Mieszkańcy pytali - wójt odpowiadał

czwartek, 13 wrzesień 2018 11:29 Dział: Malczyce
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jak już informowaliśmy, 6 września w Mazurowicach obyło się spotkanie z mieszkańcami zorganizowane na prośbę wójta, podczas którego poruszony został jeden z głównych problemów,  budowa sklepu Dino oraz nowej świetlicy wiejskiej. Przy okazji poruszono także inne tematy.

Czy przewiduje się doprowadzenie łącza gazu do miejscowości Mazurowice?

- Stale prowadzę  rozmowy z firmami tej branży. Robiliśmy podsumowania, złożyliśmy wnioski  do dwóch firm. Jedna z nich posiada przesył gazu, który znajduje się w obrębie Państwa miejscowości. Natomiast plany inwestycyjne są zamrożone na kolejne 5 lat, a linia gazowa okazuje się niemożliwa, jeśli chodzi o nowe łącza. Na razie nie chcą oni rozszerzać swojej działalności. Miesiąc temu, otrzymałem zaproszenie na spotkanie z prezesem firmy G.EN GAZ, w poniedziałek przyjedzie do Urzędu Gminy w Malczycach i będziemy rozmawiać czy jest szansa na budowę sieci gazowej. To naprawdę długa i trudna inwestycja, powiem szczerze, że niejeden trud podejmowaliśmy, mieliśmy wstępny projekt, ale my jesteśmy małą gminą, mamy za mało środków na tak obszerną inwestycję   – odpowiedział na pytanie mieszkańca wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Co z dofinansowaniem wymiany pieców?

- Na początku roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił program skierowany do samorządów na wsparcie inicjatywy wymiany źródeł ciepła. Zakładał on pożyczkę dla mieszkańców. My zdecydowaliśmy przystąpić do programu i stworzyć taki projekt, w którym my z budżetu gminy zapewnimy pewną kwotę (50 tysięcy), aby dofinansować bezzwrotnie mieszkańców. Natomiast gmina zaciągnęłaby pożyczkę z funduszu ochrony środowiska. Po rozpoczęciu procedury okazało się, że WFOŚ wycofał program twierdząc, że maj swój własny, który ogłosi we wrześniu bezpośrednio wszystkim mieszkańcom  – wyjaśnił wójt.

- Jest taki projekt, który miał ruszyć 1 września, a podobno ma ruszyć 7. Do tego projektu będzie mógł przystąpić każdy mieszkaniec. Zawiera on też pewne elementy termomodernizacji, wymiany okien, drzwi. Od razu jednak podkreślam, że dotyczy to budynków powstałych przed rokiem 2002. To dofinansowanie jest różne, zawiera ono od 30 % do nawet 90% dofinansowania. Główne kryterium, które od razu nie otrzyma dofinansowania, a możliwe  jest otrzymanie pożyczki to fotowoltaika. Mowa tu o nowoczesnych źródłach energii. O dofinansowania mogą się starć osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych oraz ostatnie kryterium - o 90 % dofinansowania może starać się osoba, której dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 600 złotych  – mówił wójt.

Jaki jest koszt ogrodzenia boiska i czy mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie finansowe z strony gminy?

- Geneza budowania boiska wygląda następująco: przez 4 lata urzędowania Pana sołtysa budowaliście Państwo wiatę. Co roku płaciliście wykonawcy za określony teoretycznie etap pracy. Pieniądze z Waszego funduszu sołeckiego były przekazane firmie, która w tym roku miała skończyć  wiatę. Rada sołecka i sołtys pilnuje, aby miejscowość nie straciła pieniędzy. Na koniec okazało się, że otrzymaliśmy fakturę, w której Pan domagał się ostatniej części pieniędzy, ale od razu powiedział, że za te pieniądze nie wybuduje wiaty, bo rozmowy były zupełnie inne. Ktoś mu mówił, że w cenie jest już projekt, a niestety tak nie jest oraz o tym, że do końca roku nie zdąży już wybudować tej wiaty. Państwo musieliście rozliczyć ten wniosek do końca roku. Były dwie opcje – albo nie zapłacić, rozliczyć fundusz sołecki i zwrócić do budżetu gminy środki, albo zapłacić temu Panu i liczyć na to, że on z dobroci swojego serca wywiąże się z zadania. Podjęliśmy decyzję, aby odzyskać te pieniądz, bo nie było szans na zbudowanie wiaty, która fikcyjnie powstawała przez 4 lata i w tym momencie fundusz sołecki Mazurowic jest stratny 24 tys. zł.  Obiecałem Radzie Sołeckiej, że pomimo źle rozdysponowanego funduszu sołeckiego postaram się z budżetu gminy część pieniędzy przeznaczyć na inne zadanie sołeckie. Wybraliście Państwo ogrodzenie boiska (obok wodociągów), na to zadanie zostało wykorzystane 16 tys. złotych. 

Czy to prawda, że rehabilitacje w ośrodku zdrowia w Malczycach zostaną wycofane?

- Absolutnie nie. Rehabilitacje w naszym ośrodku zdrowia będą się odbywały jak dotychczas, więc naprawdę nie ma obaw - zapewnił wójt.

(kb) fot. kb

Proponowane artykuły:

Komentarze  

Permalink 0 mieszkaniec
Wygładzone odpowiedzi w Rolandzie. Na spotkaniu zupełnie inaczej to wyglądało. Zupełnie nie przygotowany i znający odpowiedzi na pytania z sali wójt. Niektórzy nagrywali filmiki, trzeba będzie je udostępnić lokalnej społeczności niech zobaczą naszego przywódce w roli głównej.
2018-09-14 21:20 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 mieszkaniec1
Byłem widziałem, jedyne wypowiedzi jakie zostały wygładzone to wójta we wcześniejszym artykule. Chłop potrafi tylko wszystkich wyzywać i krytykować. Jednym słowem porażka. Gdyby nie jego prawa rączka Pan P. to chłop by miał pozamiatane..
2018-09-21 15:59 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 salez
Czyli wójt po prostu nie panuje nad niczym w tej gminie od funduszu sołeckiego po gminny budżet
2018-09-14 17:31 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 ale
no to pozamiatane macie poczytajcie oświadczenie wójta na jego stronie facebook.com/.../...
2018-09-14 14:02 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 halo
czy naprawdę nie można tego załatwić bez polityki jako mieszkańcy mamy tego dość
2018-09-14 15:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 Darek
czy na prawde tylko o brzuchach myślicie? co wy z tym Dino , nie ma większych potrzeb w wsi
2018-09-13 19:22 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -1 no tak
a ty co taki zdziwiony naród potrzebuje chleba i igrzysk i jest szczęśliwy
2018-09-13 19:32 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Gerwazy
A ja słyszałem, że to Wójt podpisał umowę na budowę tej wiaty i to Wójt sam podjął decyzję o rozwiązaniu tej umowy. Więc nie ma mowy o źle rozdysponowanym funduszu sołeckim. A to , że przeznaczono pieniądze na infrastrukturę sportową w Mazurowicach to już inna historia, która miała miejsce na sesji Rady Gminy o której większość mieszkańców Mazurowic wie.
2018-09-13 18:39 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -1 głos ludu
my chcemy DINO!
2018-09-13 12:29 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 mieszkaniec2
Cytuję głos ludu:
my chcemy DINO!

No to kup sobie łańcuch i jedź do Australii bo w Mazurowicach na pewno go nie zobaczysz. To ściema wójta i jego nowego gracza łupka
2018-09-16 10:47 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież