Maria Zachary pierwszą kobietą na tym stanowisku

wtorek, 14 sierpień 2018 10:24 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Doświadczenie zawodowe i samorządowe, kompetencje techniczno-inżynierskie oraz zdolności menadżerskie – m.in. te cechy zdecydowały o powołaniu Marii Zachary na funkcję zastępcy burmistrza Środy Śląskiej.

Pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii średzkiej Gminy objęła funkcję 13 sierpnia br.

Od 18 listopada 2016 roku funkcję p.o. zastępcy burmistrza pełnił Marcin Nowakowski. Szóste powołanie na czas określony na to stanowisko zgodnie z wcześniejszym planem wygasło 10 sierpnia br. Od początku była taka koncepcja i obie strony umowy miały tego świadomość.

– W ocenie Burmistrza pan Marcin Nowakowski wykonywał swoje obowiązki co najmniej dobrze, momentami bardzo dobrze, rzetelnie i sumiennie, ale obecne wyzwania w Gminie Środa Śląska powodują, że konieczne jest jeszcze większe zaangażowanie merytoryczne i czasowe ze strony zastępcy burmistrza oraz jeszcze większe wsparcie burmistrza, w szczególności w zadaniach inwestycyjnych i w zarzadzaniu menadżerskim w Urzędzie Miejskim. Niestety, pan Marcin Nowakowski ze względów osobistych i indywidualnych nie był w stanie podjąć jeszcze większych zadań i wyzwań, nie mógł jeszcze bardziej się zaangażować – mówi Marta Wilczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego.

Decyzja ws. zaproszenia pani Marii Zachary do rozmów została podjęta na w drugiej połowie lipca, a rozmowy zakończyły się powodzeniem na początku sierpnia. – Dziękuję Panu Burmistrzowi za zaufanie i możliwość współpracy oraz wszystkim współpracownikom za skuteczną realizację zadań na rzecz Gminy przez okres 21 miesięcy – mówi Marcin Nowakowski, który powrócił na wcześniej zajmowane stanowisko kierownika Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.

Pani Maria Zachary jest bardzo doświadczonym pracownikiem sektora publicznego, bardzo dobrze zna się na sprawach technicznych i inwestycjach z zakresu gospodarki wodnej, melioracji, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, małej retencji wodnej i instalacji sanitarnych, posiada uprawnienia budowlane. Przez 18 lat pełniła funkcje kierownicze w Dolnośląskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych. Od 2011 roku pracuje w UM w Środzie Śląskiej – przez  7 lat jako Doradca Burmistrza, a od stycznia 2018 r. jako Pełnomocnik ds. Melioracji i Urządzeń Wodnych.

W ramach nowo objętej funkcji pani Maria Zachary będzie nadzorować dotychczasowy pion Pana Marcina Nowakowskiego, obejmujący wydziały: Spraw Komunalnych, Środowiska i Rolnictwa, Spraw Lokalowych i Gminne Centrum Reagowania, a dodatkowo podejmie się nadzorowania 15 z ponad 60 inwestycji zaplanowanych do realizacji w 2018 roku, tym samym po części będzie nadzorowała prace Wydziału Inwestycji. – Przede mną wiele ważnych dla Gminy zadań, więc tym bardziej dziękuję za powierzoną mi funkcję i zaufanie. Mam nadzieję, że współpraca z podległymi mi wydziałami będzie przebiegać pomyślnie i owocnie – komentuje nominację Maria Zachary, nowo powołany zastępca Burmistrza Środy Śląskiej.

mgr inż. Maria Zachary

Posiada wykształcenie wyższe techniczne w zakresie inżynierii melioracyjnej i ochrony środowiska. Ukończyła też podyplomowe studnia magisterskie o kierunku inżynieria środowiska w zakresie inżynierii wodnej i sanitarnej ukończone na Akademii Rolniczej. Posiada uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych gazowych i gazowych do kierowania budową lub innymi robotami budowlanymi wykonywania nadzoru inwestorskiego, sprawowania kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych bez ograniczeń. Pracę zawodową rozpoczęła w 1973 r. w Powiatowym Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Środzie Śląskiej.

W latach 1991-2009 była Kierownikiem Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Inspektorat w Środzie Śląskiej. Prowadziła nadzór techniczny nad działalnością Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Środzie Śląskiej. W czasie występujących zagrożeń powodziowych oraz powodzi tysiąclecia z roku 1997 pełniła funkcję kierownika sekcji technicznej operacyjnej Rejonowego Komitetu Przeciwpowodziowego w Środzie Śląskiej. Uczestniczyła w opracowaniu Programu Małej Retencji Wodnej dla Województwa Dolnośląskiego dla powiatu średzkiego. Z dniem 10 sierpnia 2016 roku została powołana na członka Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Środkowej Odry powołanym przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie działającym przy Dyrektorze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

(um)

Ostatnio zmieniany wtorek, 14 sierpień 2018 14:40

Komentarze (12)

This comment was minimized by the moderator on the site

Zobaczymy co zdąży zdziałać pani Maria w tak krótkim czasie. Po wyborach pewnie i tak zajdą zmiany i nie wiadomo kto zostanie a kto wyleci ze stanowiska. Ale taka już kolej rzeczy.

This comment was minimized by the moderator on the site

Strzał w kolano :-*

This comment was minimized by the moderator on the site

To niemożliwe by ktoś będący rzecznikiem prasowym gminy miał tak infantylny sposób wypowiedzi. Czy ktoś redagując te wypowiedzi zastanawia się nad ich logiką. Gratuluję polotu.

This comment was minimized by the moderator on the site

dobry wybór, chciaż Nowakowski też sie nadawał -czemu nuie został na stałe? tego nam nie powie .......

This comment was minimized by the moderator on the site

Pani Zachara ma jeszcze czas żeby się wykazać a dopiero po wyborach zobaczymy co nowo wybrana władza zarządzi. Póki co dokonano wyboru i dajmy szansę pani Marii. Bądź co bądź doświadczenie posiada a co przez 1,5 miesiąca uda jej się dokonać to czas pokaże.

This comment was minimized by the moderator on the site

Ruciński nie wie co robić ze strachu. Jego kadencję oceniam n takie 2 na szynach.

This comment was minimized by the moderator on the site

Dlatego zagłosuje na ...Krasuckiego

This comment was minimized by the moderator on the site

W moim odczuciu burmistrz przewidział, że w najbliższej przyszłości gmina Środa Śląska zamiast się rozwijać musi zabezpieczyć się przed nadchodzącą powodzią. Wizja przerażająca ale tyko w tym zakresie burmistrz otrzyma wsparcie od swojego nowego zastępcy Kompetencje Pani Marii są nieadekwatne do powierzonego stanowiska i nie wskazują na możliwość udźwignięcia powierzonych zadań i wyzwań. Również jestem za tym ażeby powierzać odpowiedzialne funkcje w urzędach kobietom i doskonałym przykładem...

W moim odczuciu burmistrz przewidział, że w najbliższej przyszłości gmina Środa Śląska zamiast się rozwijać musi zabezpieczyć się przed nadchodzącą powodzią. Wizja przerażająca ale tyko w tym zakresie burmistrz otrzyma wsparcie od swojego nowego zastępcy Kompetencje Pani Marii są nieadekwatne do powierzonego stanowiska i nie wskazują na możliwość udźwignięcia powierzonych zadań i wyzwań. Również jestem za tym ażeby powierzać odpowiedzialne funkcje w urzędach kobietom i doskonałym przykładem jest tutaj Pani Skarbnik. Ale emerytowany inżynier melioracji do funkcji zastępcy burmistrza jakoś mi nie pasuje no chyba że ktoś kogoś chce wpuścić w kanał

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

rażąca dyskryminacja wiekowa - nieładnie!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

uważam że pan Nowakowski był bardzo dobrym zastępcą, rozsądny opanowany. Zobaczymy jak pani MZ sie sprawdzi.

This comment was minimized by the moderator on the site

"W ocenie Burmistrza pan Marcin Nowakowski wykonywał swoje obowiązki co najmniej dobrze, momentami bardzo dobrze, rzetelnie i sumiennie" - czyli nie spełniał oczekiwań SZEFA :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

możesz się zdziwić to osoba kompetentna i doświadczona

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację