Kreatywne wakacje - nauka i świetna zabawa!

piątek, 13 lipiec 2018 15:51 Dział: Malczyce
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wczorajsze zajęcia z programowania i robotyki zorganizowane dla dzieci prze firmę TechForKids w Gminnym Ośrodku Kultury w Malczycach, okazały się strzałem w dziesiątkę.

 

Twarze uczestników przepełniała radość, a dziedzina informatyki i techniki zainteresowała wszystkich bez wyjątku.

- Pod opieką doświadczonych instruktorów najmłodsi będą mieli okazję skonstruować niesamowite roboty z klocków LEGO®, a następnie nauczyć się podstaw programowania, które są przyszłością rozwoju techniki. Dzięki silnikom oraz czujnikom elektronicznym roboty będą się poruszać, wykonywać zadania, reagować na otoczenie. Nasze warsztaty to przede wszystkim świetna zabawa, podczas której dzieci poznają proste mechanizmy, działanie czujników oraz uczą się podstaw programowania za pomocą języka obrazkowego. Zajęcia mają charakter typowo praktyczny, rozwijają kreatywność, logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i umiejętności techniczne. Nasze warsztaty, to doskonała okazja do rozwinięcia u dzieci zainteresowań technicznych oraz informatycznych, to również szansa na kształcenie twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej, które pozwalają lepiej zrozumieć świat przedmiotów ścisłych - opowiada prowadzący warsztaty Wiktor Miklas.

Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały zajęć. Zastanawiały się co będą budować oraz do jakich czynności będą zmuszać stworzone przez nich samych roboty. 

Zajęcia okazały się być fantastycznym połączeniem manualnym, gdyż stworzenie robota wedle wskazówek, spośród mnóstwa klocków, było nie lada wyzwaniem, ale mimo wszystko dzieci w pełnym skupieniu poszukiwały wybranych elementów tak, aby ich robot był doskonały.

Jednak najciekawsze okazało się ich programowanie, podłączanie kabli, czujników ruchu oraz światła. Zainspirowało to uczestników do tworzenia robotów przygotowanych do walki w określonym ringu. I tu pomysłom nie było końca. Aż powstały m.in. "Rozwalator", "Robot Rebelii", a także "Han Solo".

Walka robotów odbywała się na macie, która zawiera czarny okrąg. Roboty skonstruowane przez dzieci zawierały czujnik światła, więc podczas gdy najechały na koło, zmuszone były zmienić kierunek. W ten sposób roboty walczyły o miejsce, po którym mogły się poruszać. Emocje dzieci trwały do ostatniej walki. Wygrana drużyna z dumą opuszczała warsztaty. Oczywiście wszystkie dzieci zasłużyły na uznanie za kreatywność i zaangażowanie.

Na zajęciach spotkaliśmy Mikołaja, który ma już za sobą niejeden wybudowany statek, samochód oraz inne "cuda" pomimo, że ma dopiero niecałe 6 lat. W rozmowie z jego mamą panią Wiktorią dowiedzieliśmy że, syn od najmłodszych lat uwielbia składać Lego, a w swojej kolekcji posiada wiele konstrukcji, które w skupieniu wykonuje według instrukcji.

Musimy podkreślić, że na tych zajęciach również spisał się na medal. Chłopiec, zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na monitorze, sam zbudował krokodyla, którego później zaprogramował tak, aby samoczynnie zaciskał paszczę. Jakie było jego zadowolenie, gdy krokodyl pożerał wszystko, co chłopiec włożył mu między zęby.

(kb) fot. kb

20180712 113532

IMG 4354

IMG 4362

IMG 4372

IMG 4370

IMG 4375

IMG 4384

IMG 4387

IMG 4395

IMG 4431

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 lipiec 2018 23:09

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Posting comment as a guest.
0 Characters
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację