Mieszkańcy Ciechowa: od maja będziemy bez wody?

środa, 21 marzec 2018 10:57 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mieszkańcy Ciechowa nie kryją swojego rozgoryczenia. Od czasu, kiedy kilka lat temu zamknięto wodociąg w Michałowie, dostawcą wody była spółka Średzka Woda na mocy porozumienia zawartego ze spółdzielnią "Na Skarpie". Jednak z dniem 1 maja najprawdopodobniej sytuacja ulegnie zmianom.

 

Od blisko dwóch lat na łamach naszej gazety i portalu poruszamy temat dostaw wody dla mieszkańców Wrocisławic, Pęczkowa i Bukówka zaopatrywanych w wodę z wodociągu we Wrocisławicach. Od niedawna wszystkie trzy wsie, podobnie jak od kilku lat Ciechów, zaopatrywane są w wodę przez spółkę "Średzka Woda", na mocy porozumienia zawartego pomiędzy spółką, a spółdzielnią.

W dniu 30 stycznia tego roku jednak pismem Członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Na Skrpie" w Ciechowie wypowiedziano umowy, w tym umowę na dostarczanie wody i odbiór ścieków mieszkańcom Ciechowa, przy ul. Osiedlowej nr 1, 2, 3, 4, 5, i ul. Średzkiej nr 5, 7, 9, 11.

To skandal

W tej sprawie skontaktowało się z nami kilku mieszkańców Ciechowa zaniepokojonych sytuacją i brakiem dostaw wody od 1 maja.

- Bardzo proszę o zajęcie się sprawą. Niedawno do mieszkańców Ciechowa podlegających pod spółdzielnię "Na Skarpie" dotarło pismo o zerwaniu przez pana prezesa Ryszarda Ożóga umowy z wodociągami. Oczywiście wcześniej nic nie zostało z nami uzgodnione, nie odbyło się żadne spotkanie. Dopiero pismo powiadamiające ze strony Średzkiej Wody. Decyzja została podjęta samowolnie, bez wcześniejszego powiadomienia nas. Od maja zostajemy zatem odcięci od dostawy wody! - napisała do nas czytelniczka. - To skandal. XXI wiek. Usiłowałam kilkukrotnie skontaktować się ze spółdzielnią jednak zastać tam prezesa graniczy z cudem, a pani, która tam pracuje nie jest w stanie udzielić żadnych informacji! To już nie pierwsze takie ignorowanie nas mieszkańców i podejmowanie przez prezesa skandalicznej decyzji – dodaje kobieta.

W podobnym tonie wpłynęły kolejne prośby o pomoc i intwrencję.

- Dwa dni temu mieszkańcy Ciechowa otrzymali tego typu pismo (w załączniku). Oburzające jest to, że w piśmie powołują się na członków zarządu, którzy w rzeczywistości nic o tym nie wiedzą. To jest decyzja podjęta tylko i wyłącznie przez p. prezesa bez porozumienia z członkami zarzadu. Prosimy o interwencję w tej sprawie. Zostaniemy bez wody – pisze inny mieszkaniec Ciechowa.

Wczoraj otrzymaliśmy kolejną informację od zaniepokojonych mieszkańców.

- Spółdzielnia Mieszkaniowa na Skarpie w Ciechowie bez porozumienia i jakiejkolejek informacji wypowiedziała w styczniu umowę Średzkiej Wodzie. W zeszłym tygodniu wszyscy mieszkańcy bloków dostali informacje od spółki, że od 1 maja nie będą świadczyli dla nas usług i zostanie nam odłączona woda i co za tym idzie ścieki. Nikt nie przejmuje się tyloma mieszkańcami i nie daje żadnej możliwości. Po prostu odłączą i tyle. Musimy coś z tym jak najszybciej zrobić, żeby nie doszło do sytuacji, że nie będziemy mieli dostępu do wody. Sąsiadki zbierały podpisy, żeby coś załatwić, ale podobno prezes spółdzielni jest pokłócony ze wszystkimi – czytamy w kolejnej wiadomości.

Pismo mieszkańców

- W odpowiedzi na pismo nr 582/18 z dnia 6 marca 2018 dotyczącego zaprzestania dostarczania wody w związku z wypowiedzeniem przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Na Skarpie" informujemy, że sprzeciwiamy się takiej decyzji. Mieszkańcy osiedla posiadają legalizowane liczniki wody, które są odczytywane przez pracownika spółdzielni i pobieranie ilości wody jest opłacane co miesiąc w bieżących fakturach – czytamy w piśmie skierowanym do spółdzielni. - Nikt z mieszkańców nie zwracał się z prośbą do wymienionych w piśmie 582/18 członków Rady Nadzorczej o wypowiedzenie dostarczania wody. Nadmieniamy również, że w fakturach za mieszkanie opłacamy wynagrodzenia administratora, choć wielu mieszkańców nie pamięta, na jakiej podstawie i z jakiego okresu. Nie znamy również treści statutu spółdzielni, więc nie znamy swoich praw. Trudno więc zgodzić się z treścią Państwa pisma, że podjęta decyzja nie podlega negocjacji. Jako mieszkańcy i lokatorzy czujemy się zlekceważeni przez spółdzielnię "Na Skarpie” i zaniepokojeni, powstałą sytuacją. Prosimy o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji – czytamy dalej.

Pismo podpisane przez 15 mieszkańców zostało przesłane do naszej redakcji, spółdzielni "Na Skarpie”, członków zarządu, jak również spółki „Średzka Woda” i burmistrza Środy Śląskiej.

„Średzka Woda” w odpowiedzi mieszkańcom

Dziś do naszej redakcji spółka „Średzka Woda”, podobnie, jak do prezesa spółdzielni "Na Skarpie”, Rady Nadzorczej, Zarządu Spółdzielni i do Burmistrza Środy Śląskiej przesłała komunikat, w którym sformułowano odpowiedź dla mieszkańców w związku z cytowanym przez nas wyżej pismem.

- W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 19.03.2018r. informuję i wyjaśniam, że nasze pismo jest reakcją na pisma Członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „NA SKARPIE w Ciechowie, którzy pisemnie wypowiedzieli umowy w tym umowę na dostarczanie wody i odbiór ścieków mieszkańcom Ciechowa, przy ul. Osiedlowej nr 1, 2, 3, 4, 5, i ul. Średzkiej nr 5, 7, 9, 11. Spółka zaniepokojona wypowiedzeniem umowy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mieszkańcom wymienionych budynków, pisemnie poinformowała Burmistrza Środy Śląskiej, Radę Nadzorczą i Członków Zarządu Spółdzielni „Na Skarpie”, Państwową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Środzie Śląskiej i Mieszkańców w/w budynków - czytamy w piśmie. - Nasze zdziwienie budzi fakt, że Zarząd Spółdzielni „NA SKARPIE” nie podał przyczyny wypowiedzenia umowy, i jak wynika z oświadczeń mieszkańców, nie powiadomił ich o wypowiedzeniu Spółce umowy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – czytamy dalej.

- Spółka deklaruje dalsze dostarczanie wody i odbiór ścieków na zasadach dotychczasowych, po wycofaniu wypowiedzenia umowy przez Zarząd Spółdzielni. Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, art. 6 ust. 5. jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa, o której mowa ust.1, jest zawierana z ich właścicielem lub zarządcą. Jednocześnie informujemy, że Spółdzielnia Mieszkaniowa „Na Skarpie” w Ciechowie, tak samo jak pozostałe Spółdzielnie na terenie Ciechowa i Gminy Środa Śląska, rozliczana jest przez Spółkę zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków art. 6 ust. 5. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego - czytamy w przesłanym piśmie.

W sprawie trudnej jakże sytuacji mieszkańców skontaktowaliśmy się w zeszłym tygodniu z Państwową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Środzie Śląskiej. Czekamy na odpowiedź na przesłane pytania ze strony Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej. W poniedziałek spotkaliśmy się również z prezesem Spółki "Średzka Woda" Antonim Biszczakiem, jak również z prezesem spółdzielni "Na Skarpie” Ryszardem Ożogiem. Jak wstępnie ustaliśmy podczas rozmowy z prezesem, spółdzielnia jest na etapie przygotowywania projektu umowy płatnej dzierżawy wodociągu spółce "Średzka Woda".

O dalszych szczegółach, efekcie rozmów i przesłanej przez sanepid informacji - już jutro na naszym portalu.

(isz) fot. ms

Ostatnio zmieniany sobota, 31 marzec 2018 01:31

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież