"Kuchenne Rewolucje" Magdy Gessler po sąsiedzku

"Kuchenne Rewolucje" Magdy Gessler po sąsiedzku

Od niedzieli do czwartku w Kawicach nagrywane były sceny do programu kulinarnego „Kuchenne Rewolucje”, który prowadzi Magda Gessler.

Nowa oferta Al Lago! Atrakcyjna promocja i świąteczna propozycja

Nowa oferta Al Lago! Atrakcyjna promocja i świąteczna propozycja

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym aktualnym menu, atrakcyjną promocją w godzinach lunchowych oraz świąteczną propozycją wigilijną dla…

Zebrali ponad 3,5 tys. złotych na paczki dla potrzebujących

Zebrali ponad 3,5 tys. złotych na paczki dla potrzebujących

Przez dwa dni 4 i 11 grudnia, na ulicach naszego miasta kwestowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 z Odziałem…

Będą ponowne wybory do Rady Gminy Kostomłoty

Będą ponowne wybory do Rady Gminy Kostomłoty

Zarządzeniem Wojewody Dolnośląskiego, 17 lutego 2019 r. odbędą się ponowne wybory do Rady Gminy Kostomłoty w jednomandatowym okręgu wyborczym nr…

"Linia życia". Jaka jest? Oni to wiedzą!

poniedziałek, 03 grudzień 2018 19:01
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Niepełnosprawność. Warto przestać bać się tego sformułowania i próbować zrozumieć, dać szansę osobom niepowtarzalnym, ciekawym i  twórczym.

Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Ostoja w Środzie Śląskiej, jest dla nich drugim domem. To tam dzięki otwartości oraz zrozumieniu wielu ludzi, którzy tam pracują mają możliwość przygotowania się do życia z niepełnosprawnością.

Każde zajęcia prowadzą do innego celu. Jedne nauczają, inne pomagają zrozumieć. I chodź nam,  ludziom zdrowym ciężko jest sobie wyobrazić jak funkcjonują zapewniamy, że są tacy jak my, z uczuciami oraz wspaniałymi umiejętnościami, które często skrywa „pancerz” dokuczliwej choroby.

Dzisiejszy wernisaż prac uczestników WTZ pn. „Linia życia”, który odbył się w Muzeum Regionalnym w Środzie Śl., przedstawia historię życia, cechy osobowości oraz zrozumienia świata. Tytuł wyłonił się podczas rozmów towarzyszących powstawaniu pracy Roberta Bednarza. To właśnie "owoc" jego wyobraźni zainspirował pozostałe osoby do tworzenia. Każda praca jest inna, niepowtarzalna. I chodź na pierwszy rzut oka przestawiają nicie nawinięte na gwoździe, po rozmowie z autorami oraz odczytaniu krótkich opisów można zauważyć to, co mają przekazać.

- Prace tworzone były podczas zajęć w ośrodku Ostoja. Jeśli chodzi o realizację, zależy od osoby. Jedni swoje prace tworzyli szybko, inni potrzebowali więcej czasu. Wykonywali je sami. Ja jako opiekun warsztatów przygotowałam ramki oraz przybiłam gwoździe, a oni nawlekając nitki tworzyli swoje prace – tłumaczy opiekun warsztatów, Magda Step.

Jedni chaotycznie, ale z przesłaniem, inni z precyzją dbając o każdy detal tworzyli prace przedstawiając w nich tempo życia, tajemnice, potrzeby, trud... Aż nadszedł czas na opis obrazu. I tu m.in. czytamy:

Przemysław „Pelc Obłoki” – Strategia szybkiego dotarcia do celu bez możliwości wytchnienia znajduje swoje uzupełnienie w drugiej pracy Przemysława. Obłok to afirmacja zatrzymania się, dostrzeżenia ulotnej chwili, odpoczynku. Jest też sygnałem, by nie oceniać zbyt jednostronnie innych ludzi. Autor pokazuje, że jest skłonny do refleksji, spokoju i wyciszenia.

Z Przemkiem udało mi się chwilę porozmawiać opowiedział, że tworzenie pracy na początku go nie zainteresowało, jednak postanowił sprostać zadaniom, przy czym stworzył piękne prace, które chciał by wystawić na sprzedaż. Kto wie może się uda? Przemek w rozmowie przyznał, że chciałby zostać kucharzem, życzymy mu powodzenia i dążenia do wyznaczonego celu.

Pan Józef tworząc swoją pracę musiał poświęcić jej wiele trudu, ponieważ podczas nawlekania guzików, na nitki zwyczajnie się rwały. Jego trud, cierpliwość oraz opanowanie w pracy można porównać do trudnej sytuacji odnalezienia się po nagłej ciężkiej chorobie.

Praca Roberta, przedstawia linie, których pochył oznacza wzloty, bądź upadki, a każdy guzik zaplątany na nici symbolizuje wydarzenie.

Autorzy z dumą pokazywali Swoje prace i słusznie, bo naprawdę przyciągają wzrok i zaskakują  pomysłowością.

Prace uczestników WTZ można zobaczyć w najbliżych dniach w holu muzeum. Polecamy!

(kb) / fot. kb

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 grudzień 2018 21:47

Komentarze  

Permalink 0 Olka
WSPANIALE Kochani - jesteście super!!!!!!
2018-12-04 15:17 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież