Mandat czy cytrynka? Kierowcy zdziwieni.

piątek, 07 wrzesień 2018 18:08
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

"Mam zjeść cytrynę?" - pytali zaskoczeni kierowcy zatrzymywani do kontroli drogowej przez średzkich policjantów w miniony czwartek.

Tym razem o rodzaju kary nie decydowali policjanci, lecz dzieci z Jastrzębiec. Trzeba przyznać, że były niezwykle surowe, bowiem nie stosowały pouczeń!

Wczorajszym działaniom przyświecał jeden cel - aby zwrócić uwagę dzieciom na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i to nie tylko podczas ich drogi do i ze szkoły, ale w każdej sytuacji, kiedy są uczestnikami ruchu drogowego. Jak się okazało, była to również okazja do sprawdzenia czy kierowcy stosują się do obowiązujących w miejscowości ograniczeń prędkości.

Nim rozpoczęły się działania pn.: „Mandat czy cytrynka” dzieci spotkały się w świetlicy wiejskiej z policjantką, by porozmawiać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze, podczas jazdy samochodem, a także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, dzięki którym kierowcy mają szansę dostrzec pieszego w ciemności.

Wszyscy jednak czekali na drugą część działań, a mianowicie pomiar prędkości przez policjantów ze średzkiej drogówki oraz kontrole kierowców. Sposób, jaki znalazły dzieci z Jastrzębiec na kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, nie należał do "najsłodszych".

Każdy, kto popełnił wykroczenie musiał najpierw wysłuchać tego, co miał mu do powiedzenia policjant, a mianowicie: o ile przekroczył dozwoloną prędkość, ile punktów oraz jak wysoki mandat powinien otrzymać. Już pierwsze kontrole pokazały, że kierowcy, oprócz tego, że przekraczali dozwoloną prędkość jazdy, zapominali o swoich obowiązkach, a mianowicie o tym, by posiadać przy sobie wymagane dokumenty, czy zadbać o aktualny przegląd swojego samochodu.

Następnie padało trudne pytanie od dzieci, dlaczego jechał Pan, Pani tak szybko. W ramach „kary” za popełnione wykroczenie kierowcy musieli zjeść cytrynę.

Celem działań było zwrócenie uwagi kierowców na niebezpieczeństwa związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości. W wielu przypadkach pokrzywdzonymi są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a więc również dzieci, które właśnie idą do szkoły, bądź po zajęciach, nierzadko bardzo późno, z niej wracają. Zadbajmy o to, aby każde z nich bezpiecznie dotarło do celu.

Policja dziękuje wszystkim uczestnikom działań za przychylność i uśmiech na twarzy.

(ms) fot. KPP Środa Śl.

 

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany piątek, 07 wrzesień 2018 18:15

Komentarze  

Permalink 0 Werner
Niektórym to się powinno granat w zęby wsadzić a nie cytrynkę! Mandaty na nich nie robią wrażenia ani punkty karne. Wystarczy się przejechać polskimi drogami i łatwo przekonać jacy nieobliczalni ludzie prowadzą samochód.
2018-09-12 20:44 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Wiolka
Niektórzy to powinni za karę zjeść wiadro tych cytrynek. Jeżdżą jak szaleni i jeszcze mają pretensje jak ich złapią na przekroczeniu prędkości. Niestety takie akcje na niektórych nie zrobią wrażenia.
2018-09-11 21:36 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Maniek
Tutaj nie pomoże cytrynka tylko ostre wlepianie mandatów. Po to są te ograniczenia żeby je przestrzegać. Akcja ciekawa ale niektórych kierowców nic nie zmieni.
2018-09-11 10:39 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Marcin
Niestety ale cytrynka nic nie zmieni w świadomości niektórych kierowców. Niektórzy muszą być tylko i wyłącznie karani mandatami i najlepiej jak najczęściej. Nic innego nie dociera czasami do niektórych mistrzów kierownicy.
2018-09-10 19:50 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Heniek
Żadnych cytrynek dla kierowców którzy przekraczają prędkość. To jest główna przyczyna wypadków i trzeba to tępić a nie odpuszczać. Powinno być mandat plus cytrynka i tyle w temacie.
2018-09-10 10:55 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Roman
Jeśli chodzi o edukację kierowców to powinno się karać jak najostrzej zwłaszcza za przekraczanie prędkości. To jest główny powód wypadków zaraz po braku wyobraźni. Cytrynki niewiele tu zdziałają.
2018-09-10 10:30 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Wiktor
Bardzo ciekawa forma edukacji kierowców i oby skuteczna. Jak znam życie co niektórzy i tak będą gnali przez życie aż narobią wypadków.
2018-09-10 09:11 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 Adam
Ciekawy pomysł i może da niektórym kierowcom do myślenia. Swoją drogą taka cytrynka też ma właściwości edukacyjne :lol: A kierowcy nich zapamiętają tą kwaśną nauczkę.
2018-09-09 10:40 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 elwis
3 cytryny
2018-09-08 03:21 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież