Nowe oznaczenia na dystrybutorach paliw

poniedziałek, 09 lipiec 2018 10:08
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W październiku ma wejść ustawa, która zmieni oznakowania na dystrybutorach paliw i tzw. "pistoletach" w całej Unii Europejskiej. Także nowe pojazdy obok wlewu paliwa będą musiały posiadać nowe wzory.

 

Nowe tabliczki mają obowiązywać także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. Czy to rozwiązanie pomoże użytkownikom pojazdów uniknąć pomyłek? O tym przekonanym się już 12 października, bo do tego dnia wszystkie stacje mają być już oznaczone nowymi skrótami. 

  • kółko dla benzyny - litera E to skrót od etanolu, liczba obok to maksymalna procentowa zawartość etanolu w paliwie zalecana do użycia w pojeździe, np. E5, E10;
  • kwadrat dla oleju napędowego - litera B oznacza bio-diesel, zaś wartość obok to maksymalna zawartość procentowa bio-diesla w paliwie dopuszczalna do użycia w pojeździe, np. B7, B10; kwadrat; kwadrat używany jest także dla XTL, który jest parafinowym olejem napędowym, wytwarzanym z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa;
  • romb dla paliw gazowych - informacja wewnątrz znaku określa czy pojazd może być napełniony wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) lub gazem płynnym (LPG).

(kb) fot. zdj. ilustracyjne

Proponowane artykuły:

Ostatnio zmieniany środa, 11 lipiec 2018 20:17

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież