Kto jest za budową skateparku w Środzie Śląskiej?

czwartek, 11 październik 2018 18:26
Oceń ten artykuł
(12 głosów)

Za naszym pośrednictwem grupa młodych mieszkańców chce zachęcić do głosowania na projekt Budżetu Obywatelskiego 2019 pn. „Budowa Skateparku w Środzie Śląskiej”. Dlaczego właśnie na ten?

- W 2010 roku, w składzie  5-osobowej grupy, rozpoczęliśmy budowę skateparku w Środzie Śląskiej, która trwała około pół roku. Miejsce rozrywki sfinansowane zostało z naszych prywatnych pieniędzy. Wybraliśmy najbardziej odludne miejsce jakie można było znaleźć, po to aby nikt niepożądany się tym nie zainteresował. Niestety ktoś wykupił wszystko, łącznie z terenem, na którym znajdował się nasz skatepark – wyjaśnia Mateusz Jakubiak, który uważa, że do budowy nowego obiektu idealnym miejscem jest teren naprzeciwko baru Al Lago przy ul. Górnej w Środzie Śląskiej, gdzie kiedyś funkcjonowało podobne miejsce rekreacji.  

Grupa społeczna licząca kilkanaście osób, którą założyli Norbert Jakubiak wraz z Mateuszem Kopałą,  postanowiła zgłosić swój projekt budowy nowego skateparku do Budżetu Obywatelskiego.

- Obecny obiekt nie nadaje się już do użytku, zarówno podłoże asfaltowe, jak i betonowe przeszkody są w znacznym stopniu uszkodzone. Przez zły stan techniczny korzystanie z naszego skateparku jest po prostu niebezpieczne. Problemem jest też jego położenie, znajduje się zbyt daleko terenów zabudowanych, przez co stał się miejscem libacji alkoholowych oraz małym śmietniskiem - czytamy w opisie zdania na stronie BO.

Do sprawy zabrali się poważnie i chociaż nie wiadomo czy ich projekt wygra, już wiedzą jak powinno wyglądać ich wymarzone miejsce do uprawiania ulubionych sportów.

- Jesteśmy w kontakcie z dwoma firmami zajmującymi się budową skateparków. Mamy przykładowe wizualizacje obiektów, które mieszczą się w wyznaczonej kwocie 99 tys. zł. Co powinien zawierać? Hmm... Na pewno dużą, równą powierzchnię oraz zróżnicowane przeszkody, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Powinien być także umiejscowiony w bardziej publicznym miejscu, aby zapobiec wandalizmowi. Na chwilę obecną w miejscu dawnego skateparku  jazda na rowerach kompletnie odpada, ze względu na ilość porozbijanych butelek, które przebijają opony – dodaje Marcin Cuderski.

Nasi rozmówcy marzeniami sięgają dalej i mają pomysły na wykorzystanie obiektu, także na organizację zawodów.

- W Środzie Śląskiej udało się nam zorganizować zawody deskorolkowe na dawnym skateparku, krótko po jego otwarciu. Był to chyba rok 2001 – wyjaśnia Norbert. - Obecnie spotykamy się we Wrocławiu żeby razem pojeździć, jednak po wkroczeniu w dorosłe życie czasu wolnego mamy coraz mnie i lepiej by było spotykać się w naszym mieście. Przy okazji pragniemy zainteresować młodzież, w pewnym sensie sportem wyczynowym. Jednak znacząco ułatwiłoby to pracę, gdyby miejsce spotkań przyciągało widokiem - dodaje.

Dla kogo skatepark?

- Miejsce takie nie posiada ograniczeń wiekowych, jest dla każdego miłośnika skateboardu. W naszym nowym parku będziemy mieli okazję zobaczyć fanatyków deskorolki, rolek oraz zyskującej na popularności hulajnogi. Nie zabraknie również miejsca dla bmx-ów - dodają zgodnie nasi rozmówcy.

- Na najmłodszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę oczywiście czekają upadki, ale przy odpowiednim doborze ochraniaczy i podstawowym elementem zabawy - rozwagą,  pojawi się wiele pozytywnych chwil. W szczególności za bezpieczeństwo odpowiada dobrze wyposażony skatepark. Obecnie obiekty posiadają m.in. barierki ochronne. Nie stosuje się już także żadnych ostrych krawędzi tak jak to było kiedyś - mówi Norbert.

Skateboard to nie jest drogi sport

- Jest to sport na każdą kieszeń. W dzisiejszym świecie, wiadomo, liczy się tzw. „szpan”. U nas to pojęcie się NIE pojawia. Deskorolka wystarczy najzwyklejsza, ważne aby posiadała 4 kółka. Ochraniacze również nie muszą być jakieś markowe, bo jak nazwa oznacza mają przede wszystkim ochraniać - wyjaśnia Norbert.

Przyszedł czas na skatepark!

- Na koniec rozmowy, chciałbym podkreślić , że nasze miasto posiada szeroki zakres obiektów sportowych m.in. boiska do piłki nożnej, boisko do piłki siatkowej, lodowisko, korty tenisowe, park kalisteniczny, ścieżki rowerowe, hale sportowe, basen. PRZYSZEDŁ CZAS, ABY W MIEŚCIE POWSTAŁ SKATEPARK! - podkreśla Norbert i zachęca do głosowania.

Jeśli chcecie wesprzeć realizację projektu nr 3 „Budowa Skateparku w Środzie Śląskiej", należy zagłosować. Można to zrobić na trzy sposoby:

- w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej w godzinach pracy Urzędu

- w świetlicach wiejskich

- w formie elektronicznej na platformie budżetu obywatelskiego https://srodaslaska.budzet-obywatelski.org./glosowanie

(kb) fot. nj

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 październik 2018 18:36

Komentarze  

Permalink +10 RK.
Brawo, najmłodsi doskonale wyczuli zaletę demokracji bezpośredniej i będą mieć to czego chcą a nie to czego chce rada miasta. Na tym to polega, że tłum wie lepiej... Jeżeli Polacy to zrozumieją, nie będzie znaczenia to jest burmistrzem czy prezydentem. Budżet obywatelski dla mieszkańców przynajmniej 30 proc. budżetu ogólnego. Wtedy będziemy miec wpływ! zachęcam do postów
2018-10-12 18:18 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +4 Średzianin 1877
Pan na burmistrza! Kto jest za!!
2018-10-12 22:03 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +10 antek
fajnie ze daliści archiwalne zdjęcie można powsponinac :P
2018-10-12 10:06 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +11 głos
niech wam się uda taki skatepark w naszym mieście powinien być już dawno boisk jest aż za duo
2018-10-12 09:23 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +7 tomekk
powodzenia mam nadzieje ze się uda!
pozdro z Malczyc xD wpadniemy pojeździć
2018-10-12 08:32 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +8 alonzo
a czemu wasz dawny skatepark pływa? ktos tam staw robi :P
2018-10-11 22:25 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 noriaki
zarybili :D
2018-10-12 00:01 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +8 a propos...
dopoki nasza straz wiejska nie ruszy doopsk z rynku to kazde miejsce, ustronne czy nie, bedzie dalej zawalone szklem ,petami i brudem...
2018-10-11 20:17 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -7 wioska
a co ci straż przeszkadza ??ja nie uwazam że tylko siedzą w rynku , u nas w miejscowości też mają patrole często ich widze
2018-10-11 21:13 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +14 olek
jak najbardziej takie miejsce jest wskazane w tak dużym mieście powiatowym -popieram w 100%
2018-10-11 19:53 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +9 noriaki
troszke stare zdjęcie, poza tym spoko :D
2018-10-11 19:44 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +18 OK
zgadzam sie boisk ci u nas dostatek a takie miejsce jak najbardziej by się przydało JESTEM NA TAK
2018-10-11 18:49 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież