Nic dla siebie - wszystko dla Ojczyzny

czwartek, 01 marzec 2018 12:09 Dział: Historia
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

To wartości jakimi kierowali się "Żołnierze Wyklęci" w Powstaniu Antykomunistycznym w latach 1944-1956.

 

"Żołnierze Wyklęci" - to polscy żołnierze, kobiety i mężczyźni, którzy przy całkowitej obojętności świata, prowadzili walkę z okupantem sowieckim i rodzimymi kolaborantami. Walczyli z komunistami w obronie naszej niepodległości, wiary i tradycji. Wywodzili się z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Związku Wojskowego.

Warunkiem przyjęcia do tych organizacji zbrojnych był patriotyzm, pochodzenie było sprawą drugorzędną. Jednym z najwybitniejszych oddziałów wojska polskiego w Powstaniu Antykomunistycznym była V Brygada Wileńska AK. Dowódcą brygady był major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko". Żołnierze V BW w latach 1943-1944 walczyli na Wileńszczyźnie z Niemcami, sowietami i Litwinami, którzy współpracowali z hitlerowcami.

W 1945 roku żołnierze majora "Łupaszko" walczą na Białostocczyźnie z sowietami i polskimi komunistami, w 1946 r na Mazurach i Pomorzu, a w1946 -1949 na Podlasiu już jako VI Brygada Wileńska. Dowódcą brygady zostaje podporucznik Lucjan Minkiewicz "Wiktor", a następnie por/kpt Władysław Łukasiuk "Młot", po jego śmierci dowództwo brygady obejmuje kapitan Kazimierz Kamieński "Huzar" walcząc z reżimem komunistycznym do 1952 roku.

Żołnierze Brygad Wileńskich bronili ludność polską przed Niemcami, sowietami i agenturą komunistyczną. Zwalczali pospolite przestępstwa, a zwłaszcza bandytyzm i złodziejstwo czym zjednywali sobie sympatię ludności cywilnej na terenie swojej działalności. Oddziały V i VI brygady wykonały w latach 1944- 1949 ponad 550 akcji zbrojnych skierowanych przeciw wrogom Ojczyzny. Brygada VI tylko w latach 1950 - 1952 pod dowództwem kpt. Kazimierza Kamieńskiego przeprowadziła 90 akcji zbrojnych. "Żołnierze Wyklęci" walczyli po rycersku, jak przystało na polskich żołnierzy.

Komuniści razem ze swoimi mocodawcami - sowietami aby zohydzić Polakom tych niezłomnych żołnierzy, tworzyli tzw. bandy pozorowane, w ubeckich dokumentach nazwane jako brygady realizacyjne. Były to uzbrojone grupy bandyckie podające się za żołnierzy podziemia antykomunistycznego, członkami tych grup bandyckich byli funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, milicjanci i członkowie Polskiej Partii Robotniczej. Dokonywali oni licznych morderstw i napadów bandyckich terroryzując polską ludność cywilną. Za wszystkie te akty terroru propaganda komunistyczna obciążała "Żołnierzy Wyklętych" . Tak komuniści budowali PRL przy pomocy sowietów.

W latach 1945-1946 "władza ludowa" razem z towarzyszami z Moskwy, zesłali na Syberię prawie 100 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Ponad 200 tysięcy Polaków komuniści osadzili w aresztach bez sankcji i sądu. Około 100 tysięcy patriotów Polskich zostało zamkniętych w komunistycznych więzieniach na wiele lat. 90 tysięcy Polaków zostało osadzonych w obozach pracy przymusowej. Wiele tysięcy Polaków pozbawiono praw publicznych, skonfiskowano im mieszkania, zniszczono domy.

Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w śledztwach stosowali tortury.

W walce z reżimem komunistycznym zginęło z bronią w ręku około 8 tysięcy "Żołnierzy Wyklętych".

Na mocy wyroków sądowych w "Polsce ludowej" do 1956 roku zostało zamordowanych około 5 tysięcy patriotów polskich. 10 tysięcy "Żołnierzy Wyklętych" i ludzi podejrzanych o współpracę z tzw. "reakcją" zostało zakatowanych w aresztach i piwnicach urzędów bezpieczeństwa publicznego. Tak komuniści polscy razem z sowietami wymordowali elitę narodu polskiego.

Do naszych czasów przetrwała cudem garstka tych bohaterów, miałem zaszczyt i honor poznać jedną z tych osób. Jest nią pani Lidia Lwow Eberle podporucznik czasów wojny V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej.

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - wszystkim bohaterom Powstania Antykomunistycznego CZEŚĆ I CHWAŁA!

Woytek Kopacz

Przypisy: Żołnierze Wyklęci. Oficyna wydawnicza Volumen

Liga Republikańska{jcomments on}

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 06 marzec 2018 00:08

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież