pojazdów lub zatrzymywanie się w miejscach niedozwolonych, a także nieprzestrzeganie oznakowania pionowego oraz poziomego, niezachowywanie wymaganej odległości między pojazdami oraz nieprawidłowe przewożenie pasażerów.

Przypominamy, jak bezpiecznie poruszać się po autostradzie:

Na autostradzie powinniśmy:

 • jechać szybciej niż 40 km na godzinę - tak wolno można się poruszać tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład, gdy panują ciężkie warunki atmosferyczne,
 • zachować odpowiednią odległość od samochodu jadącego przed nami i zwrócić uwagę na fakt, że im z większą prędkością jedziemy tym większy powinien być to dystans,
 • umożliwić innym kierowcom bezpieczną zmianę pasa i włączenie się do ruchu.

Na autostradzie nie wolno:

 • jechać szybciej niż 140 km na godzinę,
 • holować innych pojazdów,
 • hamować awaryjnie bez włączonych świateł awaryjnych,
 • zatrzymywać się, nawet na pasie awaryjnym - do tego służą parkingi i miejsca obsługi podróżnych,
 • cofać i zawracać (nawet na pasie awaryjnym). Na przeciwległy pas ruchu kierowca może przejechać wyłącznie najbliższym węzłem autostradowym,
 • poruszać się pieszym, rowerzystom i motorowerzystom. Kierowcy nie mogą przebiegać między samochodami czy przechodzić na drugą stronę autostrady.

Pamiętaj:

 • lewy pas służy do wyprzedzania innych samochodów! Nie można go blokować!
 • jeśli tworzy się korek z powodu zamknięcia jednego z pasów ruchu, wtedy na zwężeniu poruszamy się zgodnie z regułą zamka błyskawicznego – samochody jadą na przemian raz z lewego pasa raz z prawego,
 • w przypadku potrzeby wymiany koła lub uzupełnienia płynu w spryskiwaczach należy zadbać przede wszystkim o własne bezpieczeństwo i założyć kamizelkę odblaskową,
 • w przypadku awarii należy zatrzymać pojazd jak najbliżej krawędzi jezdni (awaryjny pas), włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt w odległości nie mniejszej niż 100 metrów za samochodem.

Źródło: KWP we Wrocławiu / fot. pixabay

Komentarze (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

Każdy wie że A4 mało wspólnego z autostradą i jest tam mordownia. Wiecznie wypadki i zblokowane przejazdy. Policja powinna być tam non stop.

This comment was minimized by the moderator on the site

Te kontrole to powinny być wzmożone i prowadzone ciągle bo to co się wyrabia na A4 to paranoja. Wieczny wyścig i ciągłe poganianie to norma na tej autostradzie. A w weekendy to już w ogóle jest sajgon.

This comment was minimized by the moderator on the site

To policja będzie miała żniwa bo w weekend zazwyczaj wariatów od groma. Na pewno limit mandatów wyrobią w połowę dniówki :lol: A na poważnie bardzo dobra akcja zwłaszcza w weekend gdzie dzieją się cuda na drodze.

This comment was minimized by the moderator on the site

To będzie ciężki weekend dla policji bo nie dość że kontrole na A4 to jeszcze w weekend mają obowiązki podczas zabezpieczenia imprez dożynkowych. Oby jak najmniej interwencji na drogach i imprezach.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

 1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację