Niezastosowanie się do obowiązków grozi mandatem

piątek, 29 marzec 2019 15:55 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Gmina Środa Śląska przypomina o obowiązku właściwego trzymania i sprawowania opieki nad swoimi psami i przestrzegania obowiązujących zasad

zawartych w uchwale Nr XXXVII/235/2016 Rady Miejskiej w Środzie Śląskiej w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Środa Śląska oraz Kodeksie wykroczeń (Dz. U. z 2018r., poz. 618):

  1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do stałego nadzorowania zwierząt zapewniającego ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowania tych zwierząt.
  2. W celu ochrony ludzi przed zagrożeniem lub uciążliwością, które stwarzać mogą zwierzęta domowe właściciel lub opiekun zwierzęcia domowego zobowiązany jest:

(1) utrzymywać zwierzę domowe w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia sanitarnego, zagrożenia bezpieczeństwa oraz nie powodować szkód i uciążliwości dla otoczenia;

(2) zapewnić pełny nadzór nad zachowaniem zwierzęcia domowego;

(3) zabezpieczyć nieruchomości, na której utrzymywane jest zwierzę domowe, w taki sposób aby zwierzę nie mogło się z niej wydostać.

  1. W miejscach publicznych mogą przebywać zwierzęta domowe wyłącznie pod nadzorem osoby, która jest zdolna do kontroli zachowania się zwierzęcia, z zachowaniem następujących zasad:

(1) zwierzę należy prowadzić na smyczy, z zastrzeżeniem pkt 3;

(2) psa należącego do ras uznanych za agresywne lub mieszańca tych ras, a także psa zachowującego się agresywnie w stosunku do ludzi lub innych zwierząt, należy prowadzić dodatkowo w kagańcu;

(3) zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, niezabudowanych i tylko wówczas, gdy pies m założony kaganiec, a opiekun psa ma możliwość sprawowania nad nim bezpośredniej kontroli, oznaczającej właściwą reakcję psa na komendę opiekuna w każdej sytuacji;

(4) zwolnienie ze smyczy psa bez kagańca jest dozwolone wyłącznie na terenie nieruchomości należycie ogrodzonej, w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich, odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem.

Niezastosowanie się do powyższych obowiązków skutkować będzie nakładaniem przez Straż Miejską mandatów karnych.

(um) / fot. zdj. ilustracyjne

Proponowane artykuły:

Komentarze (6)

This comment was minimized by the moderator on the site

Powołuje się do punktu 4 w naszej gminie nie ma nic dla psów by mogły się wybiegac na terenie ogrodzonym. Więc mogło by coś powstać dla tych czworonogów

This comment was minimized by the moderator on the site

Trzymanie psa w mieszkaniu w bloku powinno być karane!

This comment was minimized by the moderator on the site

Panie Waldku...Czy pańska żona zrozumie kiedyś że z takim " pieskiem " / to bodajże amstaf / nie wolno chodzić po ulicy bez smyczy i kagańca ?...Po ulicy po której spacerują matki z dziećmi w wózkach i jeżdżą dzieci na rowerkach... Naprawdę i tu też musi dojść do tragedii ?

This comment was minimized by the moderator on the site

A skoro już o psach mowa, to może mi ktoś powiedzieć na co idzie roczny podatek za psa w kwocie 60 zł ? Tak swoją drogą, to trochę żenujące , że trzeba płacić za posiadanie psiego przyjaciela.

This comment was minimized by the moderator on the site

idzie na sprzątanie kup a jest ich wiele uwierz mi - nadążyć nie mogą :-)

This comment was minimized by the moderator on the site

a o sprzątaniu min po psach to gdzie??

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację