Nowe oznaczenia na dystrybutorach paliw

poniedziałek, 09 lipiec 2018 10:08 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W październiku ma wejść ustawa, która zmieni oznakowania na dystrybutorach paliw i tzw. "pistoletach" w całej Unii Europejskiej. Także nowe pojazdy obok wlewu paliwa będą musiały posiadać nowe wzory.

 

Nowe tabliczki mają obowiązywać także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. Czy to rozwiązanie pomoże użytkownikom pojazdów uniknąć pomyłek? O tym przekonanym się już 12 października, bo do tego dnia wszystkie stacje mają być już oznaczone nowymi skrótami. 

  • kółko dla benzyny - litera E to skrót od etanolu, liczba obok to maksymalna procentowa zawartość etanolu w paliwie zalecana do użycia w pojeździe, np. E5, E10;
  • kwadrat dla oleju napędowego - litera B oznacza bio-diesel, zaś wartość obok to maksymalna zawartość procentowa bio-diesla w paliwie dopuszczalna do użycia w pojeździe, np. B7, B10; kwadrat; kwadrat używany jest także dla XTL, który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa;
  • romb dla paliw gazowych - informacja wewnątrz znaku określa czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).

(kb) fot. zdj. ilustracyjne

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany środa, 11 lipiec 2018 20:17

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację