Ekologiczna energia – polska technologia

czwartek, 14 luty 2019 13:04 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

2 lutego delegacja samorządowców z gmin Środa Śląska, Wołów i Udanin odbyła wizytę studyjną w miejscowości Brody (woj. lubuskie).

Celem wizyty było zapoznanie się w praktyce z unikalną w skali świata mikrofalową technologią neutralizacji odpadów z wykorzystaniem urządzeń ATON MOS i ATON HR celem wytworzenia energii cieplnej i energii elektrycznej.

Urządzenie ATON HR służy do unieszkodliwiania zanieczyszczeń, w tym odpadów niebezpiecznych jakie powstają w zakładach przemysłowych. Urządzenia ATON HR neutralizują związki za pomocą fal mikrofalowych, urządzenie ma możliwość regulacji do potrzeb odbiorców podstawowych parametrów takich jak temperatura, ilość i jakość dostarczanej atmosfery. Urządzenia ATON HR znajdą też zastosowanie w neutralizacji zanieczyszczeń ropopochodnych, oczyszczaniu piasku i gruntów. Materiały oczyszczone w urządzeniu ATON HR mogą być ponownie użyte, nie stanowiąc przy tym zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Urządzenie ATON MOS służy do neutralizacji szkodliwych zanieczyszczeń gazów oraz neutralizacji odorów i unieszkodliwiania pyłów. Technologia ATON MOS może znaleźć zastosowanie w przemyśle chemicznym, spożywczym,  wydobywczym, petrochemicznym, a także w recyklingu odpadów. Linia technologiczna oparta na unikalnej w skali świata technologii mikrofalowej opracowana przez polską spółkę technologiczną ATON-HT składa się z urządzeń umieszczonych w 6 kontenerach.

Schemat linii  technologicznej opracowanej przez spółkę technologiczną ATON-HT:

schemat Oli

W pierwszym etapie materiał poddawany jest suszeniu, następnie procesowi termicznej obróbki za pomocą fal mikrofalowych w ceramicznym bębnie wewnątrz reaktora ATON HR. Gazy powstałe podczas oczyszczania materiału kierowane są do urządzenia ATON MOS gdzie są oczyszczane i dopalane. Reaktory MOS nagrzewane są mikrofalami do temperatury 1000-1500 °C. Produktem końcowym jest jedynie węgiel i popioły. ATON MOS może być wykorzystany do usuwania uciążliwych odorów powstających w różnorodnych procesach technologicznych – np. lakierniach czy przemyśle chemicznym, a także w instalacjach do produkcji asfaltu.

Atutem instalacji ATON-HT jest możliwość wykorzystania strumienia gorących gazów do produkcji prądu oraz wspomagania ciepłem odpadowym innych procesów linii technologicznej. Co istotne – w procesie nie następuje emisja uciążliwych substancji do atmosfery i produkcja odpadów.

(um)

Ostatnio zmieniany czwartek, 14 luty 2019 13:06

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację