Jeżdżą pijani samochodami i rowerami

środa, 14 marzec 2018 13:26
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- To był kolejny weekend, podczas którego policjanci wyeliminowali z ruchu lekkomyślnych kierowców. Jeden z nich mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie jadąc samochodem zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie - informuje st. asp. Marta Stefanowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej.

 

Od 9 do 11 marca średzcy policjanci zatrzymali na drogach powiatu średzkiego 10 kierujących samochodami oraz rowerami, którzy pod wpływem alkoholu zdecydowali się wyjechać na drogę.

Kolejny weekend okazał się być pracowity dla średzkich policjantów pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Funkcjonariusze od piątku do niedzieli zatrzymali aż 10 kierujących pod wpływem alkoholu, w tym 5 rowerzystów i 2 kierujących samochodem znajdujących się w stanie nietrzeźwości oraz 3 miłośników jednośladów w stanie po użyciu alkoholu.

Niepokojąca jest nie tylko liczba nieodpowiedzialnych osób, które zdecydowały się wyjechać na drogi pod wpływem alkoholu, ale również wysokie wartości podczas badania stanu trzeźwości.

Nietrzeźwy rowerzysta, który zajął niechlubne pierwsze miejsce miał w organizmie blisko 2,4 promila alkoholu. 48-latek został zatrzymany przez średzką drogówkę w minioną niedzielę około godz. 11:00 na jednej z ulic miasta. Tego samego dnia średzcy policjanci wyeliminowali z ruchu jeszcze dwóch nietrzeźwych rowerzystów oraz dwóch mężczyzn w wieku 52 i 24 lata, którzy kierowali samochodami mając w organizmie odpowiednio ponad 1 i ponad 2 promile alkoholu.

24-latek zakończył swoją podróż samochodem w przydrożnym rowie. Chwilę wcześniej jechał jednak przysłowiowym zygzakiem drogą krajową 94 narażając tym samym życie i zdrowie innych uczestników ruchu. Na szczęście nie zdążył spowodować żadnego zdarzenia drogowego, poza tym, że uszkodził pojazd, którym się poruszał. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Urządzenie wskazało ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Ponieważ mężczyzna miał ranę głowy na miejsce wezwano pogotowie, które zaopatrzyło go na miejscu.

Nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi w związku z popełnionymi czynami muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną przed sądem. Natomiast na rowerzystów pod wpływem alkoholu policjanci nałożyli mandaty karne.

Można mówić o wielkim szczęściu, ponieważ w żadnym z tych zdarzeń nikt nie ucierpiał. Ale należy zdawać sobie sprawę, że mogło być zupełnie inaczej – każda z tych osób mogła swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadzić do wypadku i tragedii na drodze.

Przypominamy, że alkohol jest jedną z najczęściej występujących przyczyn powodujących wypadki, w tym te ze skutkiem śmiertelnym. Ani subiektywne przekonanie o swoich świetnych umiejętnościach na drodze, ani fakt, że być może nie raz po spożyciu alkoholu udało się bezpiecznie dotrzeć do celu, nie wyrządzając krzywdy sobie, ani innym, nie jest gwarancją, że kolejnym razem też tak będzie.

Siadając za kierownicę samochodu lub na rower po wypiciu alkoholu narażamy na utratę zdrowia, a nawet życia, nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Nie liczmy na „szczęście”, polegajmy na zdrowym rozsądku, pamiętajmy o obowiązku dbania o bezpieczeństwo własne i najbliższych, no i wreszcie nie zapominajmy o konsekwencjach karnych kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

(ms) fot. policja

Ostatnio zmieniany czwartek, 22 marzec 2018 18:47

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież