Narodowe Czytanie 2018

wtorek, 24 lipiec 2018 13:32 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ogólnopolska akcja "Narodowe Czytanie" cieszy się ogromną popularnością, więc zapewne i w tegorocznej edycji znajdą się chętni do wspólnego czytania w Bibliotece Publicznej w Środzie Śląskiej.

- Zapraszamy do wspólnego czytania 8 września 2018 r. i już teraz zachęcamy do pobrania fragmentów lektury do prezentacji na spotkaniu. Informacje dotyczące spotkania można uzyskać w Wypożyczalni dla Dorosłych, osoba do kontaktu: Danuta Fita  telefon 71 3978692. - informuje bibliotekarka 

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

- Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej – dodał w liście Prezydent.

Więcej informacji na temat akcji oraz fragmenty lektury można znaleźć na stronie: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/

(bp/kb) fot. BP

Ostatnio zmieniany środa, 05 wrzesień 2018 12:37

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Bardzo pożyteczna akcja i oby szeroko była promowana. Ludzie powinni więcej czytać niż oglądać ogłupiającej telewizji czy internetu. Jeden program bardziej ogłupiający od drugiego i zero pożytku z tego.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację